Minatorët e Kukësit i bashkohen peticionit për statusin: “8 orë nën tokë, sot 120...

0
"Të uroj fat, se fat ka ngel me thën në këtë vend",-pëshpëriti zonja teksa largohej nga stenda ku po nënshkruhej peticioni për statusin e minatorit. Ajo është një nga dhjetëra...

“30 vite në kërkim të statusit” – Minatorët nisin peticionin

0
"E keqja është këtu, se gjashtë muaj përpara afatit të zgjedhjeve, këtu vijnë deputetë e politikanë për fushatë edhe hedhin një llaf në ujë. Në momentin që mbarojnë zgjedhjet...

Vendimi i KMD: Minatorët e Bulqizës u shkarkuan për shkak të angazhimit në sindikatë

0
Një hetim i Komisionerit për Mbrojtjen nga Diskriminimi (KMD) gjeti se Behar Gjimi dhe Beqir Duriçi, minatorë në Bulqizë, u shkarkuan nga puna për shkak të përkatësisë në një...

Minatorët e Bulqizës vijojnë punën në galeri, pavarësisht rrezikut të COVID-19

0
Minatorët e Bulqizës vijojnë procesin normal të punës edhe pse prej disa ditësh në Shqipëri janë shfaqur rastet e para të të prekurve nga COVID-19. Në total, numri i...

“Ish-minatorët” e sindikatës: “Diçka po lulëzon në Bulqizë, nuk po shuhet”

0
Muaji nëntor i vitit 2019 u pasua me ngjarje të njëpasnjëshme për minatorët e Bulqizës. Sheshi i kësaj qyteze priti shpalljen e një sindikate të re, Sindikata e Minatorëve...

Bulqizë: Prokuroria e Dibrës njofton se nuk do të ketë ndjekje penale për minatorët...

0
Prokuroria e Dibrës ka bërë me dije se protesta e minatorëve, fill pas shkarkimit të Elton Debreshit, kryetarit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës (SMBB), e shpallur...

Bulqizë: Përgjatë dy muajve aksidentohen tre minatorë në minierat e AlbChrome

0
Minatorët Altin Kola dhe Mentor Gjeta janë aksidentuar mbrëmjen e ditës së djeshme gjatë procesit të punës në minierat e AlbChrome. Ata janë dërguar për të marrë shërbimet mjekësorë...

Reportazh: Viti i Ri i minatorëve të larguar nga puna në Bulqizë

0
Elton Debreshi, Beqir Duriçi dhe Behar Gjimi, tre minatorët nga Bulqiza tregojnë se për familjet e tyre nuk ka Vit të Ri. Të pushuar nga puna pas organizimit sindikal,...

Aktivistët që shpërndanë fletushka në qendrën TEG lihen të lirë nën masën “detyrim paraqitje”

0
Bislim Lakna, Frenklin Elini dhe Enriko Peçuli, aktivistë të Organizatës Politike (OP), ndodhen tashmë jashtë qelisë ku mbaheshin prej 72 orësh. Pas aksionit në qendrën tregtare TEG, Gjykata u...

Aktivistët që shpërndanë në TEG fletushka protestë për minatorët janë ende në qeli

0
Prej tre ditësh, Frenklin Elini, Enriko Peçuli dhe Bislim Lakna, aktivistë të Organizatës Politike janë arrestuar nga policia dhe mbahen në qelitë e Komisariatit numër 1 në Tiranë. Ata ishin...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
638SubscribersSubscribe