Reagime: Kryeministri përdori gjuhë urrejtjeje dhe denigruese gjatë krahasimi të foto-montazheve të kandidatëve për...

0
Kryeministri Edi Rama përdori dje një lidhje live në rrjetin social Facebook, për të krahasuar kandidatët e Partisë Socialise me kandidatët e Partisë Demokratike me anë të disa fotografive...

Përse protestojnë gratë në 8-Marsin e 2021?

0
Edona Marku, shqiptare nga Maqedonia e Veriut, studion arkitekturë në Tiranë. Si studente shpesh i është dashur të kryejë praktike pune në kompani të ndryshme ndërtimi në Tiranë. Me...

8-Marsi, manifestim për punën e papaguar të grave dhe barrën e pandemisë

0
Në ditën ndërkombëtare të 8–Marsit, vajzat dhe gratë u bënë bashkë në sheshin “Skëndërbej”, për të shprehur njëzëri problematikat dhe sfidat e tyre të përditshme. Duke respektuar masat anti-Covid, në...

“PPP për Gratë”, aktivistet shpjegojnë 8 aksionet e këtij 8-Marsi

0
“Patriarkat, Pandemi, Pabarazi, PPP për Gratë” ishte mesazhi revoltë i derdhur në ballkonin e një prej hyrjeve të bulevardit "Zogu i Parë", nga vajzat dhe gratë aktiviste në prag...

Fasadë luksoze mbi mjerimin e familjeve të komunitetit rom dhe egjiptian

Mbështetur në një prej barakave që ndodhet në zonën e Yzberishtit, banderola në formë 3D-je që shkruante “Royal Hills Yberisht” ishte vetëm një sekuencë e aksionit ironik të djeshëm,...

Thyen orarin e ndalim-qarkullimit, policia ushtron dhunë ndaj dy të rinjve egjiptianë

0
Mbrëmjen e 1 shkurtit, Policia e Beratit ka arrestuar qytetarët A.F 20 vjeç dhe E.A 27 vjeç, pasi kishin thyer orarin e ndalimit të qarkullimit. Sipas policisë arrestimi i...

Gratë Rome dhe Egjiptiane në vështirësi për aksesin në shërbimet shëndetësore

0
Autore: Fjori Sinoruka | Citizens Channel  Xhoana Rustemi, nënë e 5 fëmijëve, vizitat e saj të vetme në spital i ka pasur kur ka qenë shtatzanë për ekografi. Ajo nuk...

Policia shkeli të drejtat e njeriut gjatë shoqërimeve në protestat për vrasjen e Klodian...

0
Vrasja e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga një punonjës policie për shkak të thyerjes së orarit të kufizimit të lëvizjes u shoqëruar me 6 ditë protestë e trazira në...

Dita ndërkombëtare e PAK: Shqipëria ende larg mundësimit të jetesës së pavarur

0
Tre dhjetori është Dita Ndërkombëtare e personave me aftësi të kufizuar. E vendosur me Rezolutën 47/3 në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kjo ditë ka si qëllim...

Viruset COVID-19 dhe HIV/AIDS, infodemi përballë territ informativ

Katër vite më parë, Aldo* zbuloi rastësisht se ishte i prekur me HIV (Virusi i Imunodefiçiences Humane). Ai kishte shkuar për të dhuruar gjak dhe analizat e bëra i konfirmuan...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
176SubscribersSubscribe