“Mami, çfarë janë shqiptarët”?

0
Autore: Iliana Papangeli  Editor: Stavros Malichudis | Solomon.com Përktheu dhe përshtati në shqip: Fjori Sinoruka Gjatë muajve të verës, fushat në Selanik janë të mbushura me aromën e hudhrës. Gjatë kësaj...

“Neverland”, doku-filmi që dëshmon trazirat e vitit 1997 përmes syve të fëmijëve

0
“Neverland” quhet doku-filmi italo-shqiptar realizuar në Lezhë, i cili flet rreth përjetimeve të adoleshentëve të vitit 1997, fill pasi shpërtheu kaosi dhe u hapën depot e armëve. Ai u...

Peripecitë e COVID-19 në Shqipëri, 7 ditë pritje për të marrë përgjigjen e tamponit…

0
“Prita shtatë ditë për të marrë përgjigjen e tamponit dhe në fund më thanë se tamponi im nuk gjendet dhe duhet ta ribëjnë”, tregon Omar Daka nga Tirana. Rritja e...

Rihapja e ambienteve të brendshme të bareve dhe restoranteve nuk rikthen shpresat për rritje...

0
“Pandemia na shkatërroi fare, rinia po ikën! Kush do konsumojë, mosha e tretë? Ne nuk po jetojmë, ne po mbijetojmë. E do troç? Mezi marrim rrogat!”, kështu u shpreh...

Jeta nën rrënojat e tërmetit; Familja Kasa në Durrës pret shembjen ende pa marrë...

0
Mehmet Kasa jeton në një apartament në lagjen shtatë të Durrësit me bashkëshorten dhe dy fëmijët. Prej rreth 30 vitesh familja Kasa e ka ndarë këtë hapësirë banimi me...

Kriza e biznesit pas COVID-19, rrëfyer nga tregtarët e “Myslym Shyrit”

0
Mesatarisht 28 biznese në ditë kanë ulur qepenat gjatë muajit korrik në Shqipëri. Të dhënat nga Drejtoria e Tatimeve tregojnë një muaj më parë, 860 subjekte kaluan në status pasiv,...

Rrëfime: “Radhë të gjata dhe tamponë me pagesë” – pushimet e sforcuara të emigrantëve...

0
“Shqipëria jo vetëm që më ka zhgënjyer çdo herë, por vazhdon të më zhgënjejë akoma më shumë. Duke ditur që është një emergjencë botërore si ka mundësi që testet...

Emigrantët e rikthyer, mes varfërisë, mungesës së shërbimeve dhe dëshirës për tu larguar sërisht

1
Luan Idrizi, ka katër fëmijë,  aktualisht punon në të zezë, së bashku me bashkëshorten duke siguruar të ardhura përmes mbledhjes së materialeve të riciklueshme në Tiranë. Në vitin 2016,...

Rrëfime: Refugjatët dhe COVID-19, mes kushteve të vështira dhe pamundësisë për të lëvizur

1
“Nga Shqipëria në Malin e Zi, Bosnje Hercegovinë, Kroaci, Slloveni dhe si pikësynim përfundimtar Italia, ose Gjermania”,  ky është itinerari i sirianit Amer Asani, i njëjtë me atë që...

“Digat në lumenjtë e Kukësit po shterojnë ujin, ekonominë dhe shpresat e banorëve”

0
Autor: Bashkim SHALA | Citizens Channel | Kukës Kukës me 28 prill 2020: Ndërtimi i HEC-eve për prodhimin e energjisë së rinovueshme tashmë është kthyer në një  problem global, por më shumë ballkanik....

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
635SubscribersSubscribe