Gratë rurale përballë sfidave të ekonomisë bujqësore dhe patriarkatit

0
Dake Gjoni prej 18 vitesh koordinon punën e një grupi grash rurale në Qelëz, Pukë për prodhimin e produkteve bio për tregun lokal dhe kombëtar. “Nëse gratë para 15 vitesh...

“Dibra ikë, jemi të shkulun”, banorët i druhen përmbytjes nga ndërtimi i Hidrocentralit Skavica

I moshuari Selim Elezaj druhet se ndërtimi i hidrocentralit Skavica në lumin Drin do të  përmbytë gjithçka ai zotëron në Dibër. Selimi jeton në fshatin Zall-Reç dhe nuk ka...

Pedagogët paralajmërojnë bojkot

0
Sot pedagogë, studentë dhe punonjës të universiteteve publike protestuan përpara Universitetit të Arteve. Kjo është hera e tretë që ata protestojnë për të kërkuar rritje të pagave. “Fakti është që...

Raporti i Komisionit Europian për Shqipërinë: Probleme me korrupsionin, lirinë e medias dhe shoqërinë...

0
Komisioni Europian KE, miratoi ditën e djeshme progres-raportin për Shqipërinë, i cili përmban një sërë kritikash, duke nisur nga korrupsioni, tek liria e medias dhe tek shoqëria civile. KE shprehet...

Gjykata Evropiane: “Veçimi i fëmijëve romë dhe egjiptianë në shkollën 9-vjeçare në Korçë është...

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNj) ka dalë në përfundimin se Ministra e Arsimit dhe Drejtoria Arsimore Rajonale (DAR) Korçë kanë diskriminuar fëmijët romë dhe egjiptian që...

Inflacioni për muajin shtator kap shifrën 8.1%

0
Inflacioni në muajin shtator kapi shifrën 8.1% sipas të dhënave të Institutit të Statistikave (INSTAT).  Inflacioni nënkupton përqindjen me të cilën rriten çmimet e mallrave dhe shërbimeve, si ushqimet apo...

“Një Europride i pazakontë”, rrëfime nga Parada e Krenarisë LGBTI+ në Serbi

Denisi, një aktivist rom nga Maqedonia e Veriut dhe njëherazi anëtar i komunitetit LGBTI+, tregon ditën e parë të daljes hapur rreth orientimit seksual para nënës së tij. Ai...

Punonjësit e Call Center-ave nisin rezistencën ndaj shkeljes së Kodit të Punës

0
Prej shtatë vitesh Zoi punon në sektorin call center, pesë prej të cilave së fundmi në kompaninë italiane PARR. Edhe pse e pajisur me një kontratë pune, asnjëherë nuk...

Policët në pritje të vaktit ushqimor, qeveria “harron” kontratën kolektive

0
“Që nga 20 Korriku, shteti u detyrohet punonjësve të policisë një vakt ushqimi në ditë që e konvertuar në para është 80 mijë lekë të vjetra në muaj”, thotë...

“Bashkë me ujin, shterojnë shpresat për ekonomi lokale”, banorët e Madheshit kundër hidrocentralit

Ndue Gjegji jeton së bashku me pesë vëllezërit e tij në kullën 100-vjeçare në fshatin Madhesh të Matit. Ata e kanë ngritur ekonominë e tyre familjare përmes bujqësisë dhe...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
423SubscribersSubscribe