Peripecitë e COVID-19 në Shqipëri, 7 ditë pritje për të marrë përgjigjen e tamponit…

0
“Prita shtatë ditë për të marrë përgjigjen e tamponit dhe në fund më thanë se tamponi im nuk gjendet dhe duhet ta ribëjnë”, tregon Omar Daka nga Tirana. Rritja e...

Rihapja e ambienteve të brendshme të bareve dhe restoranteve nuk rikthen shpresat për rritje...

0
“Pandemia na shkatërroi fare, rinia po ikën! Kush do konsumojë, mosha e tretë? Ne nuk po jetojmë, ne po mbijetojmë. E do troç? Mezi marrim rrogat!”, kështu u shpreh...

Jeta nën rrënojat e tërmetit; Familja Kasa në Durrës pret shembjen ende pa marrë...

0
Mehmet Kasa jeton në një apartament në lagjen shtatë të Durrësit me bashkëshorten dhe dy fëmijët. Prej rreth 30 vitesh familja Kasa e ka ndarë këtë hapësirë banimi me...

Kriza e biznesit pas COVID-19, rrëfyer nga tregtarët e “Myslym Shyrit”

0
Mesatarisht 28 biznese në ditë kanë ulur qepenat gjatë muajit korrik në Shqipëri. Të dhënat nga Drejtoria e Tatimeve tregojnë një muaj më parë, 860 subjekte kaluan në status pasiv,...

Rrëfime: “Radhë të gjata dhe tamponë me pagesë” – pushimet e sforcuara të emigrantëve...

0
“Shqipëria jo vetëm që më ka zhgënjyer çdo herë, por vazhdon të më zhgënjejë akoma më shumë. Duke ditur që është një emergjencë botërore si ka mundësi që testet...

Emigrantët e rikthyer, mes varfërisë, mungesës së shërbimeve dhe dëshirës për tu larguar sërisht

1
Luan Idrizi, ka katër fëmijë,  aktualisht punon në të zezë, së bashku me bashkëshorten duke siguruar të ardhura përmes mbledhjes së materialeve të riciklueshme në Tiranë. Në vitin 2016,...

Rrëfime: Refugjatët dhe COVID-19, mes kushteve të vështira dhe pamundësisë për të lëvizur

1
“Nga Shqipëria në Malin e Zi, Bosnje Hercegovinë, Kroaci, Slloveni dhe si pikësynim përfundimtar Italia, ose Gjermania”,  ky është itinerari i sirianit Amer Asani, i njëjtë me atë që...

“Digat në lumenjtë e Kukësit po shterojnë ujin, ekonominë dhe shpresat e banorëve”

0
Autor: Bashkim SHALA | Citizens Channel | Kukës Kukës me 28 prill 2020: Ndërtimi i HEC-eve për prodhimin e energjisë së rinovueshme tashmë është kthyer në një  problem global, por më shumë ballkanik....

Punonjësit e naftës humbin vendin e punës; protestojnë pranë kompanisë Albpetrol

0
Më shumë se 250 punëtorë të kompanisë Albpetrol kanë protestuar pranë ambjenteve të godinës së kompanisë për shkak të shkurtimit të vendeve të punës dhe ulje të pagave. Sipas punonjësve...

Strehimi për jetimët në Shkodër mbetet peng i burokracive

0
Autore: Anila Dushi | Citizens Channel | Shkodër Në Shkodër ka disa institucione që trajtojnë jetimët nisur nga Shtëpia Foshnjore, ajo parashkollore dhe shkollore. Por pasi mbushin moshën 18 vjeç e...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
309SubscribersSubscribe