Marshim-protestë drejt Presidencës në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Pas protestave të përditshme tek sheshi i Teatrit Kombëtar kundër prishjes së tij, shoqëria civile, artistë dhe qytetarë marshuan dje drejt Kryeministrisë dhe Presidencës duke i kërkuar presidentit Ilir...

Europa Nostra letër Metës, Ramës dhe Veliajt: “Të ndalohen planet për prishjen e Teatrit...

0
Hermann Parzinger, Presidenti Ekzekutiv i Europa Nostra, organizatë ndërkombëtare në mbrojtje të trashëgimisë kulturore në Evropë, i është drejtuar me një letër të personalizuar Kryeministrit Rama, Presidentit Meta dhe...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i dorëzon letër dhe peticion Metës – “5000 firma...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i është drejtuar Presidentit të Republikës ditën e sotme me një letër të dytë ku i kërkon kthimin për rishqyrtim dhe korrigjim në Parlament...

Vendimi i fshehtë i qeverisë rikthen prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar

Është publikuar dje në Fletoren Zyrtare vendimi i cili autorizon ngritjen dhe funksionimin e një komisioni për vlerësimin dhe negocimin e kontratës me palën private me objekt realizimin e...

Teatri Kombëtar ҫ’ka qenë,ҫ’është dhe ҫ’duan ta bëjnë…

*Nga Fjoralba Sinoruka Debati publik i muajve të fundit në lidhje me prishjen e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një të reje, ndahet pikërisht në këtë pikë...

Rezistencë nëpërmjet artit; aktorët Arben Bajraktari dhe Bob Berkey mbushin sallën e Teatrit Kombëtar

“E keni gjithë infrastrukturën teknike në dispozicion prej meje, dhe pastaj herë pas here vija, nuk mund të isha gjithmonë”, tregon me entuziazëm Edi Dingu, i cili edhe kësaj...

Teatri Kombëtar: Statuset e Kryeministrit përballë përgënjeshtrimeve të aktorëve

0
Në qershor të vitit 2018, regjisori dhe aktori Pirro Mani ishte në krye të listës me 65 emra të tjerë artistësh, e cila iu dorëzua krerëve të shtetit në...

Kanuni i gruas në Teatrin Kombëtar: Një këngë vaji për çdo gaz

“Teatri i përmbushte kushtet, kishte skenën, mirëpo për fat të keq i kishte dyert e mbyllura” shprehet Qëndresa Loki, e cila ditën e djeshme shpalosi në skenën e Teatrit...

Ligji për Teatrin kalon sot në Kuvend, Komisioni rrëzon sërish dekretin

1
Dekreti i dytë i  Presidentit Meta për ligjin e Teatrit Kombëtar, u rrëzua sërish sot dhe pritet të kalojë në seancën plenare për votim. Komisioni i Veprimtarive Prodhuese, sot...

SPK i quan “kërcënime boshe”, premtimet e Kryeministrit për shembjen e Teatrit, Muzeut dhe...

Kryeministri Edi Rama, në fjalën e tij gjatë aktivitetit të zhvilluar nga Partia Socialiste këtë të shtunë përsëriti edhe një herë qëndrimin e hershëm për shembjen e Teatrit Kombëtar....

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe