Mes lajmit të fundit dhe ruajtjes së privatësisë, mediat përballë raportimit për abuzimin seksual

Në fund të muajit maj opinioni publik u njoh me një tjetër rast të abuzimit seksual me të mitur. Këtë radhë viktimë ishte një vajzë 15 vjeçare, ndërsa abuzuesi...

“Dhunuesi je ti”, himni ndërkombëtar mbledh feministet shqiptare në shesh

0
“Dhunuesi je ti”, ishte himni që u këndua në formë proteste nga aktivistet feministe në sheshin Nënë Tereza, për të denoncuar pabarazinë gjinore dhe dhunën ndaj grave. “Un Violador...
Nënë e bir duke lypur në qendër të Shkodrës. Foto: Elvis Nabolli Citizens Channel

Shteti i pafuqishëm për të larguar fëmijët e varfër nga rruga

Të zbathur, të veshur keq dhe me dorën shtrirë, herë duke lëshuar nën zë një lutje, e herë pa fjalë të zënë rrugën të bindur se ti e di se ç’po kërkojnë… Është kjo panorama e qendrës së qytetit të Shkodrës.

Çfarë po ndodh te Bregu i Lumit?

Prej dy ditësh familjet që jetojnë në zonën e njohur si Bregu i Lumit janë përballur me forcat policore, të cilët kërkojnë të shuajnë rezistencën e banorëve për prishjen...

Komuniteti rom dhe egjiptian në kushte urie gjatë vetë-karantinimit

0
Prej më shumë se një jave Shqipëria është përfshirë në situatën e pazakontë për shkak të përhapjes së virusit Covid-19. Urdhërat dhe aktet e reja normative të miratuara nga...

Studimi: Të rinjtë shqiptarë pre e stereotipeve gjinore dhe dhunës seksuale

0
Studimi “Dhuna në marrëdhëniet intime dhe dhuna seksuale te të rinjtë në Shqipëri”, i kryer nga Rrjeti i Fuqizimit në Grave në Shqipëri (AWEN) nxjerr në pah dhunën e...

“Lufta”për mbetjet e Tiranës

1
Mbetjet plastike dhe ato metalike në kazanët e mbeturinave janë burimi i vetëm i të ardhurave për mijra njerëz të varfër dhe të papaunë në Tiranë. Por pas vendimit të Bashkisë për të diferencuar mbetjet, këta të fundit janë duke u përballur me policinë bashkiake.

Dita ndërkombëtare e PAK: Shqipëria ende larg mundësimit të jetesës së pavarur

0
Tre dhjetori është Dita Ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuar. E vendosur me Rezolutën 47/3 në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kjo ditë ka si qëllim...
Sofie Jemini duke folur per Citizens Channel. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Drama e nënës përmetare (Video)

Të kesh dy djem me probleme mendore është fatkeqësia më e madhe që mund t’i ndodhë një nëne. Por kur ata bihen pre e dhunës vetëm prej këtij fakti,...

Monitorim: Rreth 70% e gjuhës së urrejtjes dhe diskriminimit në median online prek vajzat...

Gjuha e urrejtjes dhe gjuha diskriminuese vijon të jetë prezente në median online në Shqipëri. Një monitorim 5-mujor i realizuar nga "Historia Ime" dhe “Pro LGBT” në bashkëpunim me...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe