Ndërtimi i një hidrocentrali tjetër në Madhesh të Matit ngre në këmbë banorët

0
Në Mat pritet të ndërtohet një tjetër hidrocentral, i quajtur "HEC-i Madhesh". Me qëllim shfrytëzimin e burimeve ujore për energji elektrike, hidrocentrali do të fusë në tuba rrjedhën e...

Niveli i lartë i ndotjes në basenin e Ishmit rrezik për jetën e banorëve

0
“Një bombë ekologjike në shpërthim”, kështu e ka konsideruar inxhinieri i mjedisit Lulzim Bauman basenin e Ishmit. Përgjatë këtij baseni, që është përcaktuar më i ndoturi në vend, jetojnë...

“Protesta e këpucëve” në Tiranë i kujton institucioneve të veprojnë për ndryshimet klimatike

0
"Protesta e këpucëve", thirrur nga aktivistët dhe Instituti i Politikave Mjedisore, u zhvillua sot tek  sheshi "Skendërbej" në Tiranë. Pjesëmarrësit rreshtuan disa palë këpucë në këtë shesh dhe shpalosën pankarta...

Madheshi, fshati buzë liqenit që rrezikon të mbetet pa ujë për shkak të HEC-eve

0
Autore: Esmeralda Keta | Citizens Channel I fshehur mes vargmaleve të Skënderbeut, i pasur me burime ujore nga njëra anë dhe me liqenin e Shkopetit nën këmbët e tij, fshati...

Shpërndarje e protestës dhe 13 procedime penale, aktivistët akuzojnë policinë për dhunë dhe shkelje...

0
13 persona u proceduan penalisht pasi zhvilluan protestën në mbrojtje të lumenjve nga hidrocentralet. Ky njoftim bëhet i ditur nga Policia e Shtetit, e cila raporton se mbi organizatorët rëndojnë...

Protesta në mbrojtje të natyrës përfundon në dhunë dhe arrestime

0
"Ajo çfarë ndodhi sot ishte një dhunë e pastër e policisë, dhe këtu tregon më së miri që policët nuk u shërbejnë më qytetarëve por pushtetarëve dhe oligarkëve, sikurse...

Studim: Niveli i ndotjes së ajrit në Tiranë dyfish mbi vlerën standarde të BE-së

0
Niveli i ndotjes së ajrit në Tiranë është mbi normën e përcaktuar nga Bashkimi Evropian. Sektori që luan rol të rëndësishëm në ndotjen e ajrit është ai i transportit,...

Gjykata Administrative rrëzon padinë e matjanëve kundër HEC-eve në Parkun Kombëtar

0
"Nuk mund t'ia marrësh ujin një komuniteti që e pi, nuk mund t'ia marrësh. Jemi rrit me atë ujë. Po na e marrin me tuba dhe tunele, pa na...

“Shpëtoni turizmin”, agjensitë dhe udhërrëfyesit në protestë për mungesën e ndihmës

0
Agjensitë turistike dhe udhërrëfyesit turistikë zhvilluan sot protestën e dytë para Ministrisë së Turizmit. Ata parashtruar kërkesat e tyre dhe kërkuan mbështetje ekonomike nga ky institucion për të kaluar...

Fani i Madh, lumi që ndan rrjedhën me mbetjet industriale

0
Lumi Fan i Madh, në Fushë-Arrëz, rrethi Pukë është ndotur nga ujërat industriale të shkarkuara nga fabrika e pasurimit të bakrit "Beralb Sha". Për këtë arsye, Inspektorati Kombëtar i...

RRJETET SOCIALE

7,390FansLike
802FollowersFollow
226FollowersFollow
138SubscribersSubscribe