Minatorët e Bulqizës dhe fermerët e Fierit organizhen në sindikata

1
Pas muajve protesta që kulmuan me tubimin e datës 7 Nentor përpara Ministrisë së Bujqësisë,  fermerët kanë krijuar sindikatën e tyre.  Kundrejt faktit që i kishin afishuar pesë kërkesat zyrtare dhe kanë...

“Barra e rëndë” e Elton Debreshit, minatori që u shkarkua pasi mori kreun e...

0
Ndërkohë që greva e minatorëve ka hyrë në ditën e saj të tetë, minatorët shprehen të vendosur për vijimin e saj. Në një intervistë të zhvilluar disa ditë më parë,...

Bulqizë: Përgjatë dy muajve aksidentohen tre minatorë në minierat e AlbChrome

0
Minatorët Altin Kola dhe Mentor Gjeta janë aksidentuar mbrëmjen e ditës së djeshme gjatë procesit të punës në minierat e AlbChrome. Ata janë dërguar për të marrë shërbimet mjekësorë...

Instituti Botëror i Punës: Çështja e minatorëve të Bulqizës, shkelje e të drejtave të...

0
Instituti Botëror i Punës (Global Labor Institute) i është drejtuar me një letër kryeministrit Rama duke kërkuar ndërhyrjen e tij për shkeljen e rëndë të të drejtave të anëtarëve...

Reportazh: Viti i Ri i minatorëve të larguar nga puna në Bulqizë

0
Elton Debreshi, Beqir Duriçi dhe Behar Gjimi, tre minatorët nga Bulqiza tregojnë se për familjet e tyre nuk ka Vit të Ri. Të pushuar nga puna pas organizimit sindikal,...

Bulqizë: Prokuroria e Dibrës njofton se nuk do të ketë ndjekje penale për minatorët...

0
Prokuroria e Dibrës ka bërë me dije se protesta e minatorëve, fill pas shkarkimit të Elton Debreshit, kryetarit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës (SMBB), e shpallur...

“E kanë me ne që ngritëm krye”, shkon në katër numri i minatorëve të...

0
“Mungesa pa arsye dhe braktisje të vendit të punës, pa shkaqe të arsyeshme dhe pa njoftuar për më shumë se 7 ditë”, është motivacioni i heqjes nga puna që...

Tiranë: Dialog e solidaritet me minatorët e Bulqizës

0
Qendra sociale "Logu i Shkëndijës" priti dje dy  minatorët e Bulqizës që janë pushuar nga puna në muajin nëntor, disa ditë pasi shpallën krijimin e sindikatës së re, Sindikata...

Aktivistët që shpërndanë në TEG fletushka protestë për minatorët janë ende në qeli

0
Prej tre ditësh, Frenklin Elini, Enriko Peçuli dhe Bislim Lakna, aktivistë të Organizatës Politike janë arrestuar nga policia dhe mbahen në qelitë e Komisariatit numër 1 në Tiranë. Ata ishin...

Ndëpritet greva e minatorëve të Bulqizës, Sindikata: Çeshtja do të ndiqet në mënyrë ligjore

0
Minatorët e Bulqizës ndërpresin grevën disa ditore të organizuar para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë që administrohet nga kompania Albchrome.  Sipas një deklarate të shpërndarë nga Sindikata e...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe