Themelohet “Aleanca për Media Etike”, iniciativa që synon vetërregullimit e medias

0
"Aleanca për Media Etike " është nisma e ndërmarrë dje nga mediat që synon  vetë-rregullimin dhe  respektimin e kodit të etikës së gazetarit. Ky organizim i Këshillit të Medias vjen...

Trajnim: “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Citizens Channel fton të gjithë studentët e gazetarisë dhe gazetarët e rinj në trajnimin online "Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists),...

Analizë: Bashkitë e Shqipërisë iu mohojnë gazetarëve të drejtën për informim

0
Autore: Erisa Kryeziu | Citizens Channel ".... Pavarësisht e-maileve të shumta deri në atë pikë sa u bëmë edhe armiq me komisionerin, në korrik të vitit të kaluar, gati një...

Këshilli i Europës dërgon në Komisionin e Venecias paketën “Anti-shpifje”

0
Këshilli i Europës (KiE) nëpërmjet Komitetit të Monitorimit të Asamblesë parlamentare i ka drejtuar një letër Komisionit të Venecias, për të kërkuar opinion mbi “Paketën anti-shpifje”, që u miratua...

Njerëzit e shtrembërojnë informacionin e saktë për t’iu përshtatur qëndrimeve të tyre

0
Burimi: NiemanLab “Njerëzit mund të vetë-gjenerojnë dezinformimin e tyre. Jo të gjitha vijnë nga burime të jashtme" Studiuesit në Shtetin e Ohajos zbuluan se edhe kur njerëzve u garantohet informacion i...

Reporterët pa Kufij: 49 gazetarë të vrarë në 2019, shumica jo në vende lufte

0
Reporterët pa Kufij (RSF) kanë regjistruar 49 raste të gazetarëve të vrarë në lidhje me punën e tyre në vitin 2019. Kjo shifër i përket periudhës nga data 1...

OSBE rekomandon përmirësime të tjera në projektligjet e medias

0
Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, në rishkimet e fundit të dërguara qeverisë shqiptare rekomandon përmirësime të projektligjeve për median onlinë ne Shqipëri. Nëpërmjet një deklarate publike...

Shënim: Satira që keqinformon lexuesit shqiptarë

0
Bazuar në fjalorin e Oxford satirë quhet përdorimi i humorit, ironisë, ekzagjerimit dhe talljes për të paraqitur dhe kritikuar veset apo qëndrimet që lidhen kryesisht me politikën dhe çështjet...

Ndoshta ti e kupton kur një artikull është satirik, por shumë njerëz nuk arrijnë...

0
Burimi: NiemanLab . Autor: R. Kelly Garrett, Robert Bond dhe Shanon Poulsen. Ta përcaktosh satirën si të tillë mund të duket se e bën shakanë më pak të "pëlqyeshme". Por...

Organizatat ndërkombëtare të medias: Politikanët shqiptarë duhet të ndalojnë denigrimin e gazetarëve

0
Misioni tre ditor i zhvilluar në Tiranë nga 7 organizata ndërkombëtare të lirisë së shtypit dhe medias, është përmbyllur sot me publikimin e një raporti gjatë një konference për...

RRJETET SOCIALE

5,935FansaPëlqeje
749NdjekësitNdjek
131NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

19 organizata kërkojnë hetim të gjyqtarëve dhe prokurorëve që burgosën 43-vjeçarin që u vetëvra...

0
19 organizata të shoqërisë civile i janë drejtuar me një letër publike Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani, duke kërkuar fillimin e hetimit...

Harta e COVID-19 në Shqipëri, 174 të prekur në 16 qytete

0
Numri i personave të prekur me COVID-19 në Shqipëri, pësoi rënie për herë të parë pas 6 ditësh. 12 raste të reja u zbuluan...

Si t’ja shpjegojmë fëmijëve Koronavirusin?

0
Për miliona njerëz në mbarë globin jeta ka ndryshuar rrënjësisht javët e fundit. Nëse të rriturit kanë mundësinë të marrin një shpjegim logjik dhe...