Tiranë: Shtyhet seanca gjyqësore për HEC-et në Mat

0
Shtyhet sërish seanca gjyqësore për ndërtimin e HEC-eve në lumin Urakë në Zajs dhe Zall-Gjoçaj, pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë në Tiranë. Arsyeja e mos zhvillimit të kësaj...

Mirditë: 87-vjeçari që u shoqërua në polici pasi kundërshtoi HEC-et: “Deri sa të vdes,...

0
Katër banorë të Mirditës janë shoqëruar në polici ditën e djeshme pasi janë paditur për pengim të punimeve nga përfaqësues të firmës private "Shpërdhaza Energji", që po ndërton HEC-et...

Kanioni i Holtës, monumenti natyror që rrezikon të kthehet në hidrocentral privat me pëlqimin...

0
Ministria e Energjetikes dhe Infrastrukturës ka miratuar lejen e ndërtimit të Hidrocentralit në Kanionin e Holtës. Në vendimin e firmosur nga Kryeministri Rama, është miratuar procedura për heqjen e...

Protesta studentore përshkallëzohet në ditën e 13-të saj

0
Protesta studentore hyri sot në ditën e 13. Numri i personave pjesëmarrës ka qenë më i lartë krahasuar me fundjavën. Në orën 9:00, studentët marshuan nga fakultetet përkatëse drejt...

Organizatat ndërkombëtare thirrje qeverisë shqiptare për të mos votuar paketën “anti-shpifje”

0
Organizatat ndërkombëtare të shtypit dhe të lirisë së medies kanë reaguar sërish kundër zotimit të qeverisë shqiptare për të votuar paketën e quajtur "anti-shpifje" . Qendra Evropiane e Shtypit dhe...

Protesta bashkon të gjithë studentët para Parlamentit

0
  Ditën e djeshme studentët protestuan në dy kampe kryesore: një grup ishte duke protestuar pranë Kryeministrisë dhe një grup tjetër pranë Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. Ditën e sotme në...

Bulqizë, një tjetër minator pushohet nga puna: “Ju po hakmerreni ndaj veprimtarisë sindikale”

0
Ditën e sotme , një tjetër minator i Bulqizës është pushuar nga puna. Behar Gjimi, njëkohësisht edhe anëtar i Këshillit Sindikal të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës,...

Presidenti Meta kthen për herë të dytë në Kuvend ligjin për Teatrin Kombëtar

0
Ditën e sotme Presidenti Ilir Meta ka rikthyer në Kuvend ligjin për Teatrin Kombëtar duke e cilësuar edhe njëherë si ligj që bie ndesh me parimet kushtetuese të vendit. Pas...
Lugina e Valbones. mosmaprekvalbonen. Citizens Channel

HEC-et / Shkatërruesit e biodiversitetit të lumenjve, nuk duhet të shihen si burimi i...

0
Nga Prof.Aleko Miho/Burimet tona natyrore janë 'jetime', çdo ditë të ekspozuara ndaj rrezikut prej shfrytëzimit të etur! Kjo është arsyeja që qeveritë e fundit gjatë periudhës 2005-2017 kanë dhënë leje për të ndërtuar më shumë se 500 HEC-e, një pjesë e mirë e tyre brenda Zonave të Mbrojtura.

Protesta drejt Kryeministrisë dhe Presidencës për të kërkuar tërheqjen e ligjit të Teatrit Kombëtar

0
Ditën e djeshme, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, një grupim i përbërë nga qytetarë, artistë dhe intelektualë, kishte parashikuar të protestonte para Presidencës, për të kërkuar mos dekretimin e...

RRJETET SOCIALE

5,939FansaPëlqeje
756NdjekësitNdjek
134NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Kush është pacineti zero në shpërthimin e koronavirusit

0
Autor: Fernando Duarte | BBC Autoritetet kineze dhe ekspertët nuk po bien dakord për origjinën e shpërthimit të epidemisë së koronavirusit. Më konkretisht, në faktin...

“Terre des hommes” thirrje Qeverisë shqiptare: Përshpejtoni lirimin e të miturve në paraburgim

0
Përmes një letre drejtuar Qeverisë shqiptare, organizata Terres des hommes ,kërkon lirimin e të miturve të ndodhur në paraburgim. Sipas letrës, janë 18 fëmijë që...

Problemet me lejen e lëvizjes në e-Albania shkaktuan frikë dhe pasiguri te qytetarët

0
Prej datës 27 mars, u dha një urdhër i ri lidhur me lëvizshmërinë e personave rezidentë në Shqipëri. Me anë të atij urdhëri, Kryeministri...