Tiranë: Shtyhet seanca gjyqësore për HEC-et në Mat

1
Shtyhet sërish seanca gjyqësore për ndërtimin e HEC-eve në lumin Urakë në Zajs dhe Zall-Gjoçaj, pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë në Tiranë. Arsyeja e mos zhvillimit të kësaj...

“Ish-minatorët” e sindikatës: “Diçka po lulëzon në Bulqizë, nuk po shuhet”

0
Muaji nëntor i vitit 2019 u pasua me ngjarje të njëpasnjëshme për minatorët e Bulqizës. Sheshi i kësaj qyteze priti shpalljen e një sindikate të re, Sindikata e Minatorëve...

Problemet mjedisore në Tiranë të raportuara përmes telefonit celular

0
Sheshi i Teatrit Kombëtar mirëpriti mbrëmjen e djeshme studentë të gazetarisë dhe fakulteteve të tjera për të prezantuar video të shkurtra që trajtonin problematikat e mjedisit në qytetin e...

Bulqizë: Minatorët në protestë, kërkojnë rikthimin në punë të kreut të Sindikatës

0
Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme,dhjetra minatorë të Bulqizës kanë bojkotuar masivisht punën dhe kanë nisur protestën para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë...

Tiranë: Banorët e Matit ngrenë padi ndaj institucioneve që dhanë leje për ndërtimin e...

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë ka pritur sot kërkesë-padinë e nëntë banorëve të Matit, të cilët kërkojnë që të anulohen lejet për ndërtimin e HEC-eve në lumin...

Matjanët protestojnë edhe në Angli: ” Ndal shkatërrimit të parkut kombëtar Zall-Gjoçaj”

0
"Grupimi i të rinjve matjanë se bashku me patriotë/e qe ndodhen në Britaninë e Madhe u mblodhën në një protestë paqësore pranë ambasadës shqiptare në Londër për t'u dhënë...

Minatorët e Bulqizës dhe fermerët e Fierit organizhen në sindikata

1
Pas muajve protesta që kulmuan me tubimin e datës 7 Nentor përpara Ministrisë së Bujqësisë,  fermerët kanë krijuar sindikatën e tyre.  Kundrejt faktit që i kishin afishuar pesë kërkesat zyrtare dhe kanë...

Matjanët organizojnë protestën e radhës: “Ky ujë është i pijshëm, jo për HEC-e. Do...

0
Matjanët do të protestojnë ditën e shtunë kundra ndërtimit të HEC-eve në lumenjtë e zonës. Ata kanë filluar mobilizimin disa ditë para, duke përdorur rrjetet sociale dhe informimin derë...

Themelohet “Aleanca për Media Etike”, iniciativa që synon vetërregullimit e medias

0
"Aleanca për Media Etike " është nisma e ndërmarrë dje nga mediat që synon  vetë-rregullimin dhe  respektimin e kodit të etikës së gazetarit. Ky organizim i Këshillit të Medias vjen...

Këshilli i Europës dërgon në Komisionin e Venecias paketën “Anti-shpifje”

1
Këshilli i Europës (KiE) nëpërmjet Komitetit të Monitorimit të Asamblesë parlamentare i ka drejtuar një letër Komisionit të Venecias, për të kërkuar opinion mbi “Paketën anti-shpifje”, që u miratua...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe