Qeveria shtyn votimin e paketës “antishpifje”, reagojnë organizatat mediatike shqiptare

0
Mazhoranca e Kuvendit të Shqipërisë vendosi në seancën e sotme të shtyjë votimin e paketës "anti-shpifje", duke pritur opinionin nga Komisioni i Venecias. Taulant Balla, kreu i grupit Parlamentar të...

Organizatat ndërkombëtare thirrje qeverisë shqiptare për të mos votuar paketën “anti-shpifje”

0
Organizatat ndërkombëtare të shtypit dhe të lirisë së medies kanë reaguar sërish kundër zotimit të qeverisë shqiptare për të votuar paketën e quajtur "anti-shpifje" . Qendra Evropiane e Shtypit dhe...

Nën zgjedhën e patriarkatit; vajzat dhe gratë shqiptare privohen nga liria

0
“Zonja, sot e tre-katër vite rri në kasolle, pa drita, pa ujë, ngjitur me shtëpinë e ish-bashkëshortit. Ajo mban një dhomë, nuk e lëshon, nuk ka shanse ta lëshojë,...

Kafshëdashësit kërkojnë që Bashkia Tiranë t’i trajtojë me dinjitet kafshët e rrugës

0
"Edhe unë kam një ëndërr, që edhe kafshët të kenë dinjitetin e tyre, të kenë lirinë e tyre, të kenë mbështetje dhe t'u jepet zë". Kështu u artikulua Endri Noti...

Studim: Institucionet publike ende larg nga respektimi i të drejtës për informim

0
"E drejta e informimit 2019" ishte raporti i prezantuar sot nga Qendra Res Publika ku u pasqyruan të dhënat nga monitorimi i zbatimit të ligjit "Për të drejtën e...

Raportet Ndërkombëtare: Shqipëria shënon përkeqësim në demokraci dhe luftën ndaj korrupsion

0
Shqipëria ka shënuar përkeqësim të treguesve demokratik dhe luftës kundër korrupsionit në dy raportet të publikuara së fundmi nga “Transparency International” dhe revista britanike “The Economist”. Indeksi i Demokracisë nga...

Analizë: Bashkitë e Shqipërisë iu mohojnë gazetarëve të drejtën për informim

0
Autore: Erisa Kryeziu | Citizens Channel ".... Pavarësisht e-maileve të shumta deri në atë pikë sa u bëmë edhe armiq me komisionerin, në korrik të vitit të kaluar, gati një...

Këshilli i Europës dërgon në Komisionin e Venecias paketën “Anti-shpifje”

0
Këshilli i Europës (KiE) nëpërmjet Komitetit të Monitorimit të Asamblesë parlamentare i ka drejtuar një letër Komisionit të Venecias, për të kërkuar opinion mbi “Paketën anti-shpifje”, që u miratua...

“Llogaria juaj është bosh”, fraza që i pret studentët kur shkojnë të tërheqin bursën...

0
Autore: Theodhora Muçollari | Citizens Channel Bursat financiare që iu jepen studentëve për arsye merite apo ndihmë ekonomike kanë një afat kohor se kur dhe si duhen shpërndarë. Këtë e...

Aktivisti Isa Myzyraj: “Linçimet e aktivistëve të shoqërisë civile janë të frikshme në vendin...

0
Sa vite ke që je i aktivizuar shoqërisht në kauza sociale dhe politike? Unë kam filluar angazhimin tim në shoqërinë civile, në kauza sociale, shoqërore dhe politike që në vitin...

RRJETET SOCIALE

5,601FansaPëlqeje
596NdjekësitNdjek
121NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

“Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Projekti “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists), është një iniciativë e Qendrës Citizens Channel që ka...

“Citizens Stories”

0
Titulli: “Citizens Stories” Mbështetur nga: Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë Kohëzgjatja: 01/11/2018 – 31/08/2019 “Citizens Stories” është...

“My art is my activism” – Gazetaria mjedisore dhe MoJo

0
Titulli: Trajnim për gazetarët e rinj - "My art is my activism" Partnerë: Qendra Art Kontakt Mbështetur nga:  Fondacioni Heinrich Boll Kohëzgjatja: 7-8 tetor, 2019 Qëllimi: Qëllimi i...