Çfarë është koronavirusi dhe sa të shqetësuar duhet të jemi?

0
Përkthyer nga The Guardian https://www.youtube.com/watch?time_continue=197&v=aerq4byr7ps&feature=emb_title Cili virus po e shkakton sëmundjen në Wuhan? Është një koronavirus i ri- anëtar i familjes së koronavirusëve që nuk është hasur kurrë më parë. Ashtu sikurse...

“Ish-minatorët” e sindikatës: “Diçka po lulëzon në Bulqizë, nuk po shuhet”

Muaji nëntor i vitit 2019 u pasua me ngjarje të njëpasnjëshme për minatorët e Bulqizës. Sheshi i kësaj qyteze priti shpalljen e një sindikate të re, Sindikata e Minatorëve...

Konsumatorët të pambrojtur kundrejt shtrenjtimit të çmimit të drurëve të zjarrit në Librazhd

Autor: Arlis Alikaj Librazhdi është një qytet i vogël në Shqipërinë e mesme ku zakonisht dimri është i ashpër dhe bën shumë ftohtë. I rrethuar nga malet dhe me klimën...

Studimi: Flota e vjetër prej 305 autobusësh, ndër ndotësit kryesorë të ajrit në kryeqytet

Sipas të dhënave  të publikuara në Raportin Vjetor të Qeverisjes Lokale në Ballkanin Perëndimor, flota e vjetëruar e autobusëve të Tiranës është ndër shkaktarët kryesorë të ndotjes së ajrit...

Problemet mjedisore në Tiranë të raportuara përmes telefonit celular

Sheshi i Teatrit Kombëtar mirëpriti mbrëmjen e djeshme studentë të gazetarisë dhe fakulteteve të tjera për të prezantuar video të shkurtra që trajtonin problematikat e mjedisit në qytetin e...
Qen rruge në Tiranë. Citzens Channel

Video e Sharrës, si vriten dhe hidhen në plehra qentë endacakë të Tiranës

Viola Kusi, gruaja e cila postoi në rrjetet sociale videon që tregonte qen endacakë të vrarë dhe të hedhur në mbeturinat e Sharrës, rrëfen për Citizens Channel se si zbuluan atë që ajo e quan masakër.
Tarifat e telefonisë celulare në Shqipëri. Vodafone. Citizens Channel

Shteti i pafuqishëm përballë kompanive celulare, ndërsa kostot bien mbi qytetarët

Kompanitë celulare kanë shmangur rekomandimet e dhëna nga AKEP, duke bërë që të zbatohen praktika jo-konkuruese dhe diskriminuese për konsumatorët. Lëvizjet e fundit të çmimeve nuk kanë ardhur si rezultat i ofrimit të një shërbimi më të mirë për klientët.

Tiranë: Banorët e Matit ngrenë padi ndaj institucioneve që dhanë leje për ndërtimin e...

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë Tiranë ka pritur sot kërkesë-padinë e nëntë banorëve të Matit, të cilët kërkojnë që të anulohen lejet për ndërtimin e HEC-eve në lumin...

Reklama me protestën studentore; reagojnë aktivistët: “Palaçollëk në favor të kompanive private”

0
Një kompani private e telekomunikacionit ka shpërndarë një reklamë ku ironizohet protesta e studentëve.  “Çfarë duan studentët?”; “Me kartën e studentit +3GB falas”, shkruhet në posterin e shpërndarë në...

Matjanët protestojnë edhe në Angli: ” Ndal shkatërrimit të parkut kombëtar Zall-Gjoçaj”

"Grupimi i të rinjve matjanë se bashku me patriotë/e qe ndodhen në Britaninë e Madhe u mblodhën në një protestë paqësore pranë ambasadës shqiptare në Londër për t'u dhënë...

RRJETET SOCIALE

6,540FansaPëlqeje
796NdjekësitNdjek
165NdjekësitNdjek
116AbonentëAbonohu

“PERIFERIA FLET”

Qytetarët e Tiranës sfidojnë urdhërin për mbylljen Parkut të Liqenit

0
"Kjo fundjavë do të vijojë si e shkuara", ishin fjalët e Kryeministrit Rama në njoftimin e tij të radhës për kufizimet e COVID-19. Forca...

“Aleanca Kundër Urrejtjes” dënon përdorimin e gjuhës së urrejtjes për përfitime politike

0
“Aleanca Kundër Urrejtjes” përmes një deklarate publike ka dënuar përdorimin e gjuhës së urrejtjes nga përfaqësuesit politik në javën kundër Homofobisë dhe Transforbisë, aktivitetet...

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

0
Autore: Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut  Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një...