Bilanci i pasojave të tërmetit: 202,291 persona të prekur dhe 985 milion euro dëme

985 milion euro ishin dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit të vitit 2019, me magnitude 6.3 Richter.

Në një dokument të publikuar nga qeveria shqiptare ditën e mërkurë u përmblodhën të gjitha dëmet e shkaktuara dhe kostot financiare të tyre.

Sipas raportit zyrtat, nga tërmeti u prekën 202,291 persona, 51 humbën jetën dhe 17.000 të tjerë u zhvendosën nga banesat e tyre.

Të pranishëm në tryezën publike ishin përfaqësues të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, përfaqësues të qeverisë, Bashkimit Evropian, Bankës Botërore dhe PNUD.  Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca u shpreh se menaxhimit të donacioneve i takon qeverisë.

Dokumenti i publikuar do të shërbejë si një raport me të cilën qeveria shqiptare do të paraqitet në konferencën e donatorëve në Bruksel, më 17 shkurt.

Ministri i Bujqësisë Blendi Cuci, gjatë takimit tha se :”Për pritshmëritë, sigurisht, ne po bëjmë gjithcka që kemi në dorë për të sensibilizuar miqtë tanë ndërkombëtarë. Do ia lëmë Konferencës për të parë kontributin e të gjithëve. Kjo që paraqitëm sot është një dokument shumë i rëndësishëm për suksesin e konferencës në 17 shkurt në Bruksel. Konferenca është një nga momentet më të rëndësishme. Ne kemi pritshmëritë tona dhe jemi të bindur se do të jetë angazhim përtej normale”.

Sa i përket dëmeve të shkaktura në sektorë të vecantë, në krye qëndron sektori i strehimit me një dëm prej afro 700 milion euro, ndjekur më pas nga sektori i prodhimit me 150 milion euro. Arsimi me 72.4 milion euro, infrastruktura me 33.4 milion euro, mbrojtja civile me 22 milion euro dhe shëndetësia me 9.9 milion euro.

Bashkitë më të prekura janë bashkia Durrës, e ndjekur nga Tirana, kruja, Kavaja, Shijaku, Vora, Kurbin, Lezha,Kamza dhe Mirdita.

Pasojat kanë qenë të dukshme edhe në kulturë, ku 111 monumente kulture janë dëmtuar. Sa i përket ndërtesave arsimore, në Durrës janë dëmtuar 66 ndërtesa  ndërsa në Tiranë numri arrin në 178.

86% e dëmeve janë në sektorin privat, ndërsa në atë publik përllogariten në 14%.

Për rimëkëmbjen në të gjithë sektorët si arsimi, shëndetësia, strehimi, infrastruktura, prodhimi, mbrojtja sociale dhe civile shifra totale arrin në 1 miliard e 73 milion euro.

Më 17 shkurt këto të dhëna do të paraqiten në konferencën e donatorëve në Bruksel ku pritet të grumbullohen të ardhura.

*Citizens Channel /E.K/ 

Aktivistët që shpërndanë fletushka në qendrën TEG lihen të lirë nën masën “detyrim paraqitje”

Bislim Lakna, Frenklin Elini dhe Enriko Peçuli, aktivistë të Organizatës Politike (OP), ndodhen tashmë jashtë qelisë ku mbaheshin prej 72 orësh. Pas aksionit në qendrën tregtare TEG, Gjykata u dha atyre masën detyrim paraqitje dhe e konsideroi të ligjshëm arrestimin.

Te premtën e javës së shkuar, aktivistët Mirela Ruko, Vitori Çipi, Albina Ruko, Frenklin Elini dhe Bislim Lakna u ngjitën në katin e dytë të qendrës tregtare dhe shpërndanë fletushka me mbishkrimin “Samir Mane shtyp minatorët”, skenë e cila është pasuar me reagimin e rojeve private. Aktivistët pretendojnë se rojet kanë ushtruar dhunë fizike dhe psikologjikë ndaj tyre, pasi i kanë zhvendosur në një dhomë të TEG-ut duke i tërhequr zvarrë.

Momente nga lirimi i Bislim Laknas, Enriko Peçulit dhe Frenklin Elini

Bislim Lakna, një prej të arrestuarve tregon për Citizens Channel momentin e shoqërimit në komisariatin e Farkës. Ai pohon se roli i tij dhe i Enriko Peçulit nuk ka qenë direkt dhe lidhej thjesht me filmimin e aksionit, i cili është ekzekutuar nga Mirela Ruko, Albina Ruko, Frenklin Elini dhe Vitori Çipi.

Unë kam qenë jashtë aksionit, nuk kam hedhë fletushka dhe ndërkohë kam dalë nga TEG-u krejt lirshëm sepse rojet nuk kishin punë me mu. Pasi kam dalë, një nga rojet e sigurimit të jashtëm ka thënë ‘kapeni atë çunit sepse është me ata’. Ky i fundit ka ardh m’ka kap për krahu dhe m’ka godit me shqelma, nga ana e mbrapme e gjurit dhe ndërkohë që unë kam qenë duke  fol me policinë në telefon dhe besoj që incizimet e thirrjes së policisë e vërtetojnë këtë gjë”, rrëfen Lakna.

Arsyetimi ligjor i mbajtjes në komisariat për tre ditë lidhet me kryerjen e veprës penale “Prishje e rendit dhe qetësisë publike” dhe “Përhapje paniku” me justifikimin se në qendrën tregtare ka pasur të moshuar, fëmijë, gra shtatzëna dhe aksioni ka krijuar konfuzion tek ata. Bislimi tregon se në fakt kjo prishje rendi ka filluar pasi rojet kanë ushtruar dhunë ndaj aktivistëve.

Sa panik është hap nëpërmjet fletushkave mund të shikohet nga videoja në rrjetet sociale ku ndër të tjera njerëzit nuk duken aspak të shqetësuar por duket një vajzë e vogël që i mbledh ato fletrushka dhe i hedh sipër sikur të kishin hedh nga ato zbukurimet e Vitit te Ri. Edhe aty nuk ka pas asnjë lloj konfuzioni, asnjë lloj paniku deri në momentin që sigurimi i TEG-ut i ka tërheqë zvarrë Mirelën, Vikin, Albinën edhe Frenklin”, shpjegon më tej ai.  

Lakna njofton se hapi i radhës do të jetë ndjekja ligjore e rastit. Ata do denoncojnë rojet private për dhunën e ushtruar dhe do kërkojnë dëmshpërblim.

Deri tani asnjë nga rojet e TEG-ut nuk është proceduar penalisht. Ne do bëjmë kallëzime penale në polici për disa prej tyre dhe do kërkojmë që t’i identifikojnë përmes fotove, përmes filmimeve, përmes kamerave të sigurisë edhe do kërkojmë edhe dëmshpërblim sepse për shembull Enriko ka rrezikuar të humbasë vendin e punës për shkak se është procedu pa qenë fajtor”, sqaron ai teksa tregon se alibia se ata kanë përhapur panik nuk është përmendur aspak gjatë seancës gjyqësore të zhvilluar sot.

Aktivisti Frenklin Elini shpjegon se ky aksion u mbajt në solidaritet me minatorët e Bulqizës të cilët përballen me kushte të vështira dhe të pasigurta pune.

Përpjekjet tona në mbështetje të minatorëve nuk jane krim, madje gjithsecili prej nesh i detyrohet shumëçka punëtorëve të cilët janë shtresa më e përjashtuar dhe e shfrytëzuar e shoqërisë tonë. Rrjedhimisht, do ndjekim hapat ligjor për të ankimuar procesin. E rëndësishme është që ne nuk do ta ndalojmë aktivitetin tonë politik , çfarëdo forme ndëshkimi të përdoret kundra nesh” përfundon ai, pasi përmend se nuk ka ardhur asnjë mjek për ta vlerësuar gjendjen e tyre shëndetësore, kundrejt faktit që aktivistët e ndaluar nga policia e kanë kërkuar vazhdimisht atë.

Kalimtarët dhe minatorët në mbështetje të aktivistëve

Një kalimtar i rastësishëm, iu bashkangjit protestës para Gjykatës dhe në fjalën e marrë ai ndau padrejtësitë ligjore që i janë bërë prej vitesh dhe iu bashkua thirrjes së Organizatës Politike për të lënë të lirë tre aktivistët. Qytetari kërkoi që të arrestohen ata që e quajti “pisllëk”.

Sot të vjedhin dhe pastaj kur t’i vete dhe kërkon gjënë tënde, pavarësisht nga provat do presësh me vite, me dhjetra vjet. Dhe ‘padashur’ do t’i japim të drejtë atij që nuk ka pasur asnjëherë të drejtë, Ilir Metës. ‘Padashur’ do t’i japim të drejtë të gjithë maskarenjëve që kur shajnë njëri-tjetrin thonë të vërtetën, ama kur mburren për vete, gënjejnë ditë-natë”, u shpreh Engjëll Luka teksa zhvillohej seanca gjyqësore.

Kalimtari i cili iu bashkua protestës për lirimin e aktivistëve

Lironi aktivistët dhe shtrëngoni maskarenjtë, arrestoni pisllëkun, që është nga qeveria deri në fund, në çdo qelizë të pushtetit të këtij vendi”, mbylli fjalën e tij Luka teksa protestuesit shpërthyen në thirrje “Lironi aktivistët” dhe “Rrofshin  minatorët”.

Në këtë protestë morën pjesë edhe tre minatorët e Bulqizës, të pushuan nga puna disa ditë pasi shpallën sindikatën e re. Elton Debreshi, Behar Gjimi dhe Beqir Duriçi, bashkë me protestuesit  e tjerë kërkuan që Lakna, Elini dhe Peçuli të mos mbahen më në qeli dhe e konsideruan të padrejtë burgosjen e tyre.

Behar Gjimi, i treti minator i pushuar pak javë pasi u shpall Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës u shpreh mirënjohës ndaj aktivistëve të OP-së të cilët i kanë mbështetur gjatë ditëve të grevës për të kthyer në punë Elton Debreshin, kryetarin e kësaj sindikate.

Behar Gjimi, minator dhe pjesë e protestës për lirimin e aktivistëve

Unë kam ardhë në mbështetje të aktivistëve sepse edhe aktivistët na kanë mbështet ne me grevën tonë që zhvilluam. Policia merr këtë lloj mase ndaj nesh që jemi fukarenj si me thanë, sepse ndaj atyre që na shtypin neve nuk i merr dot. Shteti funksionon mbrapsht këtu”, tregon ai për Citizens Channel.

Të njëjtin qëndrim ndan edhe Elton Debreshi, i cili artikulon se kundrejt vështirësive ekonomike të thelluara pas pushimit nga puna, ai e gjeti mundësinë të ishte i pranishëm për të ofruar mbështetjen e tij.

Elton Debreshi, kryetar i sindikatës së re dhe pjesë e protestës për të liruar aktivistët

Arsyeja pse i jemi bashkuar kësaj protestë është sepse edhe këto aktivistë, këto djem të mrekullueshëm kanë qenë me ne në ditët e acarta kur kemi pas protestë. Pavarësisht se nga ekonomia, u munduam me sadopak ato rezerva që i kishim, u munduam të vinim këtu dhe të ishim në mbështetje të këtyre aktivistëve”, rrëfen Eltoni, pasi protesta ishte zhvendosur tek Komisariatit numër 1. 

Teksa aktivistët, tashmë të lënë të lirë, u rikthyen tek komisariati ku mbaheshin prej tre ditësh për të marrë sendet personale, protestuesit dhe mbështetësit e tyre i ndiqnin nga pas. Këta të fundit marshuan në këmbë dhe përsëritën thirrjet në mbrojtje të minatorëve. 

*Citizens Channel/ Entenela Ndrevataj

 

Bulqizë: Minatorët në protestë, kërkojnë rikthimin në punë të kreut të Sindikatës

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme,dhjetra minatorë të Bulqizës kanë bojkotuar masivisht punën dhe kanë nisur protestën para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë që administrohet nga kompania Albchrome. Ky organizim vjen pas largimit nga puna të Elton Debreshit, kryetarit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, i cili sipas minatorëve është i padrejtë. 

Video nga protesta e minatorëve:


 Me anë të një deklarate publike, sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës e konsideron shkarkimin ngas puna të zotit Debreshi si të paligjshëm dhe të padrejtë . Sipas tyre një vendim i tillë vjen si pasojë e organizimit sdindikal të ndërmarrë nga minatorët.

Fakti që kompania dhe faktorë të tjerë, po sulmojnë ashpër dhe paligjshëm sindikatën tonë, dëshmon se ne jemi në rrugën e duhur dhe përfaqësuesit e vetëm të të drejtave të minatorëve. Veprime të tilla bëhen në kundërshtim me ligjin, konkretisht: Neni 50 i Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë parashikon se: “Të punësuarit kanë të drejtë të bashkohen lirisht në organizata sindikale për mbrojtjen e interesave të tyre të punës,”-thuhet më tej në deklaratën e Sindikatës.


Sipas deklaratës, takimi me kreun e Sindikatës u zhvillua në zyrat e kompanisë në Tiranë, si një formë presioni.

Nuk kishte asnjë arsye që takimi të mbahej në zyrat e kompanisë në Tiranë. Albchrome ka në Bulqizë drejtuesit dhe administratën e saj vendore. Diskutimi i problemeve rutinë të punës duhet të ndodhte në Bulqizë. Thirrja në zyrat e Albchrome në Tiranë është haptazi një mjet diskriminues dhe presion.”

Burime nga Bulqiza raportojnë se bojkoti i punës zgjati për rreth nje orë, ndërsa momentalisht Kreu i sindikatës Debreshi së bashku me disa minatorë të tjerë janë shoqëruar në polici. 

Sindikata e Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës është themeluar dhe njohur nga Gjykata më datë 15 Tetor 2019. Në 17 Nëntor 2019, u realizua shpallja e Sindikatës në qendër të Bulqizës. 

*Citizens Channekl /E.K/ 

Europa Nostra: Teatri Kombëtar nominohet për listën e 7 monumenteve më të rrezikuar në Evropë

Organizata Europa Nostra i ka dërguar sot një letër përfaqësuesit të Aleancës për Mbrojtje ne Teatrit Robert Budina, ku njoftohet se Teatri Kombëtar është nominuar për të qenë pjesë e 7 monumenteve më të rrezikuar në Evropë.

Letra vijon me një thirrje drejtuar institucioneve për tu tërhequr nga planet për shembjen e kësaj godine: “I bëjmë thirrje Qeverisë së Shqipërisë të heqë përfundimisht dorë nga planet për shkatërrimin e këtij simboli të patjetërsueshëm të Tiranës dhe të marrë seriozisht parasysh potencialin e tij të pazëvendësueshëm për pasurimin kulturor dhe shoqëror të Tiranës, çka mishëron plotësisht godina e Teatrit Kombëtar”.

Letra e plotë: 

 

Çfarë është lista “7 më të rrezikuarat”?

“7 më të rrezikuarat”, është një program që identifikon objektet dhe peizazhet më të kërcënuara në Evropë dhe mobilizon aktorët publik dhe privat në gjetjen e një zgjidhje për ruajtjen e siteve të çmuara të trashëgimisë.

Lista “7 më të rrezikuarat” publikohet çdo dy vite. Ekipe multidisiplinare ekspertësh angazhohen në misione shpëtimi dhe ndihmojnë në hartimin e planeve të veprimit për secilin objekt apo peizazh.  

 

Pak javë më parë, një delegacion i përfaqësuesve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit ishte pjesë e konferencës vjetore të Europa Nostra në Paris. Kreshnik Merxhani, arkitekt dhe aktivist i AMT u shpreh se kishin marrë garancinë nga figurat drejtuese të organizatës që Teatri Kombëtar do të përfshihet në listën e ngushtë të 14 vendndodhjeve të trashëgimisë kulturore më të rrezikuara në Evropë.

Kjo nuk është here a parë që organizata Europa Nostra adreson çështjen e Teatrit Kombëtar.  Në korrik të këtij viti organizata iu drejtua Kryeministrit Rama, Presidentit Ilir Meta dhe përfaqësuesve të institucioneve ndërkombëtare me një letër të hapur ku shpreheshin shqetësimet për cenimin e trashëgimisë me prishjen e Teatrit Kombëtar.

Çfarë është Europa Nostra?

Kjo organizatë është një nga më të rëndësishmet në Europë, në lidhje me trashëgiminë kulturore dhe natyrore.Organizata Europa Nostra u themelua në vitin 1963 në Paris. Për më shumë se 50 vite ka mbrojtur dhe ka lobuar për trashëgiminë kulturore. Sot është e njohur si një nga organizatat më të rëndësishme në përfaqësimin dhe mbrojtjen e vlerave të trashëgimisë kulturore.

*Citizens Channel /l.k./

Reagimet për ngjarjet tek unaza e re: “Ndal dhunës dhe arrogancës përballë mjerimit”

Orët e para të mëngjesit të sotëm shënuan përplasje të forta mes policisë dhe banorëve e aktivistëve që protestojnë në Unazën e Re, 13 persona po marrin ndihmë mjekësore në Spitalin e Traumës.

Policia e Shtetit ka përdorur gaz lotsjellës në brendësi të një lokali ku qëndronin protestuesit ndërsa sipas njoftimit zyrtar janë shoqëruar 10 protestues, mes tyre edhe pedagodun dhe aktivistin Ervin Goci. 

Ngjarja vjen pas nisjes së aksionit të IKMT për prishjen e 33 banesave në këtë zonë, që do t’i hapin rrugë ndërtimit të lotit të parë të projektit të shumëpërfolur të Unazës së Re.

Ngjarjet e mëngjesit të sotëm kanë ngjallur reagimin e një sërë institucioneve, mes të cilëve Presidenti Ilir Meta, i cili e ka quajtur “arrogancë përballë mjerimit” dhe sjelljen e institucioneve shtetërore.
Reagimi i plotë i Presidentit Meta:

 

Edhe Institucioni i Avokatit të Popullit ka bërë thirrje për ndalim të konfliktit dhe respektim të të drejtave të njeriut, duke theksuar se “nuk mund të ketë interes madhor e të mirë kolektive, të themeluar mbi dhunimin e dikujt tjetër”.

Reagimi i plotë i Avokatit të Popullit:

 

Ngjarjet e sotme kanë sjellë reagimin jo vetëm të aktorëve politik dhe institucional. Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri e nis reagimin e saj duke thënë: “Dhuna sistemike mori sot formën e dhunës direkte te Astiri”. “Vetëvendosje” e vazhdon reagimin duke denoncuar parregullsitë e këtij projekti: “Korrupsioni, skandalet, parregullsitë dhe standardet e dyfishta e kanë karakterizuar të gjithë procesin e projektit të “Unazës së Re”. Një shtet i së drejtës nuk ndërtohet përmes një pushteti arbitrar me dhunë strukturore e direkte ndaj qytetarëve”.

Reagimi i plotë i Lëvizjes Vetëvendosje:

 

Edhe aktivistët e Aleancës për mbrojtjen e Teatrit i janë bashkuar me kauzën e Unazës së Re:

 

Ata kanë dokumentuar nëpërmjet videove live në faqen në “Facebook” përplasjen me Policinë:

 

Organizata Politike në reagimin e saj ka bërë thirrje qytetarëve të solidarizohen me banorët e Unazës së Re: “Ajo që po ndodh sot me banorët e Unazës së Re është fati që pret mijëra të tjerë, sidomos familjet e varfra, i vetmi krim i të cilëve është se me sakrifica të mëdha kanë ndërtuar një strehë mbi krye. Mes shtëpive të tyre pritet të kalojnë ruspat e kontratave shumëmilionëshe që fitohen nga një grusht biznesmenësh”, vijon më tej reagimi

Reagimi i plotë i Organizatës Politike:

Nisma Thurje ka shpërndarë disa fotografi të përplasjes me një reagim që përmbyllet me këtë qëndrim: “Në Shqipëri, për qeverinë të jesh njeri i lirë, i ndershëm dhe i thjeshtë është krim.
Të jesh kriminel është normë”

Postimi i plotë i Nismës Thurje:

 

/Citizens Channel /l.k./

 

Organizatat ndërkombëtare të medias: Politikanët shqiptarë duhet të ndalojnë denigrimin e gazetarëve

Misioni tre ditor i zhvilluar në Tiranë nga 7 organizata ndërkombëtare të lirisë së shtypit dhe medias, është përmbyllur sot me publikimin e një raporti gjatë një konference për shtyp.

Organizatat ndërkombëtare të medias kanë nxitur të gjitha palët politike në vend që të ndalojnë fushatat e tyre kundër gazetarëve dhe u kanë bërë thirrje autoriteteve që të hetojnë plotësisht sulmet e fundit të pazgjidhura ndaj gazetarëve. Koalicioni i ka kërkuar po ashtu komunitetit të mediave të tregojnë solidaritet dhe të raportojnë rastet e kërcënimeve.

Gjatë qëndrimit në Shqipëri, delegacioni vuri re se liria e shtypit në vend është në përkeqësim. Sulmet e fundit ndaj gazetarëve kanë mbetur të pazgjidhura dhe zyrtarë të lartë publike përdorin gjuhët që ul vlerat dhe sulmon gazetarët kritikë.

“Gjatë takimeve me gazetarë, delegacioni u informua se Kryeministri Rama vazhdimisht i referohet atyre si” kazanë plehrash “. Po ashtu, udhëheqësi i opozitës, Lulzim Basha, i referohet mediave si ‘të kapur dhe të blerë’, “- tha Flutura Kusari, nga Qendra Evropiane për Lirinë e Medias.

Ky raport vjen si rezultat i një sërë takimesh me gazetarë, kryeredaktorë, përfaqsues të shoqërisë civile, organizatave ndërkombëtare dhe ambasadave të huaja në Tiranë, me zyrtarë të lartë duke përfshirë edhe kryeministrin Rama. Ndërkohë cilësohet se kryebashkiaku Erion Veliaj refuzoi të takohet me delegacionin.

Në raport thuhet se administrata publike, përfshirë këtu edhe zyrën e kryeministrit dhe kryetarit të bashkisë Tiranë, nuk ka transparencë në marrëdhënien e tyre me median dhe kufizojnë aksesin e gazetarëve kritikë. “Administrata publike shqiptare kufizon qasjen për gazetarët e pavarur dhe përdor formatet e veta të komunikimit për të anashkaluar mediat kritike dhe për të kontrolluar narrativën”. Gazetarët dhe grupet e shoqërisë civile thanë për misionin se zyrtarët e lartë, duke përfshirë edhe kryeministrin Edi Rama, parandalojnë mediat që të mbulojnë në mënyrë të pavarur konferencat e shtypit dhe ngjarjet e fushatës zgjedhore, dhe në vend të kësaj “vendosin në dispozicion video dhe materiale të tjera të kontrolluara nga qeveria “.

Koalicioni i organizatave ndërkombëtare të lirisë së mediave u shpreh se janë të shqetësuar se Shqipëria, një demokraci, shtet anëtar i Këshillit të Europës dhe Organizatës për Siguri dhe bashkëpunim në Europë (OSBE) si dhe një vend kandidat për Bashkimit Evropian, nuk po repsekton detyrimet e saj për të garantuar dhe mbrojtur lirinë e shprehjes dhe lirinë e shtypit siç kërkohet nga ligji shqiptar dhe instrumentet ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut.

Gjatë konferenës për shtyp, Sarah Clarke, nga Artikulli 19, u shpreh : “Ajo çfarë po shohim në rajon është se ka një rritje të gjuhës denigruese që përdoret nga liderët politikë. Por kemi parë që në Shqipëri, kjo po ndodh më shumë, dhe kjo gjuhë denigruese mund të çojë në pasoja për gazetarët.” Më tej ajo shtoi :”Ne jemi gjithashtu të shqetësuar për vetë-censurën dhe jemi të tronditur nga marrëdhëniet e ngushta mes politikanëve dhe pronarëve të mediave,”

Ashtu sikundër Citizens Channel ka raportuar edhe më herët, organizatat pjesëmarrëse në mision ishin: Reporterët pa Kufij (RSF) , Organizata e Mediave të Evropës Lindore (SEEMO)Instituti Ndërkombëtar i Shtypit (IPI) Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ)Qendra Evropiane për Shtypin dhe Lirinë e Medias (ECPMF)Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), dhe Artikulli 19 .

Raporti për situatën e medias në Shqipëri u ndal në disa pika kryesore si ndryshimet në legjislacion për rregullimin e medias, shpifja, siguria e gazetarëve, fushata denigruese kundrejt gazetarëve, transparenca e institucioneve dhe pronësia e mediave

Amendimet e propozuara mbi rregullimin e medias

Koalicioni është thellësisht i shqetësuar nga propozimet e dhjetorit 2018 të qeverisë së Shqipërisë për ndryshime në legjislacionin mbi median në vend, i cili do të krijojë një kërkesë për regjistrim të detyruar të medias në internet dhe do të krijojë një organ administrativ me fuqi për të gjobitur dhe mbyllur median online dhe për të bllokuar mendian e huaj pa një urdhër gjykate. Koalicioni i organizatave ndërkombëtare konsideron se këto masa tentojnë të krijojnë një rregullim shtetëror për median online, gjë që bie në kundërshti me praktikat më të mira ndërkombëtare mbi vetë-rregullimin dhe mund të ketë ndikim të dëmshëm mbi lirinë e shprehjes dhe të informimit dhe lirinë e shtypit në Shqipëri.

Në takimin me kryeministrin, ai informoi se një version i ri i përditësuar i projektit të amendamenteve do të bëhet publik së shpejti pas kritikave ndërkombëtare. Ai deklaroi se në draftin e ardhshëm, mundësia për mbyllje do të eliminohet dhe gjobat do të jenë shumë më të ulëta se sa ishin në projektin fillestar. Koalicioni i mirëpresim këto ndryshime dhe rikujtojnë standardet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut që thonë se “shtetet nuk duhet të imponojnë regjistrim të detyruar të medias online si parakusht për punën e tyre për shkak se kjo mund të ketë efekt shumë negativ mbi lirinë e medias.” Qeveria duhet të sigurohet që ky legjislacion të jetë tërësisht në përputhje me praktikat më të mira të OSBE-së, Këshillit të Europës dhe praktikat më të mira të BE-së.

Përfaqësuesit e koalicionit të organizatave ndërkombëtare të lirisë së mediave janë shprehur të shqetësuar mbi mungesën në vijimësi të transparencës në lidhje me konsultimet mbi projektligjin, i cili u prezantua përgjatë pushimeve të Krishtlindjeve dhe iu dha një periudhë ekstremisht e shkurtër konsultimi. Koalicioni inkurajon qeverinë e Shqipërisë të sigurojë që të ndërmerret një proces kuptimplotë konsultimi me gazetarët dhe shoqërinë civile me draftin tjetër të amendimeve.

Shpifja

Delegacioni shprehu shqetësim mbi atë që gazetarët e përshkruan si një numër në rritje të akuzave për shpifje të motivuara politikisht kundër gazetarëve të ngritura nga politikanët, shpesh duke kërkuar dëmshpërblime në shuma disproporcionale. Pretendime të tilla kanë pasoja serioze dëmtuese mbi gazetarët. Delegacioni vëren raportet pozitive nga gjykatat shqiptare, të cilat gjithnjë e më shumë po zbatojnë standardet e Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut në rastet e shpifjeve.

Megjithëse dënimet me burg për shpifje u anuluan në vitin 2012, shpifja dhe fyerja mbeten vepra penale të ndëshkueshme me një gjobë penale, dhe gjatë viteve të fundit janë parë propozime për të rikthyer ligjet penale kundër shpifjes ndaj zyrtarëve të lartë. Edhe pa kërcënimin për dënim me burg, potenciali i përballjes me dënim penal për punën e tyre mund të shtyjë gazetarët të ushtrojnë vetë-censurën.Koalicioni rekomandojmë që Shqipëria të anulojë tërësisht ligjin penal të shpifjes dhe fyerjes.

Nga ana e tij, kryeministri Rama tha se do të konsiderojë mundësinë e shfuqizimit të plotë të ligjeve penale të shpifjes. Ai tha se ai personalisht nuk do të përdorte ligjin penal kundër gazetarëve por do të vijonte të ngrinte padi civile për shpifje kundër gazetareve vetëm në raste “ekstreme”.

Siguria e gazetarëve: kërcënimet, sulmet dhe vetë-censura

Delegacioni u informua gjatë intervistave me aktorët se raste të ndryshme të sulmeve fizike dhe kërcënimet serioze kundër gazetarëve në lidhje me raportimet e tyre mbeten të pazgjidhura nga autoritetet. Së fundmi, gazetarët u plagosën gjatë protestave anti-qeveritare. Gazetarët investigativë janë ngacmuar apo pushuar nga puna për shkak të raportimeve të tyre, në disa raste pas ndërhyrjeve të dyshuara nga politikanë të partisë në pushtet. Në disa raste, gazetarët vendosin të mos raportojnë kërcënimet dhe sulmet te autoritetet përkatëse dhe të mos informojnë publikun.

Përveç kësaj, ka raste në të cilat gazetarët tërheqin kallëzimet kundër shkelësve të dyshuar për shkak të frikës për hakmarrje të mëtejshme. Delegacioni u informua se autoritetet nuk ndjekin siç duhet çështjet, dhe nuk investigojnë arsyet pas kërcënimeve dhe sulmeve. Ne jemi të shqetësuar se autoritetet dështojnë të hetojnë në tërësi kërcënimet dhe sulmet kundër gazetarëve, duke kontribuuar në këtë mënyrë në një atmosferë pandëshkueshmërie që ka forcuar sulmuesit të kryejnë sulme të ngjashme dhe të frikësojnë gazetarët drejt heshtjes. Ata shprehin shqetësim që autoritetet dështojnë të garantojnë sigurinë e gazetarëve që raportojnë nga protestat.

Fushata denigruese kundër gazetarëve

Gjatë takimeve me gazetarët, delegacioni u informua se Kryeministri Edi Rama në mënyrë konstante i referohet atyre si “kazanë”. Në mënyrë të ngjashme, udhëheqësi i opozitës Lulzim Basha i referohet medias si “të kapur dhe të blerë”. Një gjuhë e tillë denigron gazetarët dhe i bën ata të duken si shënjestër e ligjshme për agresion në sytë e publikut, duke rritur rrezikun e kërcënimeve apo dhunës kundër tyre. Gazetarët që delegacioni takoi deklaruan se kur Kryeministri Rama i quan ata “kazanë”, kjo pasohet me ngacmime të menjëhershme online kundër gazetarëve nga anëtarë të publikut që përdorin të njëjtat fjalë me kryeministrin dhe në disa raste gjuhë edhe më të egër e kërcënime. Delegacioni shprehet i alarmuar nga një gjuhë e tillë sulmuese dhe propaganduese e përdorur nga liderët politikë dhe politikanët e tjerë kundër gazetarëve. Delegacioni e ngriti këtë shqetësim me Kryeministrin Rama, i cili mbrojti përdorimin e kësaj gjuhe por u angazhua të mos i thërrasë më gazetarët “kazanë” në të ardhmen.

Transparenca e institucioneve – aksesi në informacion/konferenca për shtyp

Situata e aksesit në informacion dhe në transparencën e qeverisë në Shqipëri duket se është e përzierë. Nga njëra anë, ligji shqiptar për të drejtën e informimit shihet gjerësisht si i shkëlqyer, megjithëse zbatimi mbetet i papërshtatshëm. Autoritetet shtetërore vijojnë t’i mohojnë gazetarëve akses në dokumente me interes publik thelbësor dhe të ligjshëm – veçanërisht ato të lidhura me kontratat publike, tenderët dhe koncesionet – dhe përdorin taktika vonuese me rezultat që kur gazetarët në fund marrin informacionin, ai nuk është më relevant. Gjithsesi, si Komisioneri për të Drejtën për Informim dhe Mbrojtjen e të Dhënave Personale ashtu edhe gjykatat shqiptare janë duke luajtur një rol të rëndësishëm në konfirmimin e të drejtës së gazetarëve për të aksesuar dokumente.

Në anën tjetër, delegacioni gjeti konsensus të gjithëpërhapur mes aktorëve të medias se administrata publike në Shqipëri kufizon aksesin e gazetarëve të pavarur dhe përdor formate e veta 4 të komunikimit për të shmangur median kritike dhe për të kontrolluar narrativën. Sipas intervistave me shumë aktorë, kryeministri nuk mban konferenca të rregullta për shtyp. Kur konferenca të tilla kryhen, vetëm gazetarët që punojnë për median pranë qeverisë lejohen të bëjnë pyetje. Kamerat nga mediat e ndryshme nuk janë të lejuara. Gjithnjë e më shumë, kryeministri përdor ERTV, kanalin e vet online televiziv, si portalin e tij personal të komunikimit me publikun.

Gjatë fushatave elektorale të tilla si kjo që po ndodh aktualisht, gazetarët ndalohen nga mbulimi i ngjarjeve të fushatës dhe në vend të kësaj u serviren materiale të parapërgatitura që ata pritet t’i përdorin. Praktika e imponimit të një burimi videoje të kontrolluar nga qeveria dhe të materialeve të tjera mbi mediat kufizon shumë aksesin e gazetarëve në informacion dhe aftësinë për t’i dhënë publikut një perspektivë të pavarur mbi veprimet e atyre në pushtet.

Në një takim me delegacionin, Kryeministri Rama nuk ishte dakord me gjetjet e mësipërme, duke thënë se ai ka mbajtur konferenca për shtyp “kur ka qenë e nevojshme”, duke shtuar “Ne nuk bëjnë asnjë lloj përzgjedhjeje, ne nuk themi ‘ti hyr’ ose ‘ti dil’ — ne ftojmë dhe të gjithë janë aty “. Ai tha se ai ishte i hapur për pyetje nga të gjithë gazetarët dhe se ai kurrë nuk i ka mohuar dikujt mundësinë për të mbuluar fushatat e tij elektorale. Ai e përshkroi ERTV-në si një “dritare” në aktivitetet e qeverisë.

Pronësia e medias

Misioni i organizatave ndërkombëtare konfirmoi se pronësia e medias shqiptare dhe të ardhurat nga reklamat janë shumë të përqendruara në duart e pak grupeve nën pronësi familjare, me një shkallë të lartë pronësie ndërsektoriale. Kjo situatë është theksuar më herët nga BIRN Albania dhe Reporterë Pa Kufij. Një ligj i mëparshëm që mbart rregulla specifike mbi pronësinë e stacioneve televizive nuk është më në fuqi.

Rekomandimet 

Nga të dhënat e marra gjatë qëndrimit në Shqiperi si dhe nga takimet e ndryshme që u zhvilluan me përafqesues te medias dhe të qeverisë, delegacioni i organizatave ndërkombëtare në përfundim të raportit ka listuar disa rekomandime.

 • Në përputhje me detyrimet ndërkombëtare të Shqipërisë nën Këshillin e Europës, Gjykatës Europiane të të Drejtave të Njeriut dhe OSBE-së, ne nxisim qeverinë të eliminojë klauzolat ligjore që mund të imponojnë kërkesa për regjistrim dhe rregullim shtetëror të medias në internet, si dhe klauzolave që i japin rregullatorëve fuqinë për të pezulluar apo bllokuar aksesin te publikimet elektronike apo që të vendosin gjoba;
 • Legjislacioni për median duhet të hartohet në një mënyrë transparente, në konsultim të ngushtë me gazetarët dhe organizatat e shoqërisë civile. Kryeministri, kryetari i opozitës dhe politikanët duhet të ndërpresin menjëherë fushatat e sulmeve dhe retorikën diskredituese kundër gazetarëve dhe profesionistëve të medias;
 • Politikanët shqiptarë duhet të organizojnë konferenca të shpeshta për shtyp dhe të lejojnë të gjithë gazetarët të bëjnë pyetjet dhe të mos diskriminojnë ata në bazë të raportimeve që ata bëjnë. Të gjithë gazetarët duhet të kenë akses të barabartë në informacion të qeverisë/publik;
 • Ne nxisim autoritetet të garantojnë sigurinë e gazetarëve që raportojnë mbi krimin e organizuar dhe korrupsionin, të rrisin efikasitetin e hetimit të plotë dhe tërësor të kërcënimeve, fushatave të shpifjeve dhe sulmeve fizike kundër gazetarëve, duke i sjellë ata përgjegjës para drejtësisë. Autoritetet duhet të garantojnë sigurinë e gazetarëve që raportojnë nga protestat.
 • Ne nxisim gazetarët dhe profesionistët e medias të raportojnë rastet e sulmeve dhe kërcënimeve te partnerët e Platformës së Këshillit të Europës për Mbrojtjen e Gazetarëve dhe Sigurinë e Gazetarëve, te Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias dhe te organizatat për lirinë e shprehjes;
 • Ne nxisim gazetarët dhe shoqërinë civile brenda Shqipërisë të ndërmarrin masa për të fuqizuar solidaritetin;
 • Ne nxisim gazetarët dhe profesionistët e medias në Shqipëri të respektojnë standardet profesionale dhe të fuqizojnë vetë-rregullimin përmes anëtarësisë në Këshillin Shqiptar të Medias;
 • Ligjvënësit duhet të miratojnë amendimet për të siguruar pavarësinë operacionale, financiare dhe të burimeve njerëzore të Komisionerit për të Drejtë Informimi dhe për Mbrojtjen e të Dhënave Personale;
 • Të vendosen masa efikase për të rritur transparencën dhe pluralizmin e pronësisë së medias.

 

*Citizens Channel /E.K/

 

Rikthehen fadromat tek Bregu i Lumit, përplasje mes banorëve dhe policisë

Në orën 6 të mëngjesit banorët e bregut të lumit janë zgjuar nga zhurmat e fadromave dhe kanë dalë jashtë banesave të tyre. Në zonën ku priten të shemben banesat për ti hapur rrugë ndërtimit të Bulevardit të Ri, ishin të pranishme edhe një numër i lartë forcash policie.

Situata u tensionua menjëherë, ndërkohë që policia iu përgjigj me dhunë rezistencës së familjarëve në mbrojtje të banesave të tyre, duke u përkeqësuar edhe më tej kur ndaj një banoreje u godit nga një punonjës i policisë.

Video; punonjësi i policisë ushtron dhunë ndaj banores:

Policia nuk ka lejuar mediat të filmojnë ngjarjen duke u kërkuar të raportojnë 100 metra larg. Ndërsa banorët u shprehën se ju janë sekuestruar celularët, në mënyrë që të mos filmonin pamjet e shembjeve.

Situata e mëngjesit të sotëm vjen pas përplasjeve të datës 8 prill, kur banorët u konfliktuan me policinë e cila kërkonte t’i shpërngulte ata nga banesat, duke përdorur edhe gazin lotsjellës.

Banesat në Bregun e Lumit janë duke u prishur për shkak të projektit të “Bulevardit të Ri”.

Banorët kërkojnë dëmshpërblim të banesave të tyre, por ndryshe nga çfarë u premtua nga politikanët, banorët e kësaj zone të Tiranës nuk do të marrin asnjë dëmshpërblim për banesat e tyre, politikë kjo e ndjekur që prej vitit 2013 nga qeveria Rama.

Për t’i hapur rrugë projektit të bulevardit të ri priten të shemben 38 banesa, 7 prej të cilave u shembën javën e parë nën trysninë e përplasjeve fizike mes banorëve dhe policisë, ku katër  banorë u lënduan gjatë rezistencës për banesat e tyre, dhe morën ndihmë mjekësore në spital.

/e.k/

Pas mbledhjes Asambleja e Pedagogëve të UT merr këto vendime

Siç dhe ishte paraljamëruar ditën e sotme u mblodh Asambleja e Pedagogëve të Universitetit të Tiranës për të vendosur në lidhje me vijueshmërinë e realizimit të kërkesave të mëparshme.

Në datën 1 shkurt Ministrja e Arsimit zhvilloi një takim me pedagogë të Universitetit të Tiranës. Ky takim rezultoi pa një marrëveshje midis palëve. Pedagogu Mark Marku atë ditë u shpreh se nëse nuk do të kishte një qëndrim nga ana e Ministrisë, Asambleja do të mblidhej sërish për të pëcaktuar qëndrimin e saj.

Në të njëjtën kohë pas kësaj mbledhjeje Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se “Me pedagogët ndamë disa mendime të ndryshme por ama e bindur që kemi një qëllim të përbashkët që është përmirësimi i cilësisë së arsimit të lartë në Shqipëri. Edhe pse nuk u dakortësuam në fund, por unë mendoj që kjo është krejt normale. Ishte një takim që gjithsesi shërbeu për të shuar një sërë keqkuptimesh që disa prej pedagogëve kishin për paktin për universitetin.”

 

Gjatë ditës së sotme në mbledhjen e Asamblesë u vendos që të merren këto masa:

 • Rikonfirmimi i kërkesave të bëra më herët
 • U bëjmë thirrje të gjitha asambleve që të mbajnë një qëndrim për ligjin e arsimit të lartë, dhe u kërkojmë që të bashkohen me vendimin e asambleve që janë për grevë.
 • I kërkojmë të gjitha autoriteteve të mbajnë qëndrim konseguent për ligjin e arsimit të lartë në përputhje me vendimet e asambleve (Senatit, Rektorit)
 • Ftojmë trupën akademike që te kontribuojnë dhe të kenë një angazhim sindikalist.
 • Ngritja e një grupi pune për ligjin e Arsimit të Lartë (që të diskutohen gabimet dhe si mund të bëhen) Grupi i punës të bëjë një dokument me oponencë për ligjin.
 • Kërkojmë debat me komisionin e Edukimit dhe të Mediave për ligjin e Arsimit të Lartë.

