“Vit i ri, probleme të vjetra”, universiteti hap dyert mes bojkotit dhe protestave

0
Studentët i janë drejtuar sot auditoreve universitare për të nisur vitin e ri akademik 2022-2023. Edhe ky vit është shoqëruar me nje tkurrje të numrit të studentëve që kanë...

Pedagogët paralajmërojnë bojkot

0
Sot pedagogë, studentë dhe punonjës të universiteteve publike protestuan përpara Universitetit të Arteve. Kjo është hera e tretë që ata protestojnë për të kërkuar rritje të pagave. “Fakti është që...

Tiranë: “Rekord Guinness kryeministrit Rama për harresën ndaj studentëve”

0
“Rekordi Guinness i akordohet Z.Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë dhe shënohet në librin e rekordeve botërore si Kryeministri i vetëm në botë, i cili nuk ka informacion se në...

“Pa tarifë nuk ka shkollim”, Shkencat Sociale ndalojnë studentët të prezantojnë diplomat

0
Studentë të Shkencave Sociale janë ndaluar të futen në prezantimin e diplomës për shkak të vonesave në pagesën e tarifës. Lëvizja për Universitetin (LPU) e denoncoi rastin duke e...

“Arsimi në një vit qeverisje”, premtimet e pambajtura të qeverisë

0
Në një vit qeverisje të mandatit të tretë, qeveria nuk ka mbajtur asnjë nga premtimet e bëra në zgjedhjet e 25 prillit. Qëndresa Qytetare ka kryer një monitorim duke mbledhur...

Mbi 2000 firma në peticionin për bonusin studentor

0
Aktivistët e Lëvizjes për Universitetin kanë nisur një peticion, ku i kërkojnë qeverisë një bonus prej 10,000 lekësh për studentët. Nisur nga situata ekonomike në të cilën ndodhet vendi...

Pas peticionit, Universiteti i Tiranës zeron tarifën për listën e notave

0
Universiteti i Tiranës ka zeruar tarifën për listën e notave pas peticionit të ndërmarrë nga student dhe aktivistë të lëvizjes studentore “Për Universitetin”. Bordi i Administrimit të Universitetit të...

Vaksinimi i detyruar për studentët pa sukses

0
Autor: Ergi Picaku | Citizens Channel | Tiranë Pas më shumë se një viti, sot studentët do t’i drejtohen edhe një herë auditoreve të universiteve. Ndryshe nga sa pritej,  ky...

“Për Universitetin” i bën thirrje studentëve të refuzojnë tarifat për vitin akademik online

0
Studentët dhe aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kërkojnë anulimin e tarifave studimore për këtë vit akademik. Kushtet e vështira të mësimit online, diskriminimi i vazhdueshëm ekonomik duke i detyruar...

Studentët peticion për rikthimin në universitet; Auditorët po përdoren për mbledhje partiake

0
Më 18 Janar studentë të universiteteve të ndryshme i dorëzuan një peticion me 6500 firma Ministrisë së Arsimit, Shëndetësisë dhe Kryeministrit, për rikthimin në auditore. Në të njëjtën ditë studentët...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
514SubscribersSubscribe