Studentët shqiptarë fitojnë çmimin ndërkombëtar të arkitekturës

0
Çmimi i Projektit Studentor është një mundësi për të gjithë studentët e arkitekturës për të shfaqur kreativitetin dhe talentin e tyre në skenën globale. Një nga çmimet e këtij...

Të pastrehë dhe të padukshëm…

0
Naimi është një nga personat të cilit i duhet të kalojë netët dhe ditët rrugëve të Tiranës. Pavarësisht nëse koha është me diell apo me shi, shtrati i tij...

“Mami, çfarë janë shqiptarët”?

0
Autore: Iliana Papangeli  Editor: Stavros Malichudis | Solomon.com Përktheu dhe përshtati në shqip: Fjori Sinoruka Gjatë muajve të verës, fushat në Selanik janë të mbushura me aromën e hudhrës. Gjatë kësaj...

Rrëfime: Personat që humbën punën për shkak të COVID-19 vijojnë të mos marrin asnjë...

0
Një vit më parë, mbyllja e shërbimeve dhe transportit publik për shkak të masave të marra për parandalimin e COVID-19 çoi në shtëpi “përgjithmonë” shumë punonjës dhe qytetarë në...

“BirthStrikers”: Njihuni me gratë që refuzojnë të kenë fëmijë derisa të përfundojë ndryshimi i...

0
Nga Elle Hunt / The Guardian Një lëvizje e grave ka vendosur të mos riprodhojë në përgjigje të "shkatërrimit të klimës dhe kolapsit të qytetërimit" që po vjen. A do...

“Lufta”për mbetjet e Tiranës

1
Mbetjet plastike dhe ato metalike në kazanët e mbeturinave janë burimi i vetëm i të ardhurave për mijra njerëz të varfër dhe të papaunë në Tiranë. Por pas vendimit të Bashkisë për të diferencuar mbetjet, këta të fundit janë duke u përballur me policinë bashkiake.

Shtyhet seanca gjyqësore për gjobën 12 milion lekë të Laureta Nikollit, shkak mungesa e...

0
Sot, në orën 10:30 në Gjykatën Administrative në Tiranë u mbajt seanca e parë përgatitore ndaj banores së lagjes "5 Maji" Laureta Nikolli, e cila është gjobitur me një...
Roza Ndresa, 7 marsi festa e mesuesit. Citizens Channel

Të gjithë të dashuruar pas mësuese Rozës…

0
Heronjtë e vërtetë nuk kanë fuqi të mbinatyrshme. Ata janë njerëz të thjeshtë që janë çdo ditë mes nesh dhe na frymëzojnë me veprimet e tyre, ashtu si mësuese Roza.

Refxhei Tola, 19-vjeçarja që do të bëhet prokurore e përgjithshme

0
Eshtë vetëm 19 vjeçe, por është një adoleshente krejt ndryshe nga bashkëmoshatarët e saj. Refxhei Tola, është gjimnaziste në vitin e fundit në shkollën “Çajupi” në Tiranë, por ndërsa...
Ertina Durma, NATO YOUTH SUMMIT 2017. Citizens Channel

Ertina Dyrma, 26-vjeçarja që braktisi Londrën për Elbasanin

2
Nëse për pjesën më të madhe të të rinjve shqiptarë Tirana është "toka e premtuar", ky nuk është rasti i Ertina Dyrmas, 26- vjeçarja nga Elbasani, që ka braktisur Londrën për të jetuar në qytetin e saj të lindjes.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe