Rritet numri i zërave kundër paketës “anti-shpifje”, pak ditë para miratimit në Kuvend

0
Dy projektligjet për median që janë quajtuar paketa "antishpifje” janë miratuar sot në Komisionin e ligjeve. Përpos kundërshtive nga organizatat ndërkombëtare, mediat, organizatat e medias në Shqipëri si dhe...

Aktivistët që shpërndanë në TEG fletushka protestë për minatorët janë ende në qeli

0
Prej tre ditësh, Frenklin Elini, Enriko Peçuli dhe Bislim Lakna, aktivistë të Organizatës Politike janë arrestuar nga policia dhe mbahen në qelitë e Komisariatit numër 1 në Tiranë. Ata ishin...

Pas Teatrit Kombëtar, a është radha e Bibliotekës Kombëtare?

0
Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë (BKSH) është institucioni më i rëndësishëm i edukimit dhe i kulturës në Shqipëri, i cili ka nisur të funksionojë që nga viti 1920 dhe mban...
Lumi Vjosë. Gupimi Të mbrojmë lumenjtë. Albania - Citizens Channel

Alarmi i ambientalistëve: Ndalni HEC-et, po shkatërrohen lumenjtë e Shqipërisë

0
Hidrocentralet dëmtojnë mjedisin në mënyrë të pakthyeshme dhe janë burim konfliktesh, prandaj organizatat mjedisore përsëritin kërkesën për një moratorium 3 vjeçar të zhvillimit dhe zbatimit të projekteve të HEC-ve në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Protesta për Teatrin Kombëtar; qytetarët kërkojnë përgjegjësi penale për shembësit

0
Qindra qytetarë i janë përgjigjur sot thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, duke mbushur sheshin pranë hyrjes së pedonales. Mes parrullash dhe mesazhesh, qytetarët shprehën kundërshtinë e tyre...

Singapor: Efektet e ligjit të ri për lajmet e rreme nisin duke prekur partitë...

0
*Shënim i redaksisë: Në Shqipëri zyrtarët që miratuan paketën e shumë kritikuar antishpifje, e përjashtuan me ligj veten dhe deklaratat e dhëna në Parlament nga efektet e saj. Ndërkohë...

Pas mbledhjes Asambleja e Pedagogëve të UT merr këto vendime

0
Siç dhe ishte paraljamëruar ditën e sotme u mblodh Asambleja e Pedagogëve të Universitetit të Tiranës për të vendosur në lidhje me vijueshmërinë e realizimit të kërkesave të mëparshme. Në...

Studentët i rikthehen protestës, bojkot masiv universiteteve

0
Studentët e universiteteve publike janë rikthyer në protestë. Muaji dhjetori i vitit të kaluar u shënua nga një sërë protestash studentore që nisën me kundërshtimin e një Vendim të Këshillit...

“Firmat fallco” për HEC-et Valbonës: Çeshtja i kalon Gjykatës së Lartë

0
Në 24 prill 2019 Gjykata e Tropojës thirri në një seancë dëgjimi 30 banorë të Tropojës dhe shoqatën TOKA. Përfaqësuesit e TOKA-s dhe banorët pretendojnë se kjo thirrje ishte...

Debati për Teatrin, reagimet e BE, organizatës Europa Nostra, Ramës dhe Veliajt

0
Anëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar u takuan sot me ambasadoren e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin. Në takimin e zhvilluar me Vlahutin ishin pjesëmarrës Neritan Liçaj, Alert çeloaliaj,...

RRJETET SOCIALE

7,169FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
213NdjekësitNdjek
138AbonentëAbonohu