Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dërgon në Prokurori Këshillin Bashkiak, Këshillit Teknik dhe drejtorin...

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar sot pranë prokurorisë Tiranë një kallëzim penal për Këshillin Bashkiak të Tiranës, anëtarët e Këshillit Teknik dhe për drejtorin e Inspektoriatit të...

Komisioni i Venecias: Thirrje qeverisë të rishikojë “paketën anti-shpifje”

Komisioni i Venecias u rreshtua në grupin e gjerë të organizatave, institucioneve ndërkombëtare që kundërshtojnë ligjet e “Paketës Anti-Shpifje” të propozuara nga qeveria shqiptare. Këto vlerësime vijnë pas nismës së...

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit të bashkisë Tiranë, Erion Veliaj. Sipas...

Mat: Pandemia ndalon protestat dhe i jep hov punimeve për HEC-et në Parkun Kombëtar

0
Një vendim i Këshillit Kombëtar të Territorit në 3 tetor 2018, i hapi rrugën ndërtimit të HEC-it Sekë dhe Zais mbi lumenjtë Flim dhe Urakë, në Parkun Kombëtar Zall-Gjoçaj,...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një vit më parë ia kam...

Çfarë po ndodh me zgjedhjet në Universitet?

0
Debati për zgjedhjet universitare gjithmonë e më shumë po i  përngjason “mish-mashit” të zgjedhjeve politike. Që prej fillimit të muajit maj, janë një sërë vendimesh e kundër vendimesh midis...

Protestë në Durrës për Teatrin Kombëtar dhe trashëgiminë kulturore

0
Ditën e djeshme, u mbajt protesta e tretë e organizuar nga Aleanca në Mbrojtje të Teatrit, revoltë e cila mblodhi qindra pjesëmarrës përpara rrënojave të asaj çka ka mbetur...

Pas shembjes së Teatrit aktivistët nisin peticionin: “Ta rindërtojme aty ku ishte, ashtu siç...

Pasditen e sotme,  u mbajt protesta e tretë që pas shembjes së Teatrit Kombëtar në orët e para të së dielës. Në hyrje të pedonales, tashmë të kthyer në...

Reagimi i mediave dhe institucioneve ndërkombëtare për prishjen e Teatrit Kombëtar

0
Jehona e prishjes së Teatrit Kombëtar u dëgjua në median online dhe televizive ndërkombëtare, si dhe reagime publike të figurave të rëndësishme të institucioneve politike dhe kultorore të vendeve...

Arrest shtëpie dhe detyrim paraqitje për aktivistët e protestës së Teatrit

0
Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar sot para Dhomës Penale të Gjykatës së Tiranës për të kërkuar lirimin e  personave të arrestuar...

RRJETET SOCIALE

7,169FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
213NdjekësitNdjek
138AbonentëAbonohu