Aktivistja Alida Karakushi: “Në një mjedis kaq të kapur duhet reaguar e duhet folur...

0
Prej sa vitesh jeni aktiviste ne shoqërinë civile? Mendoj se kam thuajse 12 vite si aktiviste e shoqërisë civile nëse e konsiderojmë aktivizmin si dalje përtej kornizës tënde individuale...

Aktivisti Isa Myzyraj: “Linçimet e aktivistëve të shoqërisë civile janë të frikshme në vendin...

0
Sa vite ke që je i aktivizuar shoqërisht në kauza sociale dhe politike? Unë kam filluar angazhimin tim në shoqërinë civile, në kauza sociale, shoqërore dhe politike që në vitin...

“Barra e rëndë” e Elton Debreshit, minatori që u shkarkua pasi mori kreun e...

0
Ndërkohë që greva e minatorëve ka hyrë në ditën e saj të tetë, minatorët shprehen të vendosur për vijimin e saj. Në një intervistë të zhvilluar disa ditë më parë,...

Reportazh: Viti i Ri i minatorëve të larguar nga puna në Bulqizë

0
Elton Debreshi, Beqir Duriçi dhe Behar Gjimi, tre minatorët nga Bulqiza tregojnë se për familjet e tyre nuk ka Vit të Ri. Të pushuar nga puna pas organizimit sindikal,...

Refxhei Tola, 19-vjeçarja që do të bëhet prokurore e përgjithshme

0
Eshtë vetëm 19 vjeçe, por është një adoleshente krejt ndryshe nga bashkëmoshatarët e saj. Refxhei Tola, është gjimnaziste në vitin e fundit në shkollën “Çajupi” në Tiranë, por ndërsa...

Tiranë: Dialog e solidaritet me minatorët e Bulqizës

0
Qendra sociale "Logu i Shkëndijës" priti dje dy  minatorët e Bulqizës që janë pushuar nga puna në muajin nëntor, disa ditë pasi shpallën krijimin e sindikatës së re, Sindikata...

“E kanë me ne që ngritëm krye”, shkon në katër numri i minatorëve të...

0
“Mungesa pa arsye dhe braktisje të vendit të punës, pa shkaqe të arsyeshme dhe pa njoftuar për më shumë se 7 ditë”, është motivacioni i heqjes nga puna që...

Trokit 7 herë për t’i shpëtuar dhunës

1
Si pjesë e ciklit "Pas Dyerve të Mbyllura", Citizes Channel publikon  histori të grave që kanë qenë viktima të dhunës, duke rrëfyer hapin e guximshëm për të dalë nga...

Dhuna ndaj gruas: Shoqëria dhe media përballë vrasjeve “pas dyerve të mbyllura”

1
“Vrau gruan me…e vrau sepse…mund t’a ketë bërë padashje…shpreh pendim..” Janë këto disa nga titujt kryesorë të cilat shoqërojnë edicionet informative në ekranet shqiptare dhe në rrjetet sociale në internet....
Pensionist i vetmuar. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Të moshuarit vuajnë braktisjen nga familja

0
  Vangjelica Gjyshi ka 6 fëmijë, pesë vajza dhe një djalë, por që prej një viti jeton në shtëpinë e të moshuarve në Tiranë. Me fëmijët nuk ka asnjë kontakt....

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
655SubscribersSubscribe