 

Në disa universitete vazhdon bojkoti i mësimit nga studentët, ndërsa në Fakultetin e Shkencave Sociale janë edhe pedagogët të cilët janë futur në grevë.

Citizens Channel / fs

 

Protesta; Pedagogët mbështesin studentët, marrin kritikat e Kryeministrit

Protesta studentore ka filluar të marrë mbështetjen e pedagogëve. Në mbledhjen e Asamblesë pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë, kanë deklaruar se ditën e hënë do të dalin në protestë në mbështetje të studentëve.

Më herët në mbështetje të studentëve ishin edhe pedagogët e Fakultetit të Shkencave Sociale të Universitetit të Tiranës si dhe pedagogët e Fakultetit të  Shkencave Politike Juridike në “Durrës.

Deklaratë e pedagogëve të Shkencave Sociale të Universitetit të Tiranës

Në deklaratat e tyre pedagogët kërkojnë rrëzimin e Ligjit për Arsimin e Lartë si dhe shprehen të shqetësuar edhe për VKM-të të cilat cenojnë autonominë universitare dhe të gjitha aktet nënligjore të miratuara së fundmi nga Këshilli i Ministrave.

Deklaratë e Asamblesë së Stafit Akademik të Shkencave Politike Juridike të Universitetit “Aleksandër Moisiu”, Durrës

 

Çfarë është Asambleja e Fakultetit.

Sipas Ligjit  Nr. 80/2015 Për Arsimin e Lartë dhe Kërkimin Shkencor në Institucionet e Arsimit të Lartë, neni 36, organet dhe autoritetet drejtuese në institucionet e arsimit të lartë janë :

Organi më i lartë drejtues akademik është Senati Akademik. Organe të tjera akademike janë asambleja e personelit akademik dhe komisionet e përhershme.

Asambleja e personelit akademik përbëhet nga personeli akademik me kohë të plotë i njësive kryesore. Pra, Asambleja është organi që zgjedh çdo drejtues të fakulteteve. Asambleja e personelit akademik mund të ushtrojë edhe kompetenca të tjera, sipas përcaktimeve në statutin e institucionit të arsimit të lartë

Si funksionon Asambleja

Asambleja e personelit akademik të njësisë kryesore në institucionet e arsimit të lartë ka këto funksione:

a) zgjedh rektorin e institucionit në institucionet publike të arsimit të lartë.

b) zgjedh anëtarët e Senatit Akademik në institucionet publike të arsimit të lartë

c) zgjedh drejtuesin e njësisë kryesore në institucionet publike të arsimit të lartë;

ç) krijon dhe zgjedh anëtarët e komisioneve të përhershme të njësisë kryesore.

Ndërkohë Kryeministri Rama iu është kundërvënë pedagogëve gjatë takimit për prezantimin e Paktit për Universitetin, ku i kritikoi kritikoi ata duke thënë se problem nuk janë studentët e ngujuar, por pedagogët të cilët nuk bëjnë mësim edhe nëse në auditore është i pranishëm një student i vetëm.

Nuk e kam për debat fare, në këtë pikë nuk mund të jemi peng, peng qeverinë nuk keni për ta marrë dot, duke bërë presion, duke u fshehur, duke mos shkuar në mësim, duke bërë sikur nuk kuptoni, etj. Ne dimë vetëm kaq, duam qe ky proces të ndodhë, si do ndodhë, nuk ka rëndësi, as ca thotë VKM, as Dokumenti, parimisht na thoni, duam apo nuk duam. Nëse duam, urdhëro ku jeni, bëni propozimet dhe jemi dakord ta bëni ju gjithë procesin, nuk ka punë qeveria me veting akademik. Duhet ta kishit bere ju, këtu nuk duam polemika dhe asnjë problem. Thjesht duam te shihemi ne sy, direkt dhe te flasim drejtpërdrejt. Atë qe themi ta bëjmë dhe atë që bëjmë ta themi.”

*Citizens Channel /E.K./

Policia hyn në universitet, përplasje me studentët

Një ditë më parë studentët janë ngujuar në ambjentet e fakulteteve të Universitetit të Tiranës, duke bllokuar dyert me banka. Ata janë kthyer në fakultete, jo për të vazhduar mësimin, por për të diskutuar më tej problemet e universitetit.

Një grup prej tyre kanë kaluar edhe natën brenda fakultetit. Natën e mbrëmshme situata ka degraduar në konflikt në Fakultetin e Juridikut, pasi punonjës të policisë private kanë tentuar të hyjnë brenda për të dëbuar studentët. Ata kanë filluar të lirojnë hyrjen e fakultetit, por janë kundërshtuar nga studentët.

Në mëngjesin e ditës së sotme, përpos policisë private, ishin forcat e policisë së shtetit ato që u vendosën në Fakultetin e Ekonomisë.

Burimi: Renaldo Salianji, gazetar

Në mbështetje të studentëve, shkoi deputeti i opozitës Luciano Boci, por është përzënë me thirrje  nga studentët.  Sipas tyre kjo është kauzë e studentëve dhe nuk duan përfshirje politike.

Sipas studentëve policia ka ushtruar dhunë verbale dhe fizike ndaj tyre.

Në raportimet e televizionit Ora News, studentët kanë deklaruar:

“Shokët tanë u dhunuan brenda. Polici më ka tërhequr nga rripi, më ka kapur për veshi dhe më tha se do të më rrahë”

“Ne kemi qenë brenda në fakultet që nga dje. Tani policia e shtetit shkel ligjin dhe hyn në fakultet. Studentët janë zvarritur. Kjo protestë ka qënë e qetë që nga fillimi, tani po shkatërrojnë imazhin e saj duke përdorur dhunën. Të gjithë oficerët e policisë që përdorin dhunën sot do të denoncohen në prokurori “.

Në bojkot janë përfshirë edhe universitete të tjera si Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe Universiteti i Elbasanit.


*Citizens Channel /E.K/