Mirditë: 87-vjeçari që u shoqërua në polici pasi kundërshtoi HEC-et: “Deri sa të vdes,...

0
Katër banorë të Mirditës janë shoqëruar në polici ditën e djeshme pasi janë paditur për pengim të punimeve nga përfaqësues të firmës private "Shpërdhaza Energji", që po ndërton HEC-et...

Shtyrja e seancave bashkon sërish matjanët në protestë: “Populli i kësaj zone duhet detyrimisht...

0
Ditën e diel, matjanë dhe aktivistë, të shqetësuar për fatin e mjedisit pas lejeve të dhëna për t'u ndërtuar hidrocentrale në lumin Urakë në Zais dhe Flim në Zall-Gjoçaj,...

776 shkencëtarë bashkohen kundër digave në lumin Vjosa

0
Ditën e shtunë u mbajt konferenca për shtyp "Komuniteti shkencor shqiptar dhe ndërkombëtar kundër ndërtimit të hidrocentraleve në lumin Vjosa", ku shkencëtarët shqiptarë e të huaj kundërshtuan edhe një...

Tiranë: Shtyhet seanca gjyqësore për HEC-et në Mat

0
Shtyhet sërish seanca gjyqësore për ndërtimin e HEC-eve në lumin Urakë në Zajs dhe Zall-Gjoçaj, pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë në Tiranë. Arsyeja e mos zhvillimit të kësaj...

Tiranë: Banorët e Matit ngrenë padi ndaj institucioneve që dhanë leje për ndërtimin e...

0
Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë ka pritur sot kërkesë-padinë e nëntë banorëve të Matit, të cilët kërkojnë që të anulohen lejet për ndërtimin e HEC-eve në lumin...

Studim: Shqipëria e para në Ballkan për e hidrocentraleve të planifikuara për ndërtim

0
Shqipëria ka shkallën më të lartë të zhvillimeve në sektorin e hidrocentraleve. Aktualisht në vend numërohen 692 hidrocentrale, duke përfshirë 179 ekzistuese, 453 të planifikuara për tu ndërtuar dhe...

Matjanët protestojnë edhe në Angli: ” Ndal shkatërrimit të parkut kombëtar Zall-Gjoçaj”

0
"Grupimi i të rinjve matjanë se bashku me patriotë/e qe ndodhen në Britaninë e Madhe u mblodhën në një protestë paqësore pranë ambasadës shqiptare në Londër për t'u dhënë...

Reportazh: “Matjanët që u bashkuan në mbrojtje të natyrës”

0
Ditën e shtunë u zhvillua protesta e parajmëruar nga banoret e zonës së Matit. Prej javësh ata kundërshtojnë projektet për ndërtimin e HEC-ve në lagjen Daç të fshatit Lami i...

Problemet mjedisore në Tiranë të raportuara përmes telefonit celular

0
Sheshi i Teatrit Kombëtar mirëpriti mbrëmjen e djeshme studentë të gazetarisë dhe fakulteteve të tjera për të prezantuar video të shkurtra që trajtonin problematikat e mjedisit në qytetin e...

Matjanët organizojnë protestën e radhës: “Ky ujë është i pijshëm, jo për HEC-e. Do...

0
Matjanët do të protestojnë ditën e shtunë kundra ndërtimit të HEC-eve në lumenjtë e zonës. Ata kanë filluar mobilizimin disa ditë para, duke përdorur rrjetet sociale dhe informimin derë...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...