Biznesi familjar rigjallëron Dardhën

0
Dikur banorët e Dardhës merrnin rrugën e kurbetit për në Amerikë, ndërsa tani që vizitohet nga shumë turistë ata po investojnë dhe fshati është kthyer në ‘Amerikë’ për banorët e fshatrave përreth.

Nën zgjedhën e patriarkatit; vajzat dhe gratë shqiptare privohen nga liria

0
“Zonja, sot e tre-katër vite rri në kasolle, pa drita, pa ujë, ngjitur me shtëpinë e ish-bashkëshortit. Ajo mban një dhomë, nuk e lëshon, nuk ka shanse ta lëshojë,...

Tiranë: Dialog e solidaritet me minatorët e Bulqizës

0
Qendra sociale "Logu i Shkëndijës" priti dje dy  minatorët e Bulqizës që janë pushuar nga puna në muajin nëntor, disa ditë pasi shpallën krijimin e sindikatës së re, Sindikata...

Emigrantët e rikthyer, mes varfërisë, mungesës së shërbimeve dhe dëshirës për tu larguar sërisht

1
Luan Idrizi, ka katër fëmijë,  aktualisht punon në të zezë, së bashku me bashkëshorten duke siguruar të ardhura përmes mbledhjes së materialeve të riciklueshme në Tiranë. Në vitin 2016,...

Aktivisti Isa Myzyraj: “Linçimet e aktivistëve të shoqërisë civile janë të frikshme në vendin...

0
Sa vite ke që je i aktivizuar shoqërisht në kauza sociale dhe politike? Unë kam filluar angazhimin tim në shoqërinë civile, në kauza sociale, shoqërore dhe politike që në vitin...

Arkitekti Denis Muça: “Kullat në Tiranë kompleks inferioriteti”

0
  Denis Muça, një ndër arkitektët e rinj në kryeqytet i cili edhe pse ka vetëm tre vite që është diplomuar ka realizuar disa punime të veçanta, të cilat e...

“Rruga Demokracia” një ekspozitë nga “ATA” për problematikat e periferisë

0
Aktivistët e grupit “ATA” hapën sot dyert e ekspozitës “Rruga Demokracia” për qytetarët e zonës së Kamzës dhe jo vetëm. Kjo ekspozitë vjen si një përmbledhje e punës një vjecarë...

Rrëfime: Personat që humbën punën për shkak të COVID-19 vijojnë të mos marrin asnjë...

0
Një vit më parë, mbyllja e shërbimeve dhe transportit publik për shkak të masave të marra për parandalimin e COVID-19 çoi në shtëpi “përgjithmonë” shumë punonjës dhe qytetarë në...

“E kanë me ne që ngritëm krye”, shkon në katër numri i minatorëve të...

0
“Mungesa pa arsye dhe braktisje të vendit të punës, pa shkaqe të arsyeshme dhe pa njoftuar për më shumë se 7 ditë”, është motivacioni i heqjes nga puna që...

Të pastrehë dhe të padukshëm…

0
Naimi është një nga personat të cilit i duhet të kalojë netët dhe ditët rrugëve të Tiranës. Pavarësisht nëse koha është me diell apo me shi, shtrati i tij...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe