Në Ditën e Mjedisit, aktivistët zgjedhin të flasin për ndryshimet klimatike në Durrës

Dje, në Ditën Ndërkombëtare të Mjedisit, aktivistët e Institutit të Politikave Mjedisore (IEP), Bicycle Durrës, Durrësi Aktiv dhe Amfora.al bashkëbiseduan me qytetarët e Durrësit rreth ngrohjes klimatike, ku banorët...

90 kantiere ndërtimi në unazën e vogël; Kaosi urbanistik në Tiranë nxit qytetarët të...

0
“Më pikon zemra, nga ballkoni im shihja Dajtin, e admiroja me ëndje atë mal, tani pothuajse është e pamundur”, tregon për Citizens Channel fotografi Aurel Duka. Pandemia u bë shkak...

Shkencëtarë nga Evropa dhe Shqipëria bashkohen sërish për Vjosën

Tabela “Jo HEC-e në Shushicë”, e pozicionuar në një ndërtesë në dukje e braktisur, anës rrugës në fshatin Brataj, shërbeu edhe si paraprirëse e aktivitetit të plot 30 shkencëtarëve...

“Zëra nga Lumi”, dokumentar për rezistencën e banorëve të Zall-Gjoçaj kundër hidrocentraleve

0
Në mjediset e qendrës komunitare të grupit ATA në Kamëz, u shfaq dje video - dokumentari “Zëra nga lumi”, i realizuar nga Lorin Terezi. Ky dokumentar risolli rezistencën tre-vjeçare...

“Për Universitetin” i bën thirrje studentëve të refuzojnë tarifat për vitin akademik online

0
Studentët dhe aktivistët e Lëvizjes Për Universitetin kërkojnë anulimin e tarifave studimore për këtë vit akademik. Kushtet e vështira të mësimit online, diskriminimi i vazhdueshëm ekonomik duke i detyruar...

Katër vite pas padisë, gjykata vendos se uji në Tiranë ishte i papijshëm

0
Uji me të cilin furnizohej Tirana në vitet 2016-2017 ishte i papijshëm dhe me përmbajtje të dëmshme për shëndetin e njeriut. Ky konstatim mori formë të hënën edhe nga...

18 muaj pa spital, banorët e Kurbinit në protestë për të drejtën e shërbimit...

0
Prej më shumë se 18 muajsh, qytetarët e rrethit të Kurbinit kanë mbetur pa spital. Pas dëmtimit nga tërmeti i 26 nëntorit që solli mbylljen e spitalit të Laçit,...

Librazhd: Hidrocentralet lënë pa ujë mullinjtë e Çermenikës, banorët denoncojnë mungesën e transparencës

0
Autor: Arlis Alikaj | Citizens Channel | Librazhd Në prill të 2021, banorët e 10-fshatrave të krahinës së Çermenikës së bashku me disa prej kryepleqve u mblodhën në fshatin Marinaj...

“The Economist” tregon lidhjet midis pastrimit të parave dhe lulëzimit të kullave në Tiranë;...

Paratë e pista në Ballkan po pastrohen përmes pasurive të paluajtshme, kështu shkruhet në artikullin e publikuar sot në The Economist. Kullat në Tiranë, Prishtinë dhe Beograd janë një...

Vaksinimi: Strategjia e qeverisë Shqiptare vonon marrjen e dozës së dytë për të moshuarit

0
Qe prej tre ditësh në qendrën e vaksinimit në Sheshin Skëndërbej mungojnë vaksinat kineze anti-Covid. Qytetarët të cilët presin të vaksinohen me dozën e dytë të Sinovac shprehen se...

RRJETET SOCIALE

9,222FansLike
902FollowersFollow
239FollowersFollow
157SubscribersSubscribe