Parku Kombetar Divjake-Karavasta. Foto: Amarildo Topi/Citizens Channel

Parku Divjakë-Karavasta/Mrekullia e rrezikuar

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta javët e fundit ka qenë në qendër të vëmendjes për rrezikun që i kanoset nga ndërtimi i mundshëm i një resorti turistik. Por çfarë ndodh atje sot?
Liqeni i Komanit. Foto: Amarildo Topi - Citizens Channel

Udhëtim në luginën e magjishme dhe plot histori të Drinit

Udhëtimi me anije mbi Liqenin e Komanit është një nga ato eksperienca që nuk duhen humbur. Pamjet e mrekullueshme, që të shafqen para syve sapo merr anijen në digën...
Liqeni i Komanit. Komani Lake Albania. Citizens Channel

Liqeni i Komanit, rruga e vështirë për në ‘parajsë’ (Video)

Liqeni i Komanit është një ndër vendet më të vizituara nga turistët e huaj dhe ata vendas në Shqipëri. Por ta arrish nuk është e lehtë sepse 32 kilometrat nga Vau i Dejës deri atje, prej vitesh janë lënë në harresë nga autoritetet shtetërore.
Protesta e banoreve të Vërrisë. Citizens Channel

Raporti/Arsyet se pse inceneratori i Vërrisë është kërcënim për jetën e banorëve përreth

0
Ndërtimi i inceneratorit të djegies së mbeturinave në fshatin Vërri të Fierit, do të ketë efekte të forta në mjedis dhe jetën e banorëve. Ekspertët mjedisorë u japin të drejtë frikrave të banorëve sepse mund të ndoten ujërat, ajri dhe toka bujqësore.
Ricikluesit kundër koncensioneve të mbeturinave: Nuk ka kaq shumë plehra. Citizens Channel

Inceneratorët/Shkatërrim për mjedisin, rrënim për biznesin e riciklimit

3
Në fillim të javës qeveria inaguroi inceneratorin e Elbasanit duke e prezantuar si fjalën e fundit të teknologjisë, por ambientalistët thonë se ai është kërcënim për mjedisin. E kërcënuar ndihet edhe industria e riciklimit sepse qeveria planifikon të ndërtojë edhe 5 inceneratorë të tjerë.
Ertina Durma, NATO YOUTH SUMMIT 2017. Citizens Channel

Ertina Dyrma, 26-vjeçarja që braktisi Londrën për Elbasanin

2
Nëse për pjesën më të madhe të të rinjve shqiptarë Tirana është "toka e premtuar", ky nuk është rasti i Ertina Dyrmas, 26- vjeçarja nga Elbasani, që ka braktisur Londrën për të jetuar në qytetin e saj të lindjes.
Projketi Divjaka Resort - Citizens Channel

Ekspertët e mjedisit kundër ndërtimit të Divjaka Resort

Të ndërtosh brenda një parku kombëtar ndalohet me ligj, por kjo nuk e ka stepur aspak kompaninë Mabetex të paraqesë një projekt për ndërtimin e një resorti turistik në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta.
Roza Ndresa, 7 marsi festa e mesuesit. Citizens Channel

Të gjithë të dashuruar pas mësuese Rozës…

Heronjtë e vërtetë nuk kanë fuqi të mbinatyrshme. Ata janë njerëz të thjeshtë që janë çdo ditë mes nesh dhe na frymëzojnë me veprimet e tyre, ashtu si mësuese Roza.

Biznesi familjar rigjallëron Dardhën

0
Dikur banorët e Dardhës merrnin rrugën e kurbetit për në Amerikë, ndërsa tani që vizitohet nga shumë turistë ata po investojnë dhe fshati është kthyer në ‘Amerikë’ për banorët e fshatrave përreth.

Tradita ulet këmbëkryq në Tiranë

0
Artizanë nga qytete të ndryshme të Shqipërisë prezantuan punimet e tyre për kryeqytetasit në një panair të organizuar nga Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

RRJETET SOCIALE

6,541FansaPëlqeje
795NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...