Nga koronavirusi deri tek zjarret, hartat e pasakta po shtrembërojnë realitetin

0
*Përkthyer nga The Draft Disa nga ngjarjet e mëdha në fillim të 2020-tës kanë ndikuar në shpërndarje masive të vizualizimeve, të cilat janë larg nga të qenit të sakta dhe...

Letër institucioneve ndërkombëtare: “Demokracia dhe liria e shprehjes është nën sulm”

0
Një muaj më parë, aktivistët Flori Haçkaj dhe Besa Sharrah, i janë drejtuar me një letër-ankesë institucioneve ndërkombëtare, përfshirë edhe Zyrës së Komisionerit për Zgjerim në Bashkimin Evropian, lidhur...

Themelohet “Aleanca për Media Etike”, iniciativa që synon vetërregullimit e medias

0
"Aleanca për Media Etike " është nisma e ndërmarrë dje nga mediat që synon  vetë-rregullimin dhe  respektimin e kodit të etikës së gazetarit. Ky organizim i Këshillit të Medias vjen...

Trajnim: “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Citizens Channel fton të gjithë studentët e gazetarisë dhe gazetarët e rinj në trajnimin online "Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists),...

Analizë: Bashkitë e Shqipërisë iu mohojnë gazetarëve të drejtën për informim

0
Autore: Erisa Kryeziu | Citizens Channel ".... Pavarësisht e-maileve të shumta deri në atë pikë sa u bëmë edhe armiq me komisionerin, në korrik të vitit të kaluar, gati një...

Këshilli i Europës dërgon në Komisionin e Venecias paketën “Anti-shpifje”

0
Këshilli i Europës (KiE) nëpërmjet Komitetit të Monitorimit të Asamblesë parlamentare i ka drejtuar një letër Komisionit të Venecias, për të kërkuar opinion mbi “Paketën anti-shpifje”, që u miratua...

Njerëzit e shtrembërojnë informacionin e saktë për t’iu përshtatur qëndrimeve të tyre

0
Burimi: NiemanLab “Njerëzit mund të vetë-gjenerojnë dezinformimin e tyre. Jo të gjitha vijnë nga burime të jashtme" Studiuesit në Shtetin e Ohajos zbuluan se edhe kur njerëzve u garantohet informacion i...

Singapor: Efektet e ligjit të ri për lajmet e rreme nisin duke prekur partitë...

0
*Shënim i redaksisë: Në Shqipëri zyrtarët që miratuan paketën e shumë kritikuar antishpifje, e përjashtuan me ligj veten dhe deklaratat e dhëna në Parlament nga efektet e saj. Ndërkohë...

Reporterët pa Kufij: 49 gazetarë të vrarë në 2019, shumica jo në vende lufte

0
Reporterët pa Kufij (RSF) kanë regjistruar 49 raste të gazetarëve të vrarë në lidhje me punën e tyre në vitin 2019. Kjo shifër i përket periudhës nga data 1...

Paketa”anti-shpifje” kalon në Kuvend – Mediat paralajmërojnë nisjen e betejës për lirinë e shprehjes

0
Me 82 vota pro dhe 13 kundër deputetët shqiptarë miratuan dy projekligjet e medias të kundërshtuara së fundmi në sferën publike. Kjo seancë u prit me protestë para Kuvendit nga...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...