Qëndresa e pandërprerë e qytetarëve dhe artistëve për të mbrojtur Teatrin Kombëtar

0
Prej 5 ditësh dhe netësh qytetarë, aktivistë dhe anëtarë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit janë organizuar në një qëndresë të pandërprerë pranë sheshit të Teatrit Kombëtar. Aktivistët tregojnë...

“Neverland”, doku-filmi që dëshmon trazirat e vitit 1997 përmes syve të fëmijëve

0
“Neverland” quhet doku-filmi italo-shqiptar realizuar në Lezhë, i cili flet rreth përjetimeve të adoleshentëve të vitit 1997, fill pasi shpërtheu kaosi dhe u hapën depot e armëve. Ai u...

Ndërsa BE thekson se kriza e migracionit ka mbaruar, Italia ka kthyer qindra emigrantë...

0
Nga Vicki Squire/ The Conversation Duke refuzuar atë që ai e quajti “keq informim” populist, nënkryetari i parë i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, ka theksuar se: "Evropa nuk po përjeton...

“Lufta”për mbetjet e Tiranës

1
Mbetjet plastike dhe ato metalike në kazanët e mbeturinave janë burimi i vetëm i të ardhurave për mijra njerëz të varfër dhe të papaunë në Tiranë. Por pas vendimit të Bashkisë për të diferencuar mbetjet, këta të fundit janë duke u përballur me policinë bashkiake.

Trokit 7 herë për t’i shpëtuar dhunës

1
Si pjesë e ciklit "Pas Dyerve të Mbyllura", Citizes Channel publikon  histori të grave që kanë qenë viktima të dhunës, duke rrëfyer hapin e guximshëm për të dalë nga...

Dhuna ndaj gruas: Shoqëria dhe media përballë vrasjeve “pas dyerve të mbyllura”

1
“Vrau gruan me…e vrau sepse…mund t’a ketë bërë padashje…shpreh pendim..” Janë këto disa nga titujt kryesorë të cilat shoqërojnë edicionet informative në ekranet shqiptare dhe në rrjetet sociale në internet....

“Ish-minatorët” e sindikatës: “Diçka po lulëzon në Bulqizë, nuk po shuhet”

0
Muaji nëntor i vitit 2019 u pasua me ngjarje të njëpasnjëshme për minatorët e Bulqizës. Sheshi i kësaj qyteze priti shpalljen e një sindikate të re, Sindikata e Minatorëve...
Pensionist i vetmuar. Foto: Amarildo Topi Citizens Channel

Të moshuarit vuajnë braktisjen nga familja

0
  Vangjelica Gjyshi ka 6 fëmijë, pesë vajza dhe një djalë, por që prej një viti jeton në shtëpinë e të moshuarve në Tiranë. Me fëmijët nuk ka asnjë kontakt....

8 Marsi i 2019: “Protesta e Zisë” në përkujtim të viktimave të dhunës

0
Qindra aktivistë, përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile dhe rrjeteve të mbrojtjes së gruas marshuan sot në "Protestën e Zisë" në përkujtim të viktimave gra të dhunës, por edhe...
Heqja e te drejtes se prindërimit

Dramë shqiptare/ E nxirrte fëmijën për të lypur, gjykata i heq të drejtën e...

0
Gjykata e Tiranës ka dhënë një vendim të rrallë duke i hequr të drejtën e prindërimit një babai pas provave të policisë se ai nxirrte djalin e tij për të lypur dhe dhunonte gruan.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
638SubscribersSubscribe