“E nesërmja është vetëm në dorën tonë, ju lutem rrini në shtëpi”

0
Pedagogia e Fakultetit Ekonomik, Haris Vongli ka jetuar për më shumë se tre vite në Kinë, ka një lidhje të fortë me këtë shtet dhe për herë të fundit...

Alda Bardhyli: “Leximi i librave do të na ndihmojë ta kalojmë më lehtë këtë...

0
Në këto ditë të vështira, ku qytetarët janë vetë izoluar për tu mbrojtur nga shpërndarja e koronavirusit të vrasësh kohën mund të jetë më e vështirë se zakonisht. Edhe...

Arkitekti Denis Muça: “Kullat në Tiranë kompleks inferioriteti”

0
  Denis Muça, një ndër arkitektët e rinj në kryeqytet i cili edhe pse ka vetëm tre vite që është diplomuar ka realizuar disa punime të veçanta, të cilat e...

“Ish-minatorët” e sindikatës: “Diçka po lulëzon në Bulqizë, nuk po shuhet”

0
Muaji nëntor i vitit 2019 u pasua me ngjarje të njëpasnjëshme për minatorët e Bulqizës. Sheshi i kësaj qyteze priti shpalljen e një sindikate të re, Sindikata e Minatorëve...

Nën zgjedhën e patriarkatit; vajzat dhe gratë shqiptare privohen nga liria

0
“Zonja, sot e tre-katër vite rri në kasolle, pa drita, pa ujë, ngjitur me shtëpinë e ish-bashkëshortit. Ajo mban një dhomë, nuk e lëshon, nuk ka shanse ta lëshojë,...

Aktivisti Isa Myzyraj: “Linçimet e aktivistëve të shoqërisë civile janë të frikshme në vendin...

0
Sa vite ke që je i aktivizuar shoqërisht në kauza sociale dhe politike? Unë kam filluar angazhimin tim në shoqërinë civile, në kauza sociale, shoqërore dhe politike që në vitin...

Aktivistja Alida Karakushi: “Në një mjedis kaq të kapur duhet reaguar e duhet folur...

0
Prej sa vitesh jeni aktiviste ne shoqërinë civile? Mendoj se kam thuajse 12 vite si aktiviste e shoqërisë civile nëse e konsiderojmë aktivizmin si dalje përtej kornizës tënde individuale...

Aktivistja Arjola Hajdini: “Duhet marrë një farë risku për të krijuar një të ardhme...

0
Prej sa vitesh jeni aktiviste e shoqërisë civile? Nuk është së ka një periudhë të caktuar që unë e mbaj mend, në këtë vit, në këtë datë, jam bërë aktiviste......

Aktivistja Liri Kuçi: “Barazia na do në vijë të parë dhe krahpërkrah, përndryshe, luftojmë...

0
A ndjeni që në mjedise të caktuara, ka një lloj talljeje apo nënqeshje pikërisht pse ju ndani qëndrime feministe lidhur me pozitën e gruas në shoqëri? Pse mendon se...

Reportazh: Viti i Ri i minatorëve të larguar nga puna në Bulqizë

0
Elton Debreshi, Beqir Duriçi dhe Behar Gjimi, tre minatorët nga Bulqiza tregojnë se për familjet e tyre nuk ka Vit të Ri. Të pushuar nga puna pas organizimit sindikal,...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...