Protestë në Durrës për Teatrin Kombëtar dhe trashëgiminë kulturore

Ditën e djeshme, u mbajt protesta e tretë e organizuar nga Aleanca në Mbrojtje të Teatrit, revoltë e cila mblodhi qindra pjesëmarrës përpara rrënojave të asaj çka ka mbetur...

Pas shembjes së Teatrit aktivistët nisin peticionin: “Ta rindërtojme aty ku ishte, ashtu siç...

0
Pasditen e sotme,  u mbajt protesta e tretë që pas shembjes së Teatrit Kombëtar në orët e para të së dielës. Në hyrje të pedonales, tashmë të kthyer në...

Reagimi i mediave dhe institucioneve ndërkombëtare për prishjen e Teatrit Kombëtar

Jehona e prishjes së Teatrit Kombëtar u dëgjua në median online dhe televizive ndërkombëtare, si dhe reagime publike të figurave të rëndësishme të institucioneve politike dhe kultorore të vendeve...

Arrest shtëpie dhe detyrim paraqitje për aktivistët e protestës së Teatrit

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar sot para Dhomës Penale të Gjykatës së Tiranës për të kërkuar lirimin e  personave të arrestuar...

Protesta për Teatrin Kombëtar; qytetarët kërkojnë përgjegjësi penale për shembësit

Qindra qytetarë i janë përgjigjur sot thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, duke mbushur sheshin pranë hyrjes së pedonales. Mes parrullash dhe mesazhesh, qytetarët shprehën kundërshtinë e tyre...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit njofton protestën e sotme në 16.30

Ditën e sotme në orën 16.30 është paralajmëruar një tjetër protestë për çështjen e Teatrit Kombëtar, e organizuar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit. Kjo protestë vijon pas përleshjes...

“Shkëlqimi, dhe jo rënia e Teatrit Kombëtar”

Ishte viti 2018, kur kompania private "Fusha Sh.p.k" paraqiti propozimin në formë oferte të pakërkuar, për një projekt që parashikonte shembjen e Teatrit Kombëtar dhe disa kulla shumëkatëshe në...

“Klithmat e fundit të Teatrit Kombëtar”

Mësymja e policisë në orët e para të mëngjesit të sotëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe atij Eksperimental solli grumbullimin e qindra qytetarëve dhe aktivistëve në...

Shembet Teatri Kombëtar; Reagimet kundër dhunës së policisë ndaj aktivistëve dhe qytetarëve

Në orët e para të mëngjesit, rreth orës 4.30, forca të shumta policie kanë nisur shembjen e Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Eksperimental. Rezistenca e aktivistëve dhe qyetarëve kundër shembjes,...

Shembja e Teatrit Kombëtar, reagojnë institucionet kombëtare dhe ndërkombëtare

Dje, Kryebashkiaku Erion Veliaj pohoi se të premten do të mblidhej Këshilli Bashkiak për të votuar vendimin mbi Teatrin Kombëtar. Por mbrëmjen e djeshme, një dokument i rrjedhur në...

RRJETET SOCIALE

6,713FansaPëlqeje
802NdjekësitNdjek
166NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit...

Biseda online: “Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore”

0
Titulli: Të kuptojmë dhunën me bazë gjinore Data: 9 dhe 11 qershor Ora: 18:00-19:30 Vendi: Online (Zoom) Afati i regjistrimit: 5 qershor Citizens Channel ofron hapësira online për të fuqizuar...

Protesta: Aktivistët i japin bashkisë Tiranë çmimin “Dhunuesi i vitit për të varfërit”

0
Aktivistë dhe pjesëtarë të komunitetit rom dhe egjiptian janë mbledhur sot para Bashkisë Tiranë për të dënuar dhunën e ushtruar nga policia bashkiake ndaj...