Policia e Dibrës lë në fuqi gjobën prej 5 milion lekësh ndaj Elton Debreshit

0
Drejtoria e Policisë së Qarkut Dibër ka lenë në fuqi gjobën prej 5 milion lekësh ndaj kandidatit të pavarur të zgjedhjeve të 25 prillit, Elton Debreshi. Gjoba u vendos ndaj...

Gjuha diskriminuese ndaj PAK, retorikë e politikanëve gjatë fushatës zgjedhore 2021

0
Postimi i një spoti elektoral në kuadër të zgjedhjeve qendrore nga kryebashkiaku Erion Veliaj në muajin mars, ngjalli pakënaqësi në radhët e komentuesve. E përpos komenteve që distancoheshin nga...

Studim: Gjysma e grave në 57 shtete të botës nuk vendosin për trupin e...

Një raport i publikuar dje nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) pohon se gati gjysma e vajzave dhe grave të moshës 15-49 vjeç, në 57 vende të botës,...

Në Ditën e Romëve, gratë kërkojnë gjithëpërfshirje në shoqëri dhe politikë

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Qendra për Advokim Social, së bashku me vajzat dhe gratë e këtij komunitetit, adresuan përmes një letreje të hapur problematikat e shumta me të...

Raporti Amnesty International përsërit klimën e vështirë për të drejtat e njeriut në Shqipëri

Raporti i Amnesty International për vitin 2020-2021 dokumenton situatën e të drejtave të njeriut në 149 shtete, përfshirë edhe Shqipërinë. Ata kanë marrë në shqyrtim një serë fushash që lidhen...

Policia e Bulqizës gjobit me 50 milion lekë kandidatin e pavarur Elton Debreshi

0
Komisariati i Policisë së Bulqizës ka dënuar me gjobë prej 50 milion lekësh të vjetra kandidatin e pavarur të qarkut të Dibrës, Elton Debreshin. Kjo masë dënimi është marrë nga...

“Vrarë nga Bashkia”; kafshëdashësit denoncojnë keqtrajtimin e qenve endacakë në Tiranë

Dhjetëra kafshëdashës, të shoqëruar me qenushët e tyre, protestuan sot para Bashkisë Tiranë dhe kërkuan të ndalohet rrëmbimi dhe vrasja e kafshëve të rrugës në Klinikën Veterinare të Tiranës. Kjo...

Ekspozita “Synime” shpalos përmes artit marrëdhënien e grave me publiken dhe privaten

Sot është dita e fundit e ekspozitës “Synime”, e cila sjell dhjetëra vepra nga artiste gra të Shqipërisë dhe Kosovës të periudhave të ndryshme kohore. Pas një muaji në Galerinë...

Të drejtat e njeriut në Shqipëri nën lupën e DASH

0
Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka publikuar së fundmi raportin "Mbi praktikat e të drejtave të njeriut” për vitin 2020 për Shqipërinë. Në këtë raport analizohen të gjitha fushat...

“Postierët e së vërtetës” bashkëbisedojnë më të moshuarit rreth sistemit shëndetësor dhe korrupsionit

Një grup aktivistësh, të vetëquajtur “Postierët e së vërtetës”, organizuan sot një aksion që kishte si qëllim ndërveprimin me qytetarët, kryesisht me të moshuarit, rreth përjetimit të pandemisë. "Postierët e...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe