Citizens Channel

Raporti: Arsimi, që nga 2015 zero lekë për laboratorët e shkollave

0
I shpallur prioritet thuajse në të gjitha mandatet qeverisëse, arsimi në vendin tonë vazhdon të jetë i keqfinancuar. Rreth 85% e zarfit të vogël të buxhetit që qeveria i jep arsimit shkon për pagat e mësuesve, dhe vetëm një pjesë fare modeste shkon për rritjen e cilësisë.

Asambletë Universitare njoftojnë fillimin e grevës së pedagogëve

0
Asambleja e Personelit Akademik të Fakultetit të Shkencave Sociale (FSHS) ka vendosur sot të nisë grevën e pedagogëve. Ky vendim vjen pas skadimit të afatit një javor vendosur qeverisë...

Studentët protestojnë për ndërtimin në fidanishten e Universitetit Bujqësor të Tiranës

0
Prej dy ditësh studentët e Universitetit Bujqësor të Tiranës, të mbështetur edhe nga pedagogët e tyre kanë dalë në protestë. Shkak për këtë është bërë prishja e fidanishtes pranë...

“Memet” e rrjeteve sociale zbresin në rrugë gjatë protestave studentore

0
Studentët kanë hyrë sot në ditën e katërt të protestës. Edhe sot ata marshuan nga ambientet Universitare për tu mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit. Prej tre ditësh protestës i janë...

Policia hyn në universitet, përplasje me studentët

0
Një ditë më parë studentët janë ngujuar në ambjentet e fakulteteve të Universitetit të Tiranës, duke bllokuar dyert me banka. Ata janë kthyer në fakultete, jo për të vazhduar...

Protesta studentore: Vazhdon ngujimi dhe bojkoti

0
Kjo është java e dytë që fakulteti i Shkencave Sociale, Drejtësisë, Historisë dhe Filologjisë, Ekonomikut, Gjeologji Minierave dhe Shkencave të Natyrës në Universitetin e Tiranës vazhdojnë protestën për vitin...

Studentët i rikthehen protestës, bojkot masiv universiteteve

0
Studentët e universiteteve publike janë rikthyer në protestë. Muaji dhjetori i vitit të kaluar u shënua nga një sërë protestash studentore që nisën me kundërshtimin e një Vendim të Këshillit...

Mijëra studentë bojkotojnë auditorët dhe i bashkohen protestës

1
Për të dytën ditë rresht studentët kanë bojkotuar auditoret duke organizuar një protestë masive përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta nisi në orën 9:30 si një marshim nga Fakultete të...

Pedagogët e Filologjikut në grevë : “Të shfuqizohet ligji për Arsimin e Lartë”

0
Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë (FHF) sikundër kanë paralajmëruar, janë futur sot në grevë një-ditore në mbështetje të bojkotit studentor. Ata kërkojnë plotësimin e kërkesave të studentëve...

Asambleja e Gjeologjikut i jep 15 ditë kohë qeverisë për t’i rikthyer godinën

0
Asambleja e Personelit Akademik të Fakultetit të Gjeologjisë dhe Minierave në mbledhjen e saj të parë ka dalë në mbështetje të protestës së studentëve dhe ka kërkuar mbi të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe