Fushat e mbeturinave në Durrës, gangrena e qytetarëve dhe sfida e institucioneve

1
Autor: Geri Emiri | Citizens Channel Vendgrumbullimi i Porto-Romanos gjendet në veri të qytetit të Durrësit dhe përbën sot shqetësimin më të madh mjedisor për banorët e qytetit, për shkak...
Foto: Gramoz dhe Flutura Kazanxhiu përpara banesës së tyre

Fier: Shpenzohen miliona lekë, por banesat e komunitetit Rom lihen përgjysmë

Foto: Gramoz dhe Flutura Kazanxhiu përpara banesës së tyre Autor: Brejdon Xhavara | Lorin Kadiu | Citizens Channel Në vitin 2017, Gramoz Kazanxhiu, baba i tre fëmijëve, përfitoi nga rikonstruktimi i...

HEC-et në Valbonë: Shoqata TOKA padit AKZM dhe Ministrinë e Mjedisit

0
Është mbajtur sot në Gjykatën Administrative seanca gjyqësore ndërmjet shoqatës TOKA , Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura (AKZM) dhe Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit për çështjen e hidrocentraleve...

“Të kesh jaht është stres më vete”-Porti turistik në Durrës, një projekt që ka...

Autore: Mila BALLHYSA | Citizens Channel Çdo turisti të huaj, sapo zbret nga jahti, pamja e parë që i shohin sytë janë vinçat e ngarkim-shkarkimit apo qindra konteinerë. Turistët duhet...

Ditari i një qyteti të shkatërruar nga tërmeti, banorët e Durrësit ende në udhëkryq

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Ora 03.54, e martë, 26 nëntor… Durrësi përjeton 30 sekondat e tij të tmerrit. Pallate dhe hotele të shembura sikur të ishin kala rëre, njerëz...

EuroNatur letër publike kryeministrit Edi Rama: Aeroporti i Vlorës, kërcënim për ekosistemin e zonës...

0
Organizatat ndërkombëtare të mjedisit reagojnë ndaj planeve të qeverisë shqiptare për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Drejtori i Përgjithshëm i Fondacionit EuroNatur, Gabriel Schwaderer, në një letër publike drejtuar kryeministrit...

Kaos me sigurimet dhe shkarkimet nga detyra, mësuesit e Durrësit përballë padrejtësive të DAR

0
Autore: Elvina Garo | Citizens Channel  Sistemi arsimor parauniversitar në vendin tonë mbetet thembra e Akilit. Militantizmi, nepotizmi, paaftësia, largimet e pamotivuara nga puna, mosderdhja e sigurimeve shoqërore janë hallka...

Analizë: Fermerët, “heronjtë e harruar të COVID-19”

Autore: Sabina Veizaj | Citizes Channel Haki Busi ruan traditën e familjes për mbarështrimin e deleve të qumështit. Pas babait, në vitin 2000 e ka marrë ai në dorë fermën...

Intervistë, Behar Gjimi pushohet pas 24 vitesh punë në minierë

0
Behar Gjimi, minator në Bulqizë dhe anëtar i Këshillit Sindikal të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, tregon në këtë intervistë historinë e angazhimit të tij sindikal që...

Ndërtimi i HEC-eve në Valbonë, banorët e Tropojës nën kërcënime të vazhdueshme

“Kostoja Njerëzore e Hidrocentraleve: Komunitetet nën Presion në Luginën e Valbonës” ishte eventi që u mbajt dje nga World Wildlife Fund Adria. Aktiviteti kishte si qëllim paraqitjen e studimit...

RRJETET SOCIALE

6,540FansaPëlqeje
796NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...