Citizens Channel

Raporti: Arsimi, që nga 2015 zero lekë për laboratorët e shkollave

0
I shpallur prioritet thuajse në të gjitha mandatet qeverisëse, arsimi në vendin tonë vazhdon të jetë i keqfinancuar. Rreth 85% e zarfit të vogël të buxhetit që qeveria i jep arsimit shkon për pagat e mësuesve, dhe vetëm një pjesë fare modeste shkon për rritjen e cilësisë.
Lugina e Valbones. mosmaprekvalbonen. Citizens Channel

HEC-et / Shkatërruesit e biodiversitetit të lumenjve, nuk duhet të shihen si burimi i...

0
Nga Prof.Aleko Miho/Burimet tona natyrore janë 'jetime', çdo ditë të ekspozuara ndaj rrezikut prej shfrytëzimit të etur! Kjo është arsyeja që qeveritë e fundit gjatë periudhës 2005-2017 kanë dhënë leje për të ndërtuar më shumë se 500 HEC-e, një pjesë e mirë e tyre brenda Zonave të Mbrojtura.
Diga e Kalivacit. Foto: Roland Dorozhani Citizens Channel

Vjosa në rrezik – Rishqyrtohet projekti për HEC-in e Kalivaçit

1
Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka ri-hapur procedurat për dhënien e një koncesioni të ri. Kompanitë e interesuara mund të aplikojnë për të ndërtuar këtë hidrocentral deri më 18 korrik 2017.
Lumi Vjosë. Gupimi Të mbrojmë lumenjtë. Albania - Citizens Channel

Gjykata Administrative rrëzon qeverinë: Mbi Vjosë nuk do të ndërtohet hidrocentral

0
Gjykata Administrative e Tiranës rrëzoi të martën (2 maj) dy ministri dhe Agjencinë Kombëtare të Mjedisit duke nxjerrë të pavlefshme aktet administrative si dhe kontratën koncesionare të lidhur mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë KOVLU ENERGJI për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë.
Lugina e Valbones. mosmaprekvalbonen. Citizens Channel

TOKA: Ndalni hidrocentralet në Valbonë para se të jetë vonë (Video)

0
Shpërthime eksplozivi dhe buldozerë që punojnë në brigjet e lumit Valbonë. Këto janë pamjet që sjellin aktivistët e huaj, ndërsa bëjnë thirrje që qeveria shqiptare të ndalojë ndërtimin e hidorcentraleve të planifikuar në Parkun Kombëtar.
Lumi Vjosë. Gupimi Të mbrojmë lumenjtë. Albania - Citizens Channel

Alarmi i ambientalistëve: Ndalni HEC-et, po shkatërrohen lumenjtë e Shqipërisë

0
Hidrocentralet dëmtojnë mjedisin në mënyrë të pakthyeshme dhe janë burim konfliktesh, prandaj organizatat mjedisore përsëritin kërkesën për një moratorium 3 vjeçar të zhvillimit dhe zbatimit të projekteve të HEC-ve në të gjithë territorin e Shqipërisë.
Bora Mema, Levizja per Univeristetin. Citizens Channel

Studentët e dënuar: Jemi të pafajshëm, do të apelojmë vendimin (Video)

0
Nën akuzën e goditjes për shkak të detyrës dhe kundërshtimit të forcave të rendit, Gjykata e Tiranës të hënën më 20 mars, dënoi me 2 muaj burg tetë studentë të cilët më 2 nëntor 2015 goditën me vezë kryeministrin Edi Rama.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
634SubscribersSubscribe