Shtesat në ligjin për parandalimin e zjarreve mbeten në sirtar edhe për një tjetër...

Prej vitit 2007-2020, në Shqipëri janë djegur 400,000 hektarë tokë, pra rreth 12.3% e gjithë territorit të vendit. Sipas ekspertëve, 30% e këtyre zjarreve janë të qëllimshme. “Fermerët e shohin...

Tiranë: Banorët e Matit ngrenë padi ndaj institucioneve që dhanë leje për ndërtimin e...

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë ka pritur sot kërkesë-padinë e nëntë banorëve të Matit, të cilët kërkojnë që të anulohen lejet për ndërtimin e HEC-eve në lumin...

Tiranë: Dialog e solidaritet me minatorët e Bulqizës

0
Qendra sociale "Logu i Shkëndijës" priti dje dy  minatorët e Bulqizës që janë pushuar nga puna në muajin nëntor, disa ditë pasi shpallën krijimin e sindikatës së re, Sindikata...

Gjuha diskriminuese ndaj PAK, retorikë e politikanëve gjatë fushatës zgjedhore 2021

Postimi i një spoti elektoral në kuadër të zgjedhjeve qendrore nga kryebashkiaku Erion Veliaj në muajin mars, ngjalli pakënaqësi në radhët e komentuesve. E përpos komenteve që distancoheshin nga...

Raporti i OKB-së: 32% e popullsisë shqiptare vuan nga pamjaftueshmëria ushqimore

0
32% e popullsisë së Shqipërisë vuan nga pamjaftueshëmria ushqimore, sipas raportit të fundit të OKB-së. Programi Botëror i Ushqimit në Kombet e Bashkuara (FAO) tregon se në periudhën 2019-2021 rreth...

31 organizata kundër ndryshimeve në Kodin Penal: “Cenojnë të drejtat dhe liritë themelore të...

Duke përdorur Facebook-un si mjet kryesor për të njoftuar masat e reja që përkojnë me menaxhimin e situatës pas pandemisë, Kryeministri Rama ka bërë me dije se do të...

Speciale / Çfarë e mban peng statusin e minatorit? (Video)

0
Për Bulqizën flitet gjithmonë kur humbasin jetën minatorët ose kur në media shfaqen pamjet e fëmijëve që ngarkohen me krom. “Ari” i Bulqizës mund tu kishte sjellë shumë begati banorëve...

21 ditë në grevë urie, dy gra naftëtare shtrohen në spital

Dy naftetare gra janë shtruar sot në spitalin e Fierit, si pasojë e gjendjes së rënduar shëndetësore. Ato hynë në ditën e 21-të të grevës së urisë dhe qëndrojnë...

Pas Poçemit edhe naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë për pagat e prapambetura

0
"Nga ky moment u bëj me dije të gjithë punonjësve të rafinerisë, do ndërmarrim aktin ekstrem, duke përkrahur shokët tanë të Poçemit dhe ne vendosim sot, hyrjen në një...
Semundja e diabetit ne Shqiperi. Jane trefishuar vdekjet.

Shqipëria pa strategji kundër diabetit

0
Vdekjet që vijnë si pasojë e aksidenteve janë gjithnjë në qendër të vëmendjes së opinionit publik, por pothujase asnjëherë vdekjet që vijnë si pasojë e sëmundjes së diabetit. Numri i të prekurve nga diabeti rritet nga viti në vit, ndërkohë që mungojnë strategjitë për ta luftuar.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
628SubscribersSubscribe