KRK, Erasmus Mundus dhe Unioni i Studentëve Europian mbështesin protestën studentore

0
Foto: Kongresi Rinor Kombëtar Studentët e universiteteve shqiptare kanë hyrë sot në ditën e 9-të të protestës. që po protestojnë kryesisht përballë Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve; ndërsa ditën e...

Protesta bashkon të gjithë studentët para Parlamentit

0
  Ditën e djeshme studentët protestuan në dy kampe kryesore: një grup ishte duke protestuar pranë Kryeministrisë dhe një grup tjetër pranë Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. Ditën e sotme në...

Senati Akademik i UT: Nuk kemi kërkuar rritje tarifash

0
Menjëherë pas ditës së parë të protestës studentore në 5 dhjetor për VKM numër 288 të miratuar në maj të këtij viti ( tani e shfuqizuar) pika 4 e...

Dita e 8 e protestës: Masivizohet protesta në Tiranë, bashkohen edhe nxënësit e gjimnazeve

0
Ora 8:30: Nis protesta në universitetet publike në Tiranë dhe në rrethe siç ishte paralajmëruar. Sot mbushet një javë që nga fillimi i protestës studentore e cila kundërshton tarifat...

Kryeministri refuzohet për herë të dytë nga studentët

0
Ditën e djeshme kryeministri Rama nëpërmjet rrjetit social Facebook ftoi edhe njëherë për dialog studentët të cilët kanë 7 ditë që po protestojnë pranë Ministrisë së Arsimit. Kjo ftesë u...

EUPH: “28 vite më pas studentët ende thërrasin: ‘E duam Shqipërinë si gjithë Europa'”

0
Forumi i Politikave të Integrimit/EU Policy Hub (EUPH) përmes një reagimi ka shprehur mbështetjen për protestat studentore që po zhvillohen prej pesë ditësh në Tiranë dhe qytete të tjera...

“Memet” e rrjeteve sociale zbresin në rrugë gjatë protestave studentore

0
Studentët kanë hyrë sot në ditën e katërt të protestës. Edhe sot ata marshuan nga ambientet Universitare për tu mbledhur përpara Ministrisë së Arsimit. Prej tre ditësh protestës i janë...

Mijëra studentë bojkotojnë auditorët dhe i bashkohen protestës

1
Për të dytën ditë rresht studentët kanë bojkotuar auditoret duke organizuar një protestë masive përpara Ministrisë së Arsimit. Protesta nisi në orën 9:30 si një marshim nga Fakultete të...
Citizens Channel

Raporti: Arsimi, që nga 2015 zero lekë për laboratorët e shkollave

0
I shpallur prioritet thuajse në të gjitha mandatet qeverisëse, arsimi në vendin tonë vazhdon të jetë i keqfinancuar. Rreth 85% e zarfit të vogël të buxhetit që qeveria i jep arsimit shkon për pagat e mësuesve, dhe vetëm një pjesë fare modeste shkon për rritjen e cilësisë.
Bora Mema, Levizja per Univeristetin. Citizens Channel

Studentët e dënuar: Jemi të pafajshëm, do të apelojmë vendimin (Video)

0
Nën akuzën e goditjes për shkak të detyrës dhe kundërshtimit të forcave të rendit, Gjykata e Tiranës të hënën më 20 mars, dënoi me 2 muaj burg tetë studentë të cilët më 2 nëntor 2015 goditën me vezë kryeministrin Edi Rama.

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe