Shpirti i Khashoggi-t ngrihet gjatë Konferencës Arabe të Gazetarisë Investigative

0
Më shumë se 450 gazetarë u mblodhën gjatë Forumit vjetor të 11-të të Reporterëve Arabë për Gazetarinë Investigative në Jordani gjatë fillimit të këtij muaji. Mbledhja ndodhi rreth dy...

Reagime: BE hedh poshtë pretendimet e Parlamentit mbi rekomandimin e përjashtimit të gazetarëve

Pas protestës së zhvilluar nga gazetarët e akredituar pranë Kuvendit të Shqipërisë për rregulloren e re në marrëdhënien me mediat, Kuvendi u përgjigj me një sqarim të gjatë në...

Gazetaria nga ekrani; rregullorja e re e Kuvendit cënon lirinë e medias

Autore: Elira Kadriu, Entenela Ndrevataj  Ato janë mësuar të komunikojnë përpara kamerave, por me 9 qershor gazetarët që mbulojnë punimet e Kuvendit dhe komisionet parlamentare nuk mbanin në duar mikrofona....

Reporterët pa Kufij: Shqipëria ka probleme të theksuara me lirinë e medias

0
Sipas Indeksit mbi Lirinë e Medias për vitin 2016 nga Reporterët pa Kufij aksesi në informacionet shtetërore është ende i kufizuar dhe duhet implementim më i mirë i ligjeve që garantojnë lirinë e shprehjes.

“Lajmësit nuk kanë liri”, gazetaria në Shqipëri kontrollohet nga politika dhe interesat e pronarëve

0
Një grusht njerëzish zotërojnë pjesën më të madhe të mediave konvencionale në Shqipëri. Ekspertët shprehen se përqëndrimi i pronësisë minon lirinë e fjalës duke censuruar gazetarët. Të dhënat flasin...

Organizatat ndërkombëtare dënojnë vendimin e Ramës për të “riedukuar” gazetarët

Vendimi i fundit i kryeministrit Edi Rama për të dërguar “në riedukim” një tjetër gazetar, është kundërshtuar të mërkurën edhe nga 7 organizata ndërkombëtare të medias. Shtatë organizatat pjesë e...

Rregullorja e re e KLP-së pritet me kritika nga gazetarët: “Cënon lirinë e medias”

0
Përmes një komunikimi në një grup WhatsApp-i, Këshilli i Lartë i Prokurorisë u transmetoi gazetarëve të martën, miratimin e një rregulloreje të re që ka të bëjë me komunikimin...

Dy gjyqe të fituara dje nga gazetarët, përballë refuzimit për dhënie informacioni

Gjykata Administrative ka marrë dje dy vendime në favor të gazetarëve përballë mohimit të dhënies së informacionit nga institucionet publike. Gazetari investigativ Artan Rama fitoi gjyqin përballë Ministrisë së Infrastrukturës...

Nga koronavirusi deri tek zjarret, hartat e pasakta po shtrembërojnë realitetin

0
*Përkthyer nga The Draft Disa nga ngjarjet e mëdha në fillim të 2020-tës kanë ndikuar në shpërndarje masive të vizualizimeve, të cilat janë larg nga të qenit të sakta dhe...

Rrjeti i Gazetarëve të Sigurt përcjellin përmes një letre shqetësimin për lirinë e medias...

0
Gjashtë organizata të gazetarisë në Ballkanin Perëndimor kanë adresuar përmes një letre shqetësimin për lirinë e medias në Shqipëri. Më 28 shtator 2021, nën umbrellën e Rrjetit të Gazetarëve të...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe