Reklama me protestën studentore; reagojnë aktivistët: “Palaçollëk në favor të kompanive private”

0
Një kompani private e telekomunikacionit ka shpërndarë një reklamë ku ironizohet protesta e studentëve.  “Çfarë duan studentët?”; “Me kartën e studentit +3GB falas”, shkruhet në posterin e shpërndarë në...

Kaos me sigurimet dhe shkarkimet nga detyra, mësuesit e Durrësit përballë padrejtësive të DAR

0
Autore: Elvina Garo | Citizens Channel  Sistemi arsimor parauniversitar në vendin tonë mbetet thembra e Akilit. Militantizmi, nepotizmi, paaftësia, largimet e pamotivuara nga puna, mosderdhja e sigurimeve shoqërore janë hallka...

Stop përbaltjes ndaj Universitetit të Tiranës, vlerësimi i nxituar dhe jo real

0
Prof. Aleko Miho* Ka dy qëndrime në këtë vend - një për publikun (shihet si djali i njerkës) dhe një për privatin (sot biri i vërtetë, i dhëmshur dhe fatlum)! Mirë ose keq në UT gjen edhe dy laboratorë kërkimorë të ngritur, dhe ekspertë me përvojë që punojnë! Më sillni një të tillë që është jashtë UT-së!
Marsida Bandilli duke marrë çmimin: “Active Citizens of Europe” nga Presidentja e Maltës Znj. Marie-Louise Coleiro Preca, në vitin 2014 Citizens Channel

Marsida Bandilli, “udhëtimi” nga Tirana e 94-ës tek “kupa” e demokracisë

0
E rritur në një ndër lagjet tipike Tiranase, shkolla ku ndiqte klasën e parë i dukej shumë e madhe...aq sa mbetej pa frymë, sa herë kalonte para saj. Asokohe, Marsida Bandillit asesi, nuk i shkonte në mendje se do të ishte pikërisht kjo shkollë...
Bora Mema, Levizja per Univeristetin. Citizens Channel

Studentët e dënuar: Jemi të pafajshëm, do të apelojmë vendimin (Video)

0
Nën akuzën e goditjes për shkak të detyrës dhe kundërshtimit të forcave të rendit, Gjykata e Tiranës të hënën më 20 mars, dënoi me 2 muaj burg tetë studentë të cilët më 2 nëntor 2015 goditën me vezë kryeministrin Edi Rama.

Mijëra studentë bojkotojnë auditorët dhe i bashkohen protestës

0
Për të dytën ditë rresht studentët kanë bojkotuar auditoret duke organizuar një protestë masive përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta nisi në orën 9:30 si një marshim nga Fakultete të...

Artan Fuga: “Katër nevoja urgjente për të dalë nga kriza e arsimit të lartë”

0
Në një postim në ditën e sotme në rrjetin social "Facebook",  Akademiku Artan Fuga u shprehu sot disa nga qëndrimet e tij në lidhje me arsimin e lartë duke...
Raporti: Adoleshentët shqiptarë duhan, alkool dhe seks që 15 vjeç - Citizens Channel

Adoleshentët shqiptarë / Duhan, alkool dhe seks që 15 vjeç

0
Duhan, alkool, mariuanë dhe seks. Kjo është jeta e çmendur e atyre që sapo kanë prekur adoleshencën në vendin tonë...

Policia hyn në universitet, përplasje me studentët

0
Një ditë më parë studentët janë ngujuar në ambjentet e fakulteteve të Universitetit të Tiranës, duke bllokuar dyert me banka. Ata janë kthyer në fakultete, jo për të vazhduar...

Bashkia “rrëmben” pronësinë e Kopshtit Botanik, Dekanati kundër këtij vendimi

0
“Përvojat e hidhura të deritanishme të Fakultetit tonë me Muzeun e Shkencave të Natyrës, Departamentin e Bioteknologjisë, “ngrënien” e parakohshme të një cope nga Kopshti në fjalë së bashku...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...