Gjykata Kushtetuese pezullon ndërtimin e Teatrit të Ri Kombëtar

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar sot vendimin e qeverisë për të kaluar në pronësi të Bashkisë Tiranë Teatrin Kombëtar, duke e konsideruar këtë vendim si të papajtueshëm me kushtetutën dhe...

“Një hap para gjykatës”- Veliaj publikon vendimin e KKT për Teatrin Kombëtar

0
Këshilli Kombëtar i Territorit miratoi lejen për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kreu i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj bëri...

“Dita e Përkujtimit të Krimeve Kundër Kulturës”, një vit nga shembja e godinës së...

17 maj 2020, Teatri Kombëtar u shemb në orët e para të mëngjesit. Edhe pse në kushte pandemie, ndërsa nuk lejohej lëvizja e lirë e qytetarëve, qindra forca policore...

“BIG Sacrifice”, një kokë qengji në rrënojat e Teatrit Kombëtar

0
"Kurbani i Madh" është instalacioni artistik që bashkon simbolikisht arkitektin e godinës së re të Teatrit Kombëtar, Bjarke Ingels dhe Kryeministrin Edi Rama. Artisti Ergin Zaloshnja në bashkëpunim me...

Teatri Kombëtar: Avokati i Popullit bën thirrje për ndëshkimin e sjelljeve të policisë ndaj...

0
Ora 04:30 e mëngjesit të 17 majit, kur ndodhi edhe shembja e godinës së Teatrit Kombëtar është një kohë e papërshtatshme për të ekzekutuar vendime të marra nga administrata...

Tenderi i Teatrit Kombëtar: Komisioni i Prokurimit rrëzon kërkesën e kompanive për transparencë

0
Komisioni i Prokurimit Publik, rrëzoi më 18 shtator 2020, ankesën e dy kompanive, “Gjeokonsult &Co”, dhe “Archispace”, të cilat kërkuan transparencë në procesin e vlerësimit të ofertave për tenderin...

Shembja e Teatrit Kombëtar në “Murin e Turpit” (Wall of Shame)

0
Shembja e Teatrit Kombëtar është listuar në listën e zezë të monumenteve të humbura të një prej organizatave më të rëndësishme për denoncimin dhe ruajtjen e trashëgimisë kulturore globale...

Aleanca për Teatrin protestë para SPAK; Të nisin hetimet për gjashtë kallëzimet e depozituara

0
Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) u mblodhën sot përpara dyerve të SPAK (Struktura e Posaçme Antikorrupsion), për t’i kërkuar marrjen në konsideratë të gjashtë kallëzimeve të...

Brenda rrënojave të Teatrit Kombëtar: “Kur shteti shembi teatrin, rikrijoi 1944-tën”

Aktivistë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit kanë hyrë sot brenda territorit ku dikur ishte Teatri Kombëtar, i shembur në mëngjesin e 17 majit. Në shenjë simbolike me mësymjen e...

KLSH: “Teatri Kombëtar të ndërtohet aty ku ishte”

Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) ka publikuar dje një deklaratë për shtyp me rezultatet e auditimit të kryer më çështjen e Teatrit Kombëtar. KLSH ka renditur një sërë...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe