Përfaqësuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit marrin sigurinë se çështja e Teatrit Kombëtar...

Ditën e djeshme disa përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit u takuan me ambasadoren e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin. Kryefjala e takimit ishte përcjellja e shqetësimeve për...

Debati për Teatrin, reagimet e BE, organizatës Europa Nostra, Ramës dhe Veliajt

Anëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar u takuan sot me ambasadoren e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin. Në takimin e zhvilluar me Vlahutin ishin pjesëmarrës Neritan Liçaj, Alert çeloaliaj,...

Marshim-protestë drejt Presidencës në mbrojtje të Teatrit Kombëtar

Pas protestave të përditshme tek sheshi i Teatrit Kombëtar kundër prishjes së tij, shoqëria civile, artistë dhe qytetarë marshuan dje drejt Kryeministrisë dhe Presidencës duke i kërkuar presidentit Ilir...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit kërkon mbështetje nga institucionet e BE

Artistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ditën e sotme i dërguan një letër institucioneve të BE  duke ju kërkuar mbështetje në lidhje me projektligjin e miratuar në parlament,...

20 vite teknik në Teatrin Kombëtar: “Aq hidhërim do ndjeja po të shembej, sikur...

"Bëj sa të duash teatro. Shko bëje në Sauk sepse është shtuar popullsia. Shemb diku tjetër. Merr dhe tokën time po të duash...por jo Teatrin Kombëtar. Nuk prishet Teatri...

Teatri Kombëtar ҫ’ka qenë,ҫ’është dhe ҫ’duan ta bëjnë…

*Nga Fjoralba Sinoruka Debati publik i muajve të fundit në lidhje me prishjen e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një të reje, ndahet pikërisht në këtë pikë...

Edi Rama shpëtoi “Kino Lumbardhin”, shkatërron Teatrin Kombëtar

Ishte viti 2014 kur Edi Rama shprehu mbështetjen për mos shkatërrimin e kinemasë së vjetër Kino Lumbardhi në Prizren duke mbajtur këtë qëndrim: “Kryetarët shkojnë e vijnë, po shkoi...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
715SubscribersSubscribe