Punimet për HEC-et kthejnë ujin e kaltër të Valbonës në një rrjedhë të zbardhur...

0
“S’asht ma ajo klimë, s’asht ma ajo bukuri e natyrës…”, pohon me dhimbje Ibrahim Demiraj, banor i Tropojës, duke iu referuar punimeve për ndërtimin e hidrocentraleve në Luginën e...

Tenderi i Teatrit Kombëtar: Komisioni i Prokurimit rrëzon kërkesën e kompanive për transparencë

0
Komisioni i Prokurimit Publik, rrëzoi më 18 shtator 2020, ankesën e dy kompanive, “Gjeokonsult &Co”, dhe “Archispace”, të cilat kërkuan transparencë në procesin e vlerësimit të ofertave për tenderin...

Organizatat ndërkombëtare letër Parlamentit: “Të shqetësuara për injorimin e opinionit të Venecias mbi paketën...

0
Shtatë organizata ndërkombëtare nënshkruan sot një letër dërguar Parlamentit shqiptar ku shprehin shqetësim në lidhje me planet e qeverisë për miratimin e ligjeve të shumëdebatuara të paketës “Anti-shpifje”, duke...

HEC-i i Borjes, një tjetër digë në Parkun Kombëtar Lurë Mali i Dejës

0
Një tjetër hidrocentral pritet të fillojë ndërtimin pranë Parkut Kombëtar Lurë-Mali i Dejës. Projekti "Borie-Lurë 1" që do të zbatohet nga firma "Ageta" sh.p.k dhe "Bajrami N" sh.p.k do...

Protestë: Naftëtarët e Ballshit kërkojnë prej 10 muajsh rifillimin e punës dhe pagat e...

0
"Duam bukë, kemi ngelur pa bukë",-ishin thirrjet që shoqëruan sot dhjetëra naftëtarë teksa protestonin para zyrave të Rafinerisë së Ballshit. Për të disatën herë, ata janë mbledhur në shenjë proteste...

Serbi, qytetarët bëhen bashkë për të hequr tubat e hidrocentralit

0
Në 15 gusht, dhjetëra qytetarë dhe aktivistë u mblodhën në fshatin Rakita të Serbisë dhe hoqën tubat e hidrocentraleve në lumin Rakitska. New way of dam removal: Yesterday, hundreds from...

Shembja e Teatrit Kombëtar në “Murin e Turpit” (Wall of Shame)

0
Shembja e Teatrit Kombëtar është listuar në listën e zezë të monumenteve të humbura të një prej organizatave më të rëndësishme për denoncimin dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore globale...

Ndërtimi i një hidrocentrali tjetër në Madhesh të Matit ngre në këmbë banorët

0
Në Mat pritet të ndërtohet një tjetër hidrocentral, i quajtur "HEC-i Madhesh". Me qëllim shfrytëzimin e burimeve ujore për energji elektrike, hidrocentrali do të fusë në tuba rrjedhën e...

Mirditë: Shoqërohen në komisariat banorët që protestuan kundër HEC-eve

0
Pesë banorë të Fanit në Mirditës janë shoqëruar në komisariat ditën e marte, pasi kanë kundërshtuar ndërtimin e hidrocentraleve në përroin e Kënellës. Në këtë përrua, degëzim i lumit Fan,...

Aleanca për Teatrin protestë para SPAK; Të nisin hetimet për gjashtë kallëzimet e depozituara

0
Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) u mblodhën sot përpara dyerve të SPAK (Struktura e Posaçme Antikorrupsion), për t’i kërkuar marrjen në konsideratë të gjashtë kallëzimeve të...

RRJETET SOCIALE

7,581FansLike
902FollowersFollow
236FollowersFollow
143SubscribersSubscribe