“Dimri i gjatë i studentëve”, burokracitë vonojnë bursat për ekselentët dhe studentët në nevojë

0
Rreth 30 mijë studentë të universiteteve shqiptare nuk kanë marrë bursat prej 4 muajsh. Bursat janë një mbështetje për studentët në Shqipëri, që jepet nga shteti, si pjesëe "Paktit...

Punëtoret e fasonerive po organizohen sindikalisht për të fituar të drejta në punë

0
43-vjeçarja Mirjeta Shega, nënë e tre fëmijëve, duhet të qepë me nxitim, për të kapur normën e përcaktuar në turnin tetë orarësh.  Ajo jeton në Bilisht dhe punon në sektorin...

Bilisht: Punëtoret e fasonerisë në grevë kundër largimit të drejtueses së sindikatës

0
Mëngjesin e sotëm, punëtoret e një fasonerie në Bilisht bojkotuan punën. Shkak për këtë grevë u bë largimi nga puna i kryetares së Sindikatës së Punëtoreve të Fasonerisë, Mirjeta ...

“Një ceremoni private”, media dhe qytetarët u mbajtën larg inaugurimit të Teatrit Kombëtar

0
Mëngjesin e sotëm, dhjetra forca policie rrethuan të gjitha hyrjet që të çojnë tek sheshi ku dikur ndodhej Teatri Kombëtar. Kryeministri Edi Rama, kreu i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj,...

Konventa e Bernës kërkon pezullimin e punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës në...

0
Javës së shkuar u mbajt takimi vjetor i Komitetit të Bernës në Strasburg, ku iu kërkua qeverisë shqiptarë ndalimi i punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës në Vjosë-Nartë....

“Një tjetër fitore për banorët e Zall-Gjoçajt”, Gjykata e Lartë lë në fuqi heqjen...

0
Gjykata e Lartë la sot në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit që i ka hequr firmës private “Seka hydropower” licencën për prodhim energjie nga hidrocentrali “Zais”. “Ne i kishim...

Problemet universitare bëjnë bashkë studentët shqipfolës në Kongresin Studentor të Tiranës

0
Për dy ditë, Kongresi Studentor mblodhi studentë nga të gjitha universitetet shqipfolëse.  Ata diskutuan mbi problemet studentore, të cilat u përmblodhën në një plan veprimi dy-vjeçar. “Kongresi studentor erdhi si...

Dibranët protestojnë në Londër kundër hidrocentralit Skavica

0
Një grup aktivistës shqiptarë protestuan dje në Londër kundër ndërtimit të hidrocentralit Skavica në lumin Drin i Zi. Tubimi u mbajt përballë ndërtesës ku po zhvillohej një panair për...

“Vit i ri, probleme të vjetra”, universiteti hap dyert mes bojkotit dhe protestave

0
Studentët i janë drejtuar sot auditoreve universitare për të nisur vitin e ri akademik 2022-2023. Edhe ky vit është shoqëruar me nje tkurrje të numrit të studentëve që kanë...

Pedagogët paralajmërojnë bojkot

0
Sot pedagogë, studentë dhe punonjës të universiteteve publike protestuan përpara Universitetit të Arteve. Kjo është hera e tretë që ata protestojnë për të kërkuar rritje të pagave. “Fakti është që...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
638SubscribersSubscribe