Protestë në Durrës për Teatrin Kombëtar dhe trashëgiminë kulturore

0
Ditën e djeshme, u mbajt protesta e tretë e organizuar nga Aleanca në Mbrojtje të Teatrit, revoltë e cila mblodhi qindra pjesëmarrës përpara rrënojave të asaj çka ka mbetur...

Pas shembjes së Teatrit aktivistët nisin peticionin: “Ta rindërtojme aty ku ishte, ashtu siç...

Pasditen e sotme,  u mbajt protesta e tretë që pas shembjes së Teatrit Kombëtar në orët e para të së dielës. Në hyrje të pedonales, tashmë të kthyer në...

Reagimi i mediave dhe institucioneve ndërkombëtare për prishjen e Teatrit Kombëtar

0
Jehona e prishjes së Teatrit Kombëtar u dëgjua në median online dhe televizive ndërkombëtare, si dhe reagime publike të figurave të rëndësishme të institucioneve politike dhe kultorore të vendeve...

Arrest shtëpie dhe detyrim paraqitje për aktivistët e protestës së Teatrit

0
Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar sot para Dhomës Penale të Gjykatës së Tiranës për të kërkuar lirimin e  personave të arrestuar...

Protesta për Teatrin Kombëtar; qytetarët kërkojnë përgjegjësi penale për shembësit

0
Qindra qytetarë i janë përgjigjur sot thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, duke mbushur sheshin pranë hyrjes së pedonales. Mes parrullash dhe mesazhesh, qytetarët shprehën kundërshtinë e tyre...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton protestën e sotme në 16.30

0
Ditën e sotme në orën 16.30 është paralajmëruar një tjetër protestë për çështjen e Teatrit Kombëtar, e organizuar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Kjo protestë vijon pas përleshjes...

“Shkëlqimi, dhe jo rënia e Teatrit Kombëtar”

0
Ishte viti 2018, kur kompania private "Fusha Sh.p.k" paraqiti propozimin në formë oferte të pakërkuar, për një projekt që parashikonte shembjen e Teatrit Kombëtar dhe disa kulla shumëkatëshe në...

“Klithmat e fundit të Teatrit Kombëtar”

0
Mësymja e policisë në orët e para të mëngjesit të sotëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental solli grumbullimin e qindra qytetarëve dhe aktivistëve në...

Shembet Teatri Kombëtar; Reagimet kundër dhunës së policisë ndaj aktivistëve dhe qytetarëve

0
Në orët e para të mëngjesit, rreth orës 4.30, forca të shumta policie kanë nisur shembjen e Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Eksperimental. Rezistenca e aktivistëve dhe qyetarëve kundër shembjes,...

Urdhëri për mbylljen e RTV ora ngre pikëpyetje mbi lirinë e shprehjes

Inspektorati Shëndetësor Shtetëror ka kërkuar sot mbylljen e aktivitetit të televizionit Ora. Shkak për këtë veprim janë bërë dy dalje në studio televizive ku kanë qenë prezent më shumë...

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...