Protesta e fermerëve zhvendoset para ministrisë: “Kërkojmë djersën tonë, asgjë më tepër”

0
Protesta e fermerëve të rrethit të Mallakastrës, Fierit dhe Lushnjës u zhvendos sot para Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. Në vazhdimësi të protestave të njëpasnjëshme, fermerët kanë vendosur...

Zall Gjoçaj: Gjykata rrëzon banorët, ata i kthehen ngujimit në çadër

0
Gjykata Administrative e Shkallës së parë në Tiranë ka rrëzuar të mërkurën kërkesën e banorëve për ndalimin e punimeve të ndërtimit të hidrocentralit të Sekës, në lumin Zall Gjocaj....

Cilësia e Ajrit: Shqipëria ndër të paktat vende pa të dhëna në Indeksin Botëror

0
Sipas Indeksit të Cilësisë së Ajrit (The World Air Quality Index) në kohë reale, Shqipëria është një nga vendet, të cilat nuk kanë asnjë të dhënë në lidhje me...

Kopshti Botanik: Universiteti fiton betejën e parë gjyqësore

0
Seanca gjyqësore e radhës mes Universitetit të Tiranës si palë paditëse dhe qeverisë u zhvillua ditën e sotme në orën 12:00 dhe u përmbyll me vendimin se padia është...

Banorët e Mirditës dhe Matit në protestë kundra HEC –eve: “Për ne jeni pushtues”

0
Gjatë ditës së djeshme banorët e komunës së Kaçinarit në Mirditë kanë bërë të mundur largimin e makinerive të ardhura për të filluar punimet për ndërtimin e  HEC-eve në...

E premtja e së Ardhmes; aktivistët dëshirojnë të marrin nisma konkrete në mbrojtje të...

0
Me datë 1 nëntor, ora 4.30 do të zhvillohet marshimi i radhës nga të rinj shqiptarë të cilët kanë zgjedhur t'i bashkohen nismës botërore "Fridays For Future" . Kjo...

Agrikultura mund të jetë thithëse e karbonit deri në vitin 2050, thotë raporti

0
Veganizmi dhe pemët mund të ndalojnë blegtorinë të kontribuojë në ngrohjen globale, thotë studimi Nëse një në pesë persona në vendet më të pasura shkon afër të qenit veganë dhe...

Fermerët në protestë: “Bashkë me domatet po kalben edhe shpresat”

0
Ditën e djeshme u zhvillua protesta e radhës nga fermerë dhe prodhues në zonën e Lushnjës të cilët u mblodhën për të marshuar nën thirrje të ndryshme, me qëllimin...

E Premtja për të Ardhmen: Të rinjtë shqiptarë kërkojnë zbatimin e Marrëveshjes së Parisit

0
Edhe sot, gjimnazistë dhe të rritur mbajtën një takim ku u diskutua mbi lëvizjen botërore "Fridays For Future" . Ky takim u pasua nga një marshim më pankarta dhe...

Thirrjet për furnizim me ujë eklipsojnë edicionin e katërt të maratonës në Tiranë

0
Ditën e diel u zhvillua edicioni i katërt i maratonës në Tiranë ku morën pjesë garues nga mbi 40 shtete të botës. Ajo u nda në tre kategori; Half...

RRJETET SOCIALE

5,601FansaPëlqeje
596NdjekësitNdjek
121NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

“Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale”

0
Projekti “Fuqizimi i gazetarëve të rinj përmes promovimit të vlerave profesionale të gazetarisë” (Empower Journalists), është një iniciativë e Qendrës Citizens Channel që ka...

“Citizens Stories”

0
Titulli: “Citizens Stories” Mbështetur nga: Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të Ambasadës së SHBA në Tiranë Kohëzgjatja: 01/11/2018 – 31/08/2019 “Citizens Stories” është...

“My art is my activism” – Gazetaria mjedisore dhe MoJo

0
Titulli: Trajnim për gazetarët e rinj - "My art is my activism" Partnerë: Qendra Art Kontakt Mbështetur nga:  Fondacioni Heinrich Boll Kohëzgjatja: 7-8 tetor, 2019 Qëllimi: Qëllimi i...