Letër institucioneve ndërkombëtare: “Demokracia dhe liria e shprehjes është nën sulm”

0
Një muaj më parë, aktivistët Flori Haçkaj dhe Besa Sharrah, i janë drejtuar me një letër-ankesë institucioneve ndërkombëtare, përfshirë edhe Zyrës së Komisionerit për Zgjerim në Bashkimin Evropian, lidhur...

Intervistë me Shotën: “Zgjidhja qëndron te solidariteti, rezistenca dhe organizimi”

Shota është pseudonimi i një gruaje të re, e cila ka zgjedhur grafitin si një nga mënyrat për të dhënë mesazhe feministe. Në aksionet e ndërmarra, ajo i ka...

“Babi, mos e vrit mamin!”; apel publik kundër dhunës me bazë gjinore

Muret e Tiranës i kanë shërbyer vajzës më pseudonimin Shota si hapësirë për të dhënë mesazhe kundër dhunës me bazë gjinore. “Babi, mos  e vrit mamin!” ishte fjalia e...

Abuzimi me udhëtarët në linjën detare Durrës-Bari dhe mungesa e një vendi ankimi!

0
Autor: A. Velo | Citizens Channel | Durrës Duhet të jesh shumë i vëmendshëm kur blen një biletë udhëtimi me traget, sidomos në linjën Durrës-Bari. Edhe pse në biletën e...

Arkitekti Denis Muça: “Kullat në Tiranë kompleks inferioriteti”

0
  Denis Muça, një ndër arkitektët e rinj në kryeqytet i cili edhe pse ka vetëm tre vite që është diplomuar ka realizuar disa punime të veçanta, të cilat e...

Mirditë: 87-vjeçari që u shoqërua në polici pasi kundërshtoi HEC-et: “Deri sa të vdes,...

0
Katër banorë të Mirditës janë shoqëruar në polici ditën e djeshme pasi janë paditur për pengim të punimeve nga përfaqësues të firmës private "Shpërdhaza Energji", që po ndërton HEC-et...

Kostoja e kritikës; flasin studentët që u shoqëruan në komisariat pasi ndërprenë fjalimin e...

0
Pallati i Kongreseve ka pritur dje ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë, ku mori pjesë Kryeministri Rama dhe Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, të cilët mbajtën...

776 shkencëtarë bashkohen kundër digave në lumin Vjosa

0
Ditën e shtunë u mbajt konferenca për shtyp "Komuniteti shkencor shqiptar dhe ndërkombëtar kundër ndërtimit të hidrocentraleve në lumin Vjosa", ku shkencëtarët shqiptarë e të huaj kundërshtuan edhe një...

Pas Poçemit edhe naftëtarët e Ballshit hyjnë në grevë për pagat e prapambetura

0
"Nga ky moment u bëj me dije të gjithë punonjësve të rafinerisë, do ndërmarrim aktin ekstrem, duke përkrahur shokët tanë të Poçemit dhe ne vendosim sot, hyrjen në një...

Themelohet “Aleanca për Media Etike”, iniciativa që synon vetërregullimit e medias

0
"Aleanca për Media Etike " është nisma e ndërmarrë dje nga mediat që synon  vetë-rregullimin dhe  respektimin e kodit të etikës së gazetarit. Ky organizim i Këshillit të Medias vjen...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...