Artistët e pavarur aksion pranë Ministrisë së Kulturës, kërkojnë “pagën e luftës”

Një grup artistësh të pavarur kanë vendosur para Ministrisë së Kulturës disa pankarta, ku kërkuan të marrin një përgjigje lidhur me kërkesat e parashtruara gjatë periudhës së izolimit. Prej fillimit...

Parada e Krenarisë LGBTI vazhdon, por kësaj here online

Prej vitit 2012 muaji maj ka mobilizuar komunitetin LGBTI në Shqipëri për parakalimin kundër diskriminimit, duke bërë bashkë në një marshim personat lesbikë, gej, biseksulaë, transeksualë dhe interseks. Edhe pse...

Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për vrasje të kafshëve të rrugës gjatë pandemisë

Kafshëdashësit akuzojnë Bashkinë Tiranë për dhunë të shtuar ndaj kafshëve të rrugës gjatë pandemisë, teksa shprehen se asnjë politikë nuk është ndërmarrë nga ata për të adresuar nevojat e...

1 Maji i gjen punëtorët edhe më të shtypur

Në ditën ndërkombëtare të punëtorëve, Organizata Politike (OP) ka mbajtur një aktivitet simbolik tek sheshi “Partizani i Panjohur”, ku ka denoncuar mungesën e politikave mbështetëse në mbrojtjen e të...

HIV/AIDS; Leja e lëvizjes për marrjen e mjekimeve vjen me koston e thyerjes së...

Denisi* udhëtoi drejt Tiranës në ditët e para të pandimisë. Masat e rrepta që lidhen me lëvizshmërinë dhe aktivitetin ekonomik ende nuk ishin në fuqi, kështu që mori lehtësisht...

“Të varfër dhe të harruar” punonjësit informal mbijetojnë prej 6 javësh pa asnjë ndihmë

Ndihma financiare nga qeveritë për të punësuarit në informalitet është jetësore, pohoi Guy Ryder, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Ndërkombëtare të Punës në Kombet e Bashkuara. Ryden shpjegon se duhet...

Planet për tregun e ri për romët dhe egjiptianët vijnë bashkë me rrezikun për...

Ashtu si ishte paralajmëruar, tregu i rrobave të përdorura në zonën e Selitës u shemb ditën e djeshme. Masat shtrenguese që po kalon vendi për shkak të COVID-19 dhe...

Anketa: Mungesa e internetit kufizon mësimin online për 45% të studentëve

Rreth 60% e studentëve janë të pakënaqur me format e përdorura deri tani për zhvillimin e mësimit online. Ky është vetëm një nga rezultatet shqetësuese të një ankete të...

13 organizata dënojnë gjuhën denigruese të Kryeministrit Rama ndaj Romëve

13 organizata të shoqërisë civile, denoncuan gjuhën e Kryeministrit Rama ndaj komunitetit Rom, dhe e kanë ftuar atë që të kërkojë falje publike. Në rrjetet sociale u bënë virale pamje...

“Ultimatum në kohë pandemie” IKMT kërkon prishjen e tregut të rrobave të përdorura në...

Banorët e Komunitetit Rom dhe Egjiptian në zonën e Selitës, në Tiranë, janë gjendur sot përballë Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit (IKMT), të cilët u kanë vënë ultimatum...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...