Teatri Kombëtar shpallet zyrtarisht një prej 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë

Teatri Kombëtar është përfshirë në listën e 7 vendodhjeve më të rrezikuara në Europë për vitin 2020. Ky njoftim erdhi sot nga Europa Nostra, zëri Evropian i shoqërisë civile...

Pas thirrjeve “kujdes nga mediat”, Kryeministri Rama kapet duke prodhuar lajme të rreme

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Kryeministri Edi Rama ka paraqitur dje një video ku shihen forca policore që ushtrojnë dhunë mbi qytetarët. Sipas tij, kjo ngjarje ka...

Ekonomia pas Covid19, ekspertët: ”familjet shqiptare i rezistojnë vetëm dy muaj bllokimit financiar”

"Në luftë të ardhurat gjithmonë bien, si për popullin si për shtetin. Luftërat nuk vijnë për të mos na dëmtuar ekonomikisht, por sjellin dhe rrezikun e vdekjes ekonomike”, kështu...

Harta e COVID-19, shkon në 70 numri i të prekurve në Shqipëri

!function(){"use strict";window.addEventListener("message",function(a){if(void 0!==a.data)for(var e in a.data){var t=document.getElementById("datawrapper-chart-"+e)||document.querySelector("iframe");t&&(t.style.height=a.data+"px")}})}(); Gjashtë rastet e reja të infektuara me virusin COVID-19 të publikuara të premten, e çuan në 70 numrin total të të prekurve. Dje,...

Qytetarët denoncojnë grumbullimet dhe rradhën e krijuar nga kufizimi i orareve

Vetëm para dy ditësh kryeministri Rama njoftoi ashpërsimin e masave për të kufizuar lëvizjen e qytetarëve në fasha orare të caktuara, duke e gjykuar si një mënyrë efikase në...

Komuniteti rom dhe egjiptian në kushte urie gjatë vetë-karantinimit

Prej më shumë se një jave Shqipëria është përfshirë në situatën e pazakontë për shkak të përhapjes së virusit Covid-19. Urdhërat dhe aktet e reja normative të miratuara nga...

Ilustrim: Pse koronavirusi u përhap vrullshëm dhe si ta frenojmë

Burimi: The Washington Post Pasi u njoftua rasti i parë me covid-19, raportimet për të tjerë të prekur në Shtetet e Bashkuara filluan të “pikojnë” ngadalë. Dy muaj më vonë,...

Alda Bardhyli: “Leximi i librave do të na ndihmojë ta kalojmë më lehtë këtë...

Në këto ditë të vështira, ku qytetarët janë vetë izoluar për tu mbrojtur nga shpërndarja e koronavirusit të vrasësh kohën mund të jetë më e vështirë se zakonisht. Edhe...

Shqiptarët i përgjigjen thirrjes për solidaritet, në ballkone për të duartrokitur mjekët dhe infermierët

“Në 17:30 duartrokasim së bashku”, ishte thirrja që ju bë shqiptarëve përmes një postimi në rrjetet sociale të emisionit dedikuar shëndetësisë në Top Channel “Hipokrati” . Ndërkohë që vendi po...

Ekspozita e studentëve kthen godinën e Teatrit Kombëtar në galeri arti

Hapësirat e Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental janë kthyer në galeri arti ku studentët të Universitetit Polis, po shfaqin punët e tyre në ekspozitën me emrin: “Objects, sounds, images,...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...