Organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje për mbrojtjen e gazetarëve në veri të Kosovës

0
Rrjeti i Gazetarëve të Sigurt dhe mekanizmi i Përgjigjes së Shpejtë për Lirinë e Medias (MFRR) në Europë kanë përcjellë me shqetësim zhvillimet e fundit në veri të Republikës...

Gazetarët shqiptarë po përballen me dhunë dhe kërcënime gjatë raportimit në veri të Kosovës

0
Gazetarët që janë duke raportuar nga terreni në komunat në veri të Kosovës janë përballur ditëve të fundit me dhunë dhe sulme nga protestuesit. Sipas Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës...

Rrjeti i Gazetarëve të Sigurt: Media në Shqipëri mbetet nën kërcënim

0
Mjedisi për gazetarinë e pavarur dhe kritike si dhe pluralizmi i mediave mbetet ende një sfidë. Sipas “Treguesit të Nivelit të Lirisë së Mediave dhe Sigurisë së Gazetarëve në Shqipëri”,...

Reporterët pa Kufij: Shqipëria sërish e fundit në rajon për lirinë e medias

0
Shqipëria u ngjit me shtatë vende në Indeksin e Lirisë së Medias, megjithatë mbetet e fundit në rajon. Sipas raportit të hartuar nga “Reporterët për Kufij”, në Shqipëri pavarësia editoriale...

Ndryshon ligji për median audiovizive, nga sot shtohet përkufizimi për seksizmin

0
Kuvendi miratoi sot projektligjin “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë, i ndryshuar", ku u përfshi edhe përkufizimi për seksizmin. "Me besimin se ky ligj më shumë se një rregullator...

“Kërcënim ndaj zërave kritikë”, ndërkombëtarët kritikojnë Veliajn për akuzat ndaj Lolita dhe JOQ

0
Qendra Evropiane për Lirinë e Shtypit dhe Medias (ECPMF) ka dënuar sulmin e kreut të Bashkisë Tiranë Erion Veliaj kundrejt portalit JOQ dhe faqes satirike Lolita. Ne një dalje për...

Reagime: Institucionet dhe organizatat kërkojnë hetim të plotë të sulmit ndaj Top Channel

0
60 vjeçari Pal Kola, roje e sigurisë së godinës së Top Channel mbeti i vrarë nga një sulm me armë zjarri në orët e para të mëngjesit nga persona...

Hendeku gjinor në media, burrat paguhen 13% më shumë se gratë

0
190 gazetarë, 250 studentë të gazetarisë dhe 31 drejtues mediash u bënë pjesë e hulumtimit  “Gratë në gazetari- Suksesi dhe Sfidat”. Qendra "Lajmëtarja', një organizatë e krijuar rishtazi me fokus...

“Dhunë fizike dhe sulme verbale ndaj 30 gazetarëve”, Shqipëria shënon rënie në lirinë e...

0
Raporti i fundit për Lirinë e Medias tregoi se Shqipëria ka shënuar një rritje të rasteve të dhunës dhe kërcënimeve ndaj gazetarëve gjatë vitit 2022. Vitin e kaluar u regjistruan...

“Transparency International”, Shqipëria pa përmirësim në indeksin e korrupsionit

0
Shqipëria ka shënuar vetëm një pikë rritje në indeksin e korrupsionit, sipas raportit të Transparency International (TI) të publikuar sot. Renditja e përvitshme vlerëson se në pjesën më të madhe...

RRJETET SOCIALE

9,444FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
660SubscribersSubscribe