Ditari i një qyteti të shkatërruar nga tërmeti, banorët e Durrësit ende në udhëkryq

0
Autore: Mila Ballhysa | Citizens Channel  Ora 03.54, e martë, 26 nëntor… Durrësi përjeton 30 sekondat e tij të tmerrit. Pallate dhe hotele të shembura sikur të ishin kala rëre, njerëz...

Bulqizë, një tjetër minator pushohet nga puna: “Ju po hakmerreni ndaj veprimtarisë sindikale”

0
Ditën e sotme , një tjetër minator i Bulqizës është pushuar nga puna. Behar Gjimi, njëkohësisht edhe anëtar i Këshillit Sindikal të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës,...

Intervistë, Behar Gjimi pushohet pas 24 vitesh punë në minierë

0
Behar Gjimi, minator në Bulqizë dhe anëtar i Këshillit Sindikal të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar të Bulqizës, tregon në këtë intervistë historinë e angazhimit të tij sindikal që...

Tiranë: Dialog e solidaritet me minatorët e Bulqizës

0
Qendra sociale "Logu i Shkëndijës" priti dje dy  minatorët e Bulqizës që janë pushuar nga puna në muajin nëntor, disa ditë pasi shpallën krijimin e sindikatës së re, Sindikata...

Ndëpritet greva e minatorëve të Bulqizës, Sindikata: Çeshtja do të ndiqet në mënyrë ligjore

0
Minatorët e Bulqizës ndërpresin grevën disa ditore të organizuar para hyrjes së minierës së kromit në Bulqizë që administrohet nga kompania Albchrome.  Sipas një deklarate të shpërndarë nga Sindikata e...

Minatori Beqir Duriçi: “Në letër shkruan shkelje etike, por është presion për sindikatën e...

0
Beqir Duriçi, minatori i Bulqizës dhe njëkohësisht anëtar i këshillit të Sindikatës së Minatorëve të Bashkuar, është pushuar nga puna. Kompania Albchrome, me anë të një vendimi të datës...

“Barra e rëndë” e Elton Debreshit, minatori që u shkarkua pasi mori kreun e...

0
Ndërkohë që greva e minatorëve ka hyrë në ditën e saj të tetë, minatorët shprehen të vendosur për vijimin e saj. Në një intervistë të zhvilluar disa ditë më parë,...

Greva e minatorëve të Bulqizës hyn në ditën e tetë

0
Shqipëria është duke kaluar ditë të vështira nga ngjarja e rëndë që ndodhi më 26 nëntor, ku si pasojë e tërmetit humbën jetën 51 persona dhe u lënduan qindra...

Minatorët e Bulqizës dhe fermerët e Fierit organizhen në sindikata

0
Pas muajve protesta që kulmuan me tubimin e datës 7 Nentor përpara Ministrisë së Bujqësisë,  fermerët kanë krijuar sindikatën e tyre.  Kundrejt faktit që i kishin afishuar pesë kërkesat zyrtare dhe kanë...

“Kazanë që mbrohen nga shteti”

0
"Kur i afrohesh kazanëve, më vjen për të vjellë , e gjona kshu, se unë jam njeri  i sëmurë edhe s'e duroj dot erën, sidomos tashi në behar", tregon...

RRJETET SOCIALE

6,540FansaPëlqeje
796NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...