“Ne ringrejmë Teatrin”, aksioni simbolik në ditën e 30-të pas shembjes

0
Dje në orën 19.00 aktivistë dhe qytetarë u mblodhën në ditën që shënoi një mujorin e shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. Ky organizim në formën e “flash mob” (performancë...

Aleanca për Mbrojten e Teatrit tjetër kallëzim në SPAK

0
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka vijuar kallëzimet penale në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar. Sot aktivistë të Aleancës kanë kallëzuar pranë Prokurorisë Speciale (SPAK), Edi Ramën, Erion Veliajn,...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit dërgon në Prokurori Këshillin Bashkiak, Këshillit Teknik dhe drejtorin...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar sot pranë prokurorisë Tiranë një kallëzim penal për Këshillin Bashkiak të Tiranës, anëtarët e Këshillit Teknik dhe për drejtorin e Inspektoriatit të...

Aleanca për Teatrin padit në SPAK Sandër Lleshajn, Ardi Veliun dhe Erion Veliajn

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit (AMT) ka dërguar pranë SPAK-ut padi kundër ministrit të brendshëm Sandër Lleshaj, drejtorit të policisë Ardi Veliu dhe kryetarit të bashkisë Tiranë, Erion Veliaj. Sipas...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një vit më parë ia kam...

Protestë në Durrës për Teatrin Kombëtar dhe trashëgiminë kulturore

Ditën e djeshme, u mbajt protesta e tretë e organizuar nga Aleanca në Mbrojtje të Teatrit, revoltë e cila mblodhi qindra pjesëmarrës përpara rrënojave të asaj çka ka mbetur...

Pas shembjes së Teatrit aktivistët nisin peticionin: “Ta rindërtojme aty ku ishte, ashtu siç...

0
Pasditen e sotme,  u mbajt protesta e tretë që pas shembjes së Teatrit Kombëtar në orët e para të së dielës. Në hyrje të pedonales, tashmë të kthyer në...

Reagimi i mediave dhe institucioneve ndërkombëtare për prishjen e Teatrit Kombëtar

Jehona e prishjes së Teatrit Kombëtar u dëgjua në median online dhe televizive ndërkombëtare, si dhe reagime publike të figurave të rëndësishme të institucioneve politike dhe kultorore të vendeve...

Arrest shtëpie dhe detyrim paraqitje për aktivistët e protestës së Teatrit

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri dhe aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar sot para Dhomës Penale të Gjykatës së Tiranës për të kërkuar lirimin e  personave të arrestuar...

Protesta për Teatrin Kombëtar; qytetarët kërkojnë përgjegjësi penale për shembësit

Qindra qytetarë i janë përgjigjur sot thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, duke mbushur sheshin pranë hyrjes së pedonales. Mes parrullash dhe mesazhesh, qytetarët shprehën kundërshtinë e tyre...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe