“Llogaria juaj është bosh”, fraza që i pret studentët kur shkojnë të tërheqin bursën...

0
Autore: Theodhora Muçollari | Citizens Channel Bursat financiare që iu jepen studentëve për arsye merite apo ndihmë ekonomike kanë një afat kohor se kur dhe si duhen shpërndarë. Këtë e...

Aktivistja Alida Karakushi: “Në një mjedis kaq të kapur duhet reaguar e duhet folur...

0
Prej sa vitesh jeni aktiviste ne shoqërinë civile? Mendoj se kam thuajse 12 vite si aktiviste e shoqërisë civile nëse e konsiderojmë aktivizmin si dalje përtej kornizës tënde individuale...

Aktivistja Arjola Hajdini: “Duhet marrë një farë risku për të krijuar një të ardhme...

0
Prej sa vitesh jeni aktiviste e shoqërisë civile? Nuk është së ka një periudhë të caktuar që unë e mbaj mend, në këtë vit, në këtë datë, jam bërë aktiviste......

Boshatisja e qytetit dhe mungesa e lehtësirave fiskale po i çon drejt falimentit bizneset...

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Në një kohë kur nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 kanë kaluar gati 2 muaj, koha në plazhin e Durrësit është ndalur në atë...

“Një përqind e personave më të pasur në botë zotëron 82% të pasurisë”, thotë...

0
Marrë nga BBC  Hendeku midis njerëzve shumë të pasur dhe pjesës tjetër të botës u zmadhua vitin e kaluar pasi pasuria vazhdoi të ishte në pronësi të një pakice të...

Gjirokastra, qyteti muze që përpëlitet mes rrënojave dhe përpjekjeve për rijetëzim

0
Foto: Pazari i vjetër i Gjirokastrës në vitin 1978 Autore: Brikena Metaj | Citizens Channel  “Ky ishte një qytet i pjerrët, ndoshta më i pjerrëti në botë, që i kishte thyer të...

Zjarret në Australi: Shiu sjell lehtësim por priten flakë të mëdha

0
Burimi: BBC News   Shiu ka rënë në pjesët e shkatërruara nga zjarri në Australi dhe temperaturat janë ulur - por zyrtarët kanë paralajmëruar se flakët do të "ngrihen" përsëri. Shiu i...

Reportazh: Viti i Ri i minatorëve të larguar nga puna në Bulqizë

0
Elton Debreshi, Beqir Duriçi dhe Behar Gjimi, tre minatorët nga Bulqiza tregojnë se për familjet e tyre nuk ka Vit të Ri. Të pushuar nga puna pas organizimit sindikal,...

Tiranë: Dekoret e fundvitit gozhdohen në trupat e pemëve, duke rrezikuar mjedisin dhe sigurinë...

0
Veç pamjes të këndshme që krijojnë, dekoret e vendosura për festat e fundvitit në Tiranë mund të përbëjnë edhe rrezik mjedisor. Citizens Channel kreu një vëzhgim në rrugën Ismail...

“Dhunuesi je ti”, himni ndërkombëtar mbledh feministet shqiptare në shesh

0
“Dhunuesi je ti”, ishte himni që u këndua në formë proteste nga aktivistet feministe në sheshin Nënë Tereza, për të denoncuar pabarazinë gjinore dhe dhunën ndaj grave. “Un Violador...

RRJETET SOCIALE

5,601FansaPëlqeje
596NdjekësitNdjek
121NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

“Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Projekti “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists), është një iniciativë e Qendrës Citizens Channel që ka...

“Citizens Stories”

0
Titulli: “Citizens Stories” Mbështetur nga: Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë Kohëzgjatja: 01/11/2018 – 31/08/2019 “Citizens Stories” është...

“My art is my activism” – Gazetaria mjedisore dhe MoJo

0
Titulli: Trajnim për gazetarët e rinj - "My art is my activism" Partnerë: Qendra Art Kontakt Mbështetur nga:  Fondacioni Heinrich Boll Kohëzgjatja: 7-8 tetor, 2019 Qëllimi: Qëllimi i...