Tirana, qyteti ku denoncohet më shumë dhuna në familje, Tropoja qyteti me më pak...

0
Çështjet e dhunës në familje dhe kryesisht ndaj grave mbeten një plagë e shoqërisë shqiptare. Fenomen i cili ka prodhuar ngjarje tragjike si ai më e fundit ku Ariola Murati...

Strehimi i 70 familjeve të varfëra në Elbasan peng i burokracvie shtetërore

0
70 familje të varfëra në qytetin e Elbasanit jetojnë në kushte të mjerueshme dhe nuk munden të kenë një çati të denjë mbi kokë. Zgjidhja për këto familje do të...

Barriera gjinore në prona, tradita sfidon ligjin

0
Dëshira M., 58 vjeçare nga Durrësi, tregon se i ati u nda nga jeta kur ajo kishte 15 vite e martuar dhe nuk mund të kërkonte kurrsesi që të...
Nënë e bir duke lypur në qendër të Shkodrës. Foto: Elvis Nabolli Citizens Channel

Shteti i pafuqishëm për të larguar fëmijët e varfër nga rruga

Të zbathur, të veshur keq dhe me dorën shtrirë, herë duke lëshuar nën zë një lutje, e herë pa fjalë të zënë rrugën të bindur se ti e di se ç’po kërkojnë… Është kjo panorama e qendrës së qytetit të Shkodrës.
Sofie Jemini duke folur per Citizens Channel. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Drama e nënës përmetare (Video)

Të kesh dy djem me probleme mendore është fatkeqësia më e madhe që mund t’i ndodhë një nëne. Por kur ata bihen pre e dhunës vetëm prej këtij fakti,...

‘Të burgosur’ dhe të diskriminuar, jeta e personave me aftësi të kufizuara në Fier

Nga Gëzim Hoxha/ Luftë me sëmundjet, diskriminim nga shoqëria, shërbime që mungojnë dhe papunësia, këto janë ‘buka’ e përditëshme e mijra personave me aftësi të kufizuara në Shqipëri. Citizens Channel sjell disa momente nga jeta e tyre e vështirë në qytetin e Fierit.

Sipërmarrësit kundër ligjit për bizneset sociale: Po na falimenton

Ligji i shumëpritur për ndërmarrjet sociale, në vend që t’i favorizonte është kthyer në një pengesë serioze për të gjithë ata që duan të hapin një sipërmarrje sociale.

Personat me aftësi të kufizuara, të dënuar nga infrastruktura diskriminuese

0
Në Shqipëri ka rreth 164 mijë persona me aftësi të kufizuara, por ata i shohim shumë pak ne jetën e përditshme për shkak të infrastrukturës diskriminuese.
Korsia e biçikletave në rrugën Dritan Hoxha. Foto: S.Manushi/Citizens Channel

Të ecësh në rrugët kaotike të Tiranës – Përshtypjet e një qytetari të huaj

0
Duke jetuar prej kohësh në Tiranë bëhesh ‘i verbër’ për problemet që shfaqen pothuajse në çdo rrugë e lagje të saj. Por nuk e shohin kështu qytetarët e huaj. Baldur Baldoni, i cili jeton prej disa vitesh këtu, sjell për lexuesit e Citizens Channel një këndvështrim të hidhur për Tiranën.

“Lufta”për mbetjet e Tiranës

1
Mbetjet plastike dhe ato metalike në kazanët e mbeturinave janë burimi i vetëm i të ardhurave për mijra njerëz të varfër dhe të papaunë në Tiranë. Por pas vendimit të Bashkisë për të diferencuar mbetjet, këta të fundit janë duke u përballur me policinë bashkiake.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe