Këshilli i Medias: Raportimi i ngjarjes së Korçës shkeli kodin e etikës së gazetarit

Në 2 maj, lajmi se një grua kishte vendosur foshnjën e porsalindur në një valixhe duke shkaktuar vdekjen e saj tërhoqi vëmendjen e mediave shqiptare. Intervistimi i familjarëve, dyshimet për...

Shqipëria merr renditjen më të ulët historike në Indeksin e Lirisë së Medias

Shqipëria renditet në vendin e 103 nga 180 vende në Indeksin e Lirisë së medias për vitin 2021 të hartuar nga organizatat Reporterët pa Kufij. Krahasuar me një vit më...

Raporti i Këshillit të Europës: Gjatë 2021-2022 u rritën kërcënimet ndaj gazetarëve

Raporti i fundit i Këshillit të Europës për vitin 2021 dhe fillimin e 2022, nxjerr në pah se janë rritur kërcënimet ndaj gazetarëve.  Një numër i lartë i rasteve të...

“Kontrata e punës për të marrë informacion”, nisma e Gjykatës së Tiranës pritet me...

Përmes një mesazhi në WhatsApp, gazetarë që mbulojnë çështjet gjyqësore u lajmëruan sot rreth një vendimi të ri nga Gjykata e Tiranës, që i kërkonte gazetarëve që duan të...

Studimi: Si bllokohen në “Facebook” artikujt kritik ndaj qeverisë

0
Këshilli Shqiptar i Medias (KSHM) të premten gjetjet e një studimi pilot mbi rregullimin etik të medias nga “Facebook”. Në studimin "Problemet me Rregullimin Etik të Mediave nga platforma...

Gazetarja turke Sedef Kabas arrestohet pasi fyeu presidentin Erdogan përmes një fjale të urtë

0
"Ka një fjalë të urtë shumë të famshme që thotë se një kokë e kurorëzuar bëhet më e mençur. Por ne e shohim se nuk është e vërtetë. Një...

Reagime: Organizatat e medias bëjnë thirrje për ndaljen e dhunës policore ndaj gazetarëve

0
Rrjeti “Gazetarët e Sigurt” (Safe Journalists) ka bërë thirrje për ndalimin e dhunës së policisë ndaj gazetarëve. Reagim ky si pasojë e dhunës së ushtruar nga policia ndaj operatorit...

ATSH lidh marrëveshje me “Agjencinë Anadolu”; Këshilli Turk i Medias raporton presionin e shtetit...

0
Vizita e presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan në Shqipëri më 17 janar 2022, përpos inaugurimit të shtëpive të ndërtuara në Laç, u mbyll edhe me nënshkrimin e 7 marrëveshjeve...

Rrjeti “SafeJournalists” i dërgon letër qeverisë për sulmin ndaj gazetarit Simon Shkreli

0
Rrjeti për Gazetarët e Sigurt "SafeJournalists", i dërgoi të mërkurën një letër ministrit të brendshëm Bledar Çuçi dhe drejtorit të Policisë Gledis Nano për të adresuar shqetësimin për sulmin...

Raporti i Lirisë së Medias 2021; Pandemia përkeqësoi sigurinë dhe lirinë e gazetarëve

0
Media Freedom Rapid Response (MFRR) publikoi të enjten raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë së medias në të gjitha shtetet anëtare të BE-së dhe vendet kandidate nga janari...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
310SubscribersSubscribe