Qeveria shtyn votimin e paketës “antishpifje”, reagojnë organizatat mediatike shqiptare

Mazhoranca e Kuvendit të Shqipërisë vendosi në seancën e sotme të shtyjë votimin e paketës "anti-shpifje", duke pritur opinionin nga Komisioni i Venecias. Taulant Balla, kreu i grupit Parlamentar të...

Organizatat ndërkombëtare thirrje qeverisë shqiptare për të mos votuar paketën “anti-shpifje”

Organizatat ndërkombëtare të shtypit dhe të lirisë së medies kanë reaguar sërish kundër zotimit të qeverisë shqiptare për të votuar paketën e quajtur "anti-shpifje" . Qendra Evropiane e Shtypit dhe...

Këshilli i Europës dërgon në Komisionin e Venecias paketën “Anti-shpifje”

Këshilli i Europës (KiE) nëpërmjet Komitetit të Monitorimit të Asamblesë parlamentare i ka drejtuar një letër Komisionit të Venecias, për të kërkuar opinion mbi “Paketën anti-shpifje”, që u miratua...

Argumentet e Presidentit kundër paketës “anti-shpifje”, nga anti-kushtetueshmëria tek liria e shprehjes

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin e njohur si paketa "Anti-shpifje", e miratuar në datën 18 dhjetor të vitit të shkuar. "Miratimi i këtyre dispozitave në...

Singapor: Efektet e ligjit të ri për lajmet e rreme nisin duke prekur partitë...

*Shënim i redaksisë: Në Shqipëri zyrtarët që miratuan paketën e shumë kritikuar antishpifje, e përjashtuan me ligj veten dhe deklaratat e dhëna në Parlament nga efektet e saj. Ndërkohë...

Paketa”anti-shpifje” kalon në Kuvend – Mediat paralajmërojnë nisjen e betejës për lirinë e shprehjes

Me 82 vota pro dhe 13 kundër deputetët shqiptarë miratuan dy projekligjet e medias të kundërshtuara së fundmi në sferën publike. Kjo seancë u prit me protestë para Kuvendit nga...

Gazetarët protestojnë para Kuvendit: “Ky ligj është i paprecedent në botën demokratike”

Hyrja e Kuvendit të Shqipërisë u rrethua nga gazetarë dhe qytetarë të cilët shfaqën mospajtimin ndaj ligjit të ri i cili pritet të kalojë ditën e sotme në Parlament. Edhe...

Vijojnë kundërshtimet e paketës Anti-shpifje, cënimi i fjalës së lirë po i largon gazetarët...

Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë kanë reaguar lidhur me dy projektligjet që pritet të kalojnë ditën e nesërme në sallën e Kuvendit shqiptar. Ata pohojnë se po ndjekin...

Gazetarët do të protestojnë të mërkurën kundër projektligjeve për median

Gazetarët, mediat , organizatat e mediave dhe ato të shoqërisë civile kanë publikuar thirrjen e tyre për protestë kundër miratimit të projektligjeve për median. Protesta do të zhvillohet ditën e...

Këshilli i Evropës: Projektligjet për median kundër standardeve ndërkombëtare për lirinë e shprehjes

Komisioneria e Këshillit Evropian për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatović, u shpreh sot kundër projektligjeve të qeverisë për median, duke i konsideruar jo në përputhje me standardet ndërkombëtare...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